Język kreolski Reunionu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Creole
Obszar Wyspa Réunion
Liczba mówiących 600 tysięcy [1]
Pismo/alfabet łacińskie
Klasyfikacja genetyczna
Status oficjalny
Ethnologue 6a żywy
Kody języka
Kod ISO 639-3 rcf
IETF rcf
Glottolog reun1238
Ethnologue rcf
SIL RCF
W Wikipedii
Zobacz też: język, języki świata
Ta strona zawiera symbole fonetyczne MAF. Bez właściwego wsparcia renderowania wyświetlane mogą być puste prostokąty lub inne symbole zamiast znaków Unikodu.

Język kreolski Reunionu – język powstały na bazie francuskiego z wpływami języków afrykańskich, indyjskich i malgaskich. Posługują się nim głównie mieszkańcy Wyspy Réunion.

Wpływ dialektów gallo-romańskiego i dolno-normandzkiego jest przeważający do tego stopnia, że osoba przyzwyczajona do narzecza dolno-normandzkiego bez większych trudności zrozumie swoich rozmówców posługujących się kreolskim reuniońskim.[potrzebny przypis]

Język ten wywodzi się z grupy burbońskich języków kreolskich (powstałych z konfrontacji języków pierwszych mieszkańców Wyspy Burbonów - dawna nazwa Wyspy Réunion), obejmujących obszar Oceanu Indyjskiego. Język ten jest silnie obecny wśród populacji wyspy. Często bywa tak, że język francuski służy mieszkańcom Réunion tylko w pracy lub podczas oglądania telewizji. Dzieci zaczynają zazwyczaj uczyć się francuskiego w wieku 4, 5 lat w szkole.

W przeciwieństwie do kreolskiego z Mauritiusa, początkowo bliższego francuskiemu, na kreolski Reunion język francuski nadal ma bardzo silny wpływ, zwłaszcza z powodu swojej stałej obecności w mediach i życiu codziennym mieszkańców wyspy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]