Jacopo della Quercia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nagrobek Ilarii del Caretto, Lukka
Fonte Gaia - kopia (fragment), Siena

Jacopo della Quercia właśc. Jacopo di Pietro (ur. ok. 1367 w Quercia Grossa, zm. 1438 w Sienie) – rzeźbiarz wczesnego odrodzenia we Włoszech (quattrocento), przedstawiciel szkoły sieneńskiej.

Pracował w wielu miejscach i czasami nie doprowadzał zamówionych realizacji do końca. W 1401 uczestniczył w konkursie na drzwi baptysterium florenckiego. Jego dziełem są m.in. płaskorzeźby zdobiące główny portal bolońskiego kościoła San Petronio, wykonane 1430-34 i przedstawiające sceny z biblijnej Księgi Rodzaju, fontanna zwana Radosnym Źródłem (Fonte Gaia) w Sienie (zamówiona w 1409, wykonana w latach 1414-19) i nagrobek Ilarii del Caretto. Wykonał także jedną z plakiet zdobiących chrzcielnicę w baptysterium w Sienie (1416-ok. 1420) z przedstawieniem Zwiastowania Zachariaszowi.

Od działającego w tym samym czasie Ghibertiego różni go sposób w jaki korzystał z dziedzictwa antyku. Podczas gdy u Ghibertiego postacie stanowią jakby elementy krajobrazu, a przez swoją wiotkość nawiązują do gotyku międzynarodowego, masywne i atletyczne postacie della Quercii wypełniają całe pole kompozycji i odcinają się od tła mocnym konturem.

Linki zewnętrzne[edytuj]