Jacopo della Quercia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jacopo della Quercia
Ilustracja
ilustracja z Żywotów... Giorgio Vasariego
Imię i nazwisko

Jacopo di Pietro d'Agnolo di Guarnieri

Data i miejsce urodzenia

ok. 1367
Quercegrossa

Data i miejsce śmierci

20 października 1438
Siena

Narodowość

Włoch

Dziedzina sztuki

rzeźba

Epoka

renesans

Ważne dzieła
  • Porta Magna
  • nagrobek Hilarii del Carretto

Jacopo della Quercia właśc. Jacopo di Pietro (ur. ok. 1367 w Quercegrossa, zm. 20 października 1438 w Sienie) – rzeźbiarz wczesnego odrodzenia we Włoszech (quattrocento), przedstawiciel szkoły sieneńskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pracował w wielu miejscach i czasami nie doprowadzał zamówionych realizacji do końca. W 1401 uczestniczył w konkursie na drzwi baptysterium florenckiego. Jego dziełem są m.in. płaskorzeźby zdobiące główny portal Bazyliki św. Petroniusza w Bolonii, wykonane 1430-1434, przedstawiające sceny biblijne, fontanna zwana Radosnym Źródłem (Fonte Gaia) w Sienie (zamówiona w 1409, wykonana w latach 1414-1419) i nagrobek Hilarii del Caretto w Lukce. Wykonał także jedną z plakiet zdobiących chrzcielnicę w baptysterium w Sienie (1416-1420) z przedstawieniem Zwiastowania Zachariaszowi.

Od działającego w tym samym czasie Ghibertiego różni go sposób, w jaki korzystał z dziedzictwa antyku. Podczas gdy u Ghibertiego postacie stanowią jakby elementy krajobrazu, a przez swoją wiotkość nawiązują do gotyku międzynarodowego, masywne i atletyczne postacie della Quercii wypełniają całe pole kompozycji i odcinają się od tła mocnym konturem.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]