James Jones (pisarz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
James Jones
Imię i nazwisko

James Ramon Jones

Data i miejsce urodzenia

6 listopada 1921
Robinson, Illinois

Data i miejsce śmierci

9 maja 1977
Southampton, Nowy Jork

Narodowość

amerykańska

Język

angielski

Dziedzina sztuki

powieść, opowiadanie

Ważne dzieła
Odznaczenia
Brązowa Gwiazda (Stany Zjednoczone) Purpurowe Serce (Stany Zjednoczone)

James Ramon Jones (ur. 6 listopada 1921 w Robinson w stanie Illinois, zm. 9 maja 1977 w Southampton w stanie Nowy Jork)[1]amerykański powieściopisarz i autor opowiadań, specjalizujący się w tematyce wojennej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1939 wstąpił do US Army. Przed przystąpieniem Stanów Zjednoczonych do wojny stacjonował wraz z 25. Dywizją Piechoty w Hickam Field na Hawajach. Później brał udział w kampaniach amerykańskich na wyspach Oceanu Spokojnego, łącznie z walkami o Guadalcanal, podczas których został ranny. Odznaczono go Brązową Gwiazdą i Purpurowym Sercem[1].

Z wojska odszedł w 1944, aby od razu realizować marzenia o pisarstwie. Pierwsza jego książka była niepowodzeniem, zaś już kolejna – Stąd do wieczności – zyskała ogromną popularność zarówno wśród krytyków, jak i czytelników. Kolejne dzieła Jonesa również zostały dobrze przyjęte i ugruntowały jego pozycję pisarza doskonale oddającego klimat walki oraz uczucia i przeżycia osób w nich uczestniczących.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Adaptacje filmowe[edytuj | edytuj kod]

Książki Jonesa kilkakrotnie zostały sfilmowane. Największy rozgłos zyskały adaptacje Stąd do wieczności (1953) oraz Cienkiej czerwonej linii (1998). Ta ostatnia książka została także sfilmowana w 1964. W 1958 powstał film Długi tydzień w Parkman.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b James Jones w bazie Notable Names Database (ang.)