Jacopo della Quercia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jacopo della Quercia
031 le vite, jacopo dalla quercia.jpg
ilustracja z Żywotów... Giorgio Vasariego
Imiona i nazwisko Jacopo di Pietro d'Agnolo di Guarnieri
Data i miejsce urodzenia ok. 1367
Quercegrossa
Data i miejsce śmierci 20 października 1438
Siena
Narodowość Włoch
Dziedzina sztuki rzeźba
Styl renesans
Ważne dzieła Porta Magna, nagrobek Hilarii del Carretto

Jacopo della Quercia właśc. Jacopo di Pietro (ur. ok. 1367 w Quercegrossa, zm. 20 październiak 1438 w Sienie) – rzeźbiarz wczesnego odrodzenia we Włoszech (quattrocento), przedstawiciel szkoły sieneńskiej.

Życiorys[edytuj]

Pracował w wielu miejscach i czasami nie doprowadzał zamówionych realizacji do końca. W 1401 uczestniczył w konkursie na drzwi baptysterium florenckiego. Jego dziełem są m.in. płaskorzeźby zdobiące główny portal Bazyliki św. Petroniusza w Bolonii, wykonane 1430-1434, przedstawiające sceny biblijne, fontanna zwana Radosnym Źródłem (Fonte Gaia) w Sienie (zamówiona w 1409, wykonana w latach 1414-1419) i nagrobek Hilarii del Caretto w Lukce. Wykonał także jedną z plakiet zdobiących chrzcielnicę w baptysterium w Sienie (1416-1420) z przedstawieniem Zwiastowania Zachariaszowi.

Od działającego w tym samym czasie Ghibertiego różni go sposób, w jaki korzystał z dziedzictwa antyku. Podczas gdy u Ghibertiego postacie stanowią jakby elementy krajobrazu, a przez swoją wiotkość nawiązują do gotyku międzynarodowego, masywne i atletyczne postacie della Quercii wypełniają całe pole kompozycji i odcinają się od tła mocnym konturem.

Galeria[edytuj]

Bibliografia[edytuj]