Jan Mela

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jan Mela
Data i miejsce urodzenia 30 grudnia 1988
Gdańsk, Polska
Zawód podróżnik, działacz społeczny
Rodzice Urszula i Bogdan Mela
Strona internetowa

Jan Mela (ur. 30 grudnia 1988 w Gdańsku) – polski podróżnik i działacz społeczny. Najmłodszy w historii zdobywca biegunów – północnego i południowego w ciągu jednego roku. Pierwszy niepełnosprawny, który dokonał takiego wyczynu[1].

Wypadek[edytuj | edytuj kod]

Jan Mela stracił lewe podudzie i prawe przedramię w wyniku porażenia prądem, którego doznał 24 lipca 2002 roku w Malborku, kiedy wszedł podczas deszczu do niezabezpieczonej stacji transformatorowej[2]. Odzyskawszy przytomność, dotarł o własnych siłach do domu. Został niezwłocznie przewieziony do szpitala w Gdańsku, gdzie po trzech miesiącach leczenia podjęto decyzję o amputacji kończyn[3].

Rodzice Jana Meli domagali się w jego imieniu zadośćuczynienia i pokrycia kosztów leczenia w wysokości 300 tys. od Koncernu Energetycznego Energa[2]. Opierając się na opinii biegłych sąd uznał, że bezpośrednią przyczyną wypadku nie było samo wejście Jana Meli do budynku trafostacji, lecz dotknięcie ręką przewodów elektrycznych, zaś od 13-letniego chłopca można już było oczekiwać podstawowej znajomości zasad bezpieczeństwa związanych z urządzeniami pod napięciem. Sąd uznał Jana Melę winnym wypadku w 25%, przyznał mu odszkodowanie w wysokości ponad 230 tys. zł i miesięczną rentę, zaś koncern Energa obarczył odpowiedzialnością za zaniedbania polegające na pozostawieniu otwartego i niezabezpieczonego budynku transformatorowni[4].

Wyprawy[edytuj | edytuj kod]

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Założyciel fundacji „Poza Horyzonty[8]. Współautor programu podróżniczego Między biegunami emitowanego na antenie Radia Kraków. W 2011 roku powstał film fabularny o Janie Meli zatytułowany Mój biegun[9][10]. Od 5 września do 24 października 2014 brał udział w drugiej emitowanej przez telewizję Polsat edycji programu Dancing with the Stars: Taniec z gwiazdami. Jego partnerką taneczną była Magdalena Soszyńska-Michno. Z programu odpadli w ósmym odcinku, zajmując 4. miejsce.

Został ambasadorem zorganizowanych w Krakowie Światowych Dni Młodzieży 2016[11].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]