Przejdź do zawartości

Jakub Baradeusz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jakub Baradeusz
Iakobos Baradaios
Jakub bar Teofil Burdean
Biskup Edessy
Data urodzenia

ok. 500

Data śmierci

30 lipca 578

Wyznanie

przedchalcedońskie

Nominacja biskupia

541

Sakra biskupia

541

Sukcesja apostolska
Data konsekracji

541

Konsekrator

Teodozy I

Jakub Baradeusz, właśc. Jakub bar Teofil Burdean (ur. ok. 500, zm. 30 lipca 578) – biskup tytularny Edessy, misjonarz monofizycki, założyciel i organizator Syryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jakub bar Teofil urodził się w Tall Mawzalt, gdzie jego ojciec Teofil bar Manu był proboszczem miejscowej parafii. W celu zdobycia gruntownego wykształcenia teologicznego wstąpił do klasztoru Pesilta. Jego nauczycielem w monasterze został patriarcha Sewerus, wygnany z Antiochii za sprzyjanie monofizytyzmowi.

Po śmierci Sewerusa w 538 roku Jakub udał się do Konstantynopola na dwór cesarzowej bizantyjskiej Teodory. Dzięki niej otrzymał ochronę przed prześladowaniami ze strony biskupów Kościoła chalcedońskiego i wsparcie dla prowadzonej działalności misyjnej. W 541 roku w Konstantynopolu otrzymał od koptyjskiego patriarchy Aleksandrii Teodozjusza święcenia biskupie z siedzibą tytularną w Edessie.

Posiadając nadane mu przez zwierzchnika Kościoła koptyjskiego uprawnienia równe metropolicie wędrował po Syrii w przebraniu żebraka. Własnym wysiłkiem stworzył organizację Kościoła przedchalcedońskiego na Bliskim Wschodzie zwanego od jego imienia popularnie Kościołem jakobickim. Konsekrował 27 biskupów oraz kilka tysięcy księży i diakonów.

Informacje o życiu Jakuba Baradeusza zostały zebrane w dwóch dokumentach autorstwa Jana Efeskiego, którego Jakub ustanowił biskupem Efezu Syryjskiego Kościoła Prawosławnego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]