Jaglica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jaglica
trachoma
ICD-10 A71
A71.0 Okres początkowy, wstępny jaglicy
A71.1 Jaglica czynna
A71.9 Jaglica, nie określona

Jaglica (łac. trachoma, synonimy: egipskie zapalenie spojówek, przewlekłe pęcherzykowe zapalenie rogówki) – przewlekłe zapalenie rogówki i spojówek wywołane przez serotypy A, B, Ba i C Chlamydia trachomatis.

Epidemiologia[edytuj | edytuj kod]

Jest najczęstszą przyczyną ślepoty w krajach rozwijających się. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zakłada, że eradykacja jaglicy nastąpi do 2020 w ramach programu GET 2020. Rocznie na jaglicę zapada 400 - 500 milionów ludzi, z czego 6 milionów traci wzrok[potrzebne źródło]. Choroba jest rozpowszechniona w krajach północnej Afryki, Indiach, na środkowym Wschodzie oraz Azji południowo-wschodniej. W europejskich krajach basenu Morze Śródziemnego rozpowszechniona była po powrocie wojsk napoleońskich z Egiptu.

Choroba szerzy się przez kontakt z zakażoną wydzieliną spojówek wskutek bezpośredniego kontaktu, używania brudnych ręczników i odzieży. Do zakażenia dochodzi we wczesnym dzieciństwie, blizny powodujące ślepotę powstają w wieku dorosłym.

Objawy chorobowe[edytuj | edytuj kod]

Początkowymi objawami zakażenia jest wrażenie ciała obcego pod powieką, i inne objawy zapalenia spojówek. Następnie można wyróżnić 4 etapy choroby:

  • okres tworzenia się grudek jagliczych zbudowanych z limfocytów i plazmocytów
  • przerost brodawkowaty spojówek i tworzenie się tzw. łuski jagliczej
  • etap bliznowacenia powyższych zmian
  • późne następstwa: bielmo, podwinięcie powiek

Leczenie[edytuj | edytuj kod]

W leczeniu stosuje się azitromycynę podawaną jednorazowo w dawce 1 g u dorosłych lub 20 mg/kg masy ciała u dzieci. Miejscowo przynajmniej 6 tygodni konieczne jest stosowanie maści zawierających tetracykliny. W zaawansowanych przypadkach jaglicy konieczne jest leczenie chirurgiczne.

W poprzednich latach (przed wprowadzeniem programu GET 2020) próbowano wyeliminować jaglicę w ramach programu SAFE opartego o S - surgery (chirurgia), A - antibiotics (stosowanie antybiotyków), F - face cleanliness (higiena twarzy), E - enviromental improvements (poprawa warunków środowiskowych, zwłaszcza dostęp do świeżej wody). Program SAFE zakończył się jednak fiaskiem.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • "Zakażenia wywołane patogenami atypowymi w praktyce lekarskiej " pod red. A Nitsch-Osuch, K.A Wardyn, I.Choroszy-Król, str. 32-33 ISBN 978-83-89009-61-6

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.