Język kreolski Reunionu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Creole
Obszar Wyspa Réunion
Liczba mówiących 600 tysięcy [1]
Klasyfikacja genetyczna Języki indoeuropejskie
*Języki romańskie
**Języki zachodnioromańskie
***język kreolski Reunionu
Pismo/alfabet łacińskie
ISO 639-3 rcf
SIL RCF
W Wikipedii
Zobacz też: język, języki świata

Język kreolski Reunionu jest językiem powstałym na bazie francuskiego z wpływami języków afrykańskich, indyjskich i malgaskich, a którym posługują się głównie mieszkańcy Wyspy Réunion.

Wpływ dialektów gallo-romańskiego i dolno-normandzkiego jest przeważający do tego stopnia, że osoba przyzwyczajona do narzecza dolno-normandzkiego bez większych trudności zrozumie swoich rozmówców posługujących się kreolskim reuniońskim.

Język ten wywodzi się z grupy burbońskich języków kreolskich (powstałych z konfrontacji języków pierwszych mieszkańców Wyspy Burbonów - dawna nazwa Wyspy Réunion), obejmujących obszar Oceanu Indyjskiego. Język ten jest silnie obecny wśród populacji wyspy. Często bywa tak, że język francuski służy mieszkańcom Réunion tylko w pracy lub podczas oglądania telewizji. Dzieci zaczynają zazwyczaj uczyć się francuskiego w wieku 4, 5 lat w szkole.

W przeciwieństwie do kreolskiego z Mauritiusa, początkowo bliższego francuskiemu, na kreolski Reunion język francuski nadal ma bardzo silny wpływ, zwłaszcza z powodu swojej stałej obecności w mediach i życiu codziennym mieszkańców wyspy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]