Jōmon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Japonia
Herb Japonii

To jest artykuł z cyklu:
Historia Japonii

Wikiprojekt · Portal · Kategoria
Statuetka dogū z okresu Jōmon

Jōmon (jap. 縄文時代 Jōmon jidai?, słowo Jōmon oznacza "ornament sznurowy") - okres w chronologii Japonii odpowiadający neolitowi. Nazwa pochodzi od motywu umieszczanego na naczyniach ceramicznych tworzonych przez ówczesną społeczność. Często jest on dzielony na pięć podokresów dla środkowej Japonii oraz na trzy okresy dla Kiusiu i Hokkaido. Kultura tego okresu była stopniowo wypierana ku północy i wschodowi. Za czas trwania okresu Jōmon uważa się lata od 12,000 p.n.e. do 300 p.n.e.[1] (niektóre źródła podają także rok 250 p.n.e.). Tak naprawdę niewiele wiadomo na temat tego okresu - jedynych informacji dostarczają wykopaliska archeologiczne na terenach występowania osad.


Termin jest ściśle związany ze społecznością myśliwych i zbieraczy, która występowała na obszarze od południowego Riukiu po północną Japonię. Nie zajmowali się uprawą roślin, w zależności od lokalizacji ludzie trudnili się przede wszystkim zbieractwem, myślistwem i rybołówstwem. Pewne jest, że wytwarzali narzędzia z kamienia i kości m.in. haczyki do wędek i ostrza do harpunów. Ponadto w polowaniach korzystali z łuków, pułapek oraz udomowionych psów[2]. W miarę doskonalenia narzędzi myślistwo stało się podstawowym zajęciem. Najważniejszym osiągnięciem kultury Jōmon jest ręcznie lepiona ceramika. Ceramiczne naczynia okresu Jōmon uznawane są za najstarsze tego typu wyroby na świecie. Wyrobem ceramiki zajmowały się kobiety, co jest charakterystyczne dla kultur neolitu. Używana glina była mieszana z innymi substancjami jak łyszczyk, ołów i skruszone muszle. Uformowane naczynia były wygładzane za pomocą narzędzi zarówno z zewnętrznej, jak i wewnętrznej strony. Gotowe naczynia wypalano w temperaturze nie większej niż 900 °C[3]. W miejscu osad wykopano także wiele glinianych figurek, które świadczą o jednym z pierwszych kultów bogów na wyspach. Najczęściej przedstawiają one kobiety, rzadziej zwierzęta, czasami półludzi-półzwierzęta. Liczne wizerunki kobiet wśród znalezionych figurek pozwalają domniemać matrylinearny układ społeczeństwa w okresie Jōmon[4].

Kres kultury Jōmon datuje się na 300 p.n.e.-250 p.n.e., kiedy to napływ społeczności yayoi spowodował wyparcie ludu Jōmon na północ i wschód oraz późniejszą asymilację[5].

Pierwszych znalezisk archeologicznych z okresu jōmon dokonał amerykański zoolog i orientalista Edward Morse w roku 1877 w Oomori na linii Tokio - Jokohama. Wydarzenie to uważa się za początki archeologii w Japonii[1].


Przypisy

Bibliografia[edytuj]

  • John Whitney Hall: Japonia od czasów najdawniejszych do dzisiaj. Warszawa: PIW, 1979, s. 23-24. ISBN 83-06-00205-9.

Linki zewnętrzne[edytuj]

http://www.jomonjapan.org

http://www.nbz.or.jp/eng/early.htm

http://www.trussel.com/prehist/news21.htm