Światowe Dni Młodzieży 2016

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
31. Światowe Dni Młodzieży
Logo
Miejsce Kraków
 Polska
Data 27 lipca31 lipca 2016
Motto Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią (Mt 5, 7)
Poprzednia edycja Rio de Janeiro 2013
 Brazylia

31. Światowe Dni Młodzieżyspotkanie młodych katolików, które odbędzie się w dniach 27–31 lipca 2016 w Krakowie[1]. Informację podał papież Franciszek podczas mszy kończącej 28. Światowe Dni Młodzieży w Rio de Janeiro[2]. 13 kwietnia 2014 brazylijska młodzież przekazała Krzyż Światowych Dni Młodzieży i Ikonę Matki Bożej reprezentantom Polski[3]. 14 kwietnia 2014 r. Krzyż i Ikona Matki Bożej dotarły do Polski. Ich peregrynacja po całym kraju rozpoczęła się od archidiecezji poznańskiej[4].

Będą to drugie ŚDM w Polsce po 6. ŚDM w Częstochowie w 1991[5].

ŚDM 2016 będą celem podróży apostolskiej papieża Franciszka do Polski, który oprócz udziału w głównych wydarzeniach odwiedzi sanktuarium na Jasnej Górze i obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau[6].

Kandydaci do organizacji[edytuj]

Oficjalnymi kandydatami do organizacji Światowych Dni Młodzieży w roku 2016 były: Kraków, Londyn, Ryga i Seul. Zgodnie z przyjętą zasadą, że Światowe Dni Młodzieży odbywają się w wymiarze międzynarodowym naprzemiennie w Europie i na pozostałych kontynentach, spodziewano się, że kolejne Światowe Dni Młodzieży odbędą się najprawdopodobniej w jednym z miast europejskich[7]. Ogłoszenie miejsca kolejnych Światowych Dni Młodzieży nastąpiło 28 lipca 2013 w Rio de Janeiro przez papieża Franciszka.

Starania o organizację ŚDM w Krakowie podjął kard. Stanisław Dziwisz. Zostały one poparte przez Konferencję Episkopatu Polski i samorządowców[8].

Starania Krakowa o organizację ŚDM 2016[edytuj]

 • 27 września 2011 – przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Henryk Tomasik.
   Wypowiedź biskupa[9]:
  Każdy Światowy Dzień Młodzieży jest niezwykle ważnym wydarzeniem duszpasterskim. Wpływa dodatnio na życie religijne środowiska, miasta, które przyjmuje gości. Gdyby kolejne takie spotkanie odbyło się w Polsce, byłoby to rzeczą bardzo dobrą. To ciekawy pomysł, tym bardziej, że Kraków ma duże doświadczenia w przyjmowaniu ogromnej rzeszy pielgrzymów. Potrzebna byłaby współpraca wszystkich diecezji, ale też pomoc finansowa z zewnątrz, bowiem jest to duże przedsięwzięcie organizacyjne. Gdyby Światowe Dni Młodzieży odbyły się w Polsce, odebraliśmy to jako wielkie wyzwanie, ale i szansę dla duszpasterstwa młodzieży.
 • 11 lipca 2012 – prezydent Bronisław Komorowski wystosował do papieża Benedykta XVI list z zaproszeniem do złożenia wizyty w Polsce.
   Fragment oficjalnego zaproszenia prezydenta[12]:
  Będziemy zaszczyceni i szczęśliwi, mogąc ponownie podejmować Ojca Świętego w naszej Ojczyźnie, dzieląc się z Nim naszymi radościami i troskami
 • 15 marca 2013 – kard. Stanisław Dziwisz i kard. Kazimierz Nycz bezpośrednio po konklawe, podczas spotkania w Kolegium Kardynałów, zaprosili nowego papieża Franciszka do Polski.
   Wywiad metropolity krakowskiego dla Radia Watykańskiego[13]:
  Podeszliśmy razem z ks. kard. Kazimierzem do Ojca Świętego, żeby mu powiedzieć, że wiadomość o jego wyborze w Polsce wywołała wielki entuzjazm. Oprócz tego zaprosiliśmy Ojca Świętego do odwiedzin naszej ojczyzny z okazji Światowego Dnia Młodzieży. Dodaliśmy, że w tym samym czasie wypada 1050 lat od chrztu Polski, więc oprócz miejsca spotkania z młodzieżą zawsze Gniezno i Poznań będą oczekiwać na jego przyjazd
  Quote-alpha.png
  Zaproszenie zostało przyjęte, powiedziałbym, z wielką życzliwością
 • 19 marca 2013 – prezydent Bronisław Komorowski podczas krótkiego spotkania z papieżem Franciszkiem w bazylice św. Piotra, bezpośrednio po mszy inaugurującej jego pontyfikat, ponowił zaproszenie Ojca Świętego do złożenia wizyty w Polsce[14].
 • 22 lipca 2013 – Wypowiedź kard. Stanisława Dziwisz do uczestników Mszy św. w kościele Matki Bożej Bolesnej w dzielnicy Botafogo:
  Quote-alpha.png
  Przynieście polskie flagi w niedzielę, czeka was niespodzianka
  Prosząc o przyniesienie flag na Mszę kończącą obchody XXVIII Światowego Dnia Młodzieży, pod koniec której papież Franciszek ogłosi miejsce kolejnego ŚDM, metropolita krakowski zaznaczył[16]:
  Quote-alpha.png
  Jest to niespodzianka, ale zapowiedziana. Będziecie musieli wziąć tę niespodziankę na siebie

Przygotowania duchowe[edytuj]

Podczas pierwszego spotkania organizacyjnego 10 września 2013 roku koordynatorów diecezjalnych i lokalnego komitetu organizacyjnego ŚDM ogłoszono wstępny program duchowych przygotowań. Peregrynacja ikony Salus Populi Romani i Krzyża ŚDM rozpocznie się w Niedzielę Palmową 13 kwietnia 2014 roku przekazaniem symboli 100 osobowej grupie młodzieży z wszystkich diecezji Polski. 14 kwietnia 2014 ikona i Krzyż znajdą się. w Archidiecezji Poznańskiej, skąd powędrują do następnej diecezji. W każdej diecezji pozostaną ok. 20 dni. Peregrynacja zakończy się w Krakowie. Wizyta ikony i Krzyża oznaczać będzie nie tylko obecność w kościołach i kaplicach, ale także w domach dziecka, poprawczakach, więzieniach dla nieletnich. Szersze przygotowania duchowe obejmą także szkoły i całe parafie.Szczegółowy program przygotowań zaprezentowany będzie podczas Konferencji Episkopatu Polski w październiku 2013 roku, a rozpocznie się od I Niedzieli Adwentu 2013 roku. Przygotowania oparte będą na programie duszpasterskim Kościoła w Polsce oraz na tematach orędzi papieskich do młodych na trzy najbliższe lata, opublikowanych jesienią 2013 roku. Poinformowano także o nowej inicjatywie „Bilet dla Brata”, która umożliwić ma udział w ŚDM ubogiej młodzieży ze wschodu Europy[17].

Comiesięczna Msza św.[edytuj]

W kościele Św. Krzyża w Krakowie każdego 16. dnia miesiąca o godz. 18.00 odbywa się uroczysta Msza św. w intencji ŚDM Kraków 2016. Inicjatorem modlitwy jest Krakowskie Diecezjalne Biuro ŚDM przygotowujące młodzież Archidiecezji Krakowskiej do wydarzeń w roku 2016[18].

Organizacja[edytuj]

Termin głównych uroczystości[edytuj]

Organizatorzy planowali, by Światowe Dni Młodzieży odbyły się w ostatnim tygodniu lipca 2016[19]. Papieska Rada ds. Świeckich z organizatorami papieskich pielgrzymek podała nieoficjalnie termin 25 lipca do 1 sierpnia, tę datę miał potwierdzić sam papież Franciszek[20]. 7 marca 2014 kard. Stanisław Dziwisz ogłosił, że papież Franciszek zaakceptował termin spotkania z młodymi i będzie to 2631 lipca 2016[21]. Jednak termin uległ zmianie i będzie to 2731 lipca 2016[1].

Miejsce głównych uroczystości[edytuj]

Wśród potencjalnych lokalizacji wymieniało się: Błonia (wadą tej lokalizacji jest za mała powierzchnia, aby pomieścić wszystkich uczestników), lotnisko w Pobiedniku (wadą tej lokalizacji jest słabe połączenie komunikacyjne) oraz Przylasek Rusiecki[22][23]. Kolejnym możliwym miejscem uroczystości jest teren wojskowy w krakowskich Pychowicach. Na spotkaniu 10 września 2013 roku wymieniono Sanktuarium Bożego Miłosierdzia jako miejsce celebracji Drogi Krzyżowej[24].

Kardynał Stanisław Dziwisz oświadczał, że główne uroczystości odbędą się na Błoniach. Spotkania miały też odbywać się w Parku Jordana, na dwóch stadionach oraz w kampusie uniwersyteckim. Droga krzyżowa miałaby się odbyć wzdłuż Wisły. Organizatorzy planowali, że papież mógłby płynąć na statku, a młodzież mogłaby iść bulwarami[25].

29 marca 2015 kard. Stanisław Dziwisz podał oficjalnie, że główne uroczystości odbędą się 26 lipca 2016 na Krakowskich Błoniach. Tam odbędzie się uroczysta msza św. na otwarcie ŚDM i uroczyste powitanie Ojca Świętego. 29 lipca 2016 również na Błoniach odbędzie się Droga Krzyżowa[26]. 30 lipca 2016 młodzież z krakowskich Błoń przeniesie się do Brzegów w gminie Wieliczka i tam będą uczestniczyć w czuwaniu z papieżem i w tym samym miejscu dzień później, 31 lipca 2016, odbędzie się uroczysta msza na zakończenie ŚDM pod przewodnictwem papieża Franciszka[26].

Kwestie finansowe[edytuj]

Obecnie nie są znane wstępne koszty organizacji ani ewentualny udział samorządu i państwa w sfinansowaniu ŚDM. Szacuje się, że koszty wyniosą 200 mln zł[27].

Komitet Organizacyjny[edytuj]

Podczas zebrania biskupów diecezjalnych na Jasnej Górze 26 sierpnia 2013 roku, biskupi postanowili, że na czele Ogólnopolskiego Zespołu ds. Wizyty Ojca Świętego w czasie Światowego Dnia Młodzieży w 2016 r. stanie kard. Stanisław Dziwisz, a krakowskim komitetem organizacyjnym pokieruje jego biskup pomocniczy Damian Muskus. W skład Ogólnopolskiego Zespołu wejdą także: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, Prymas Polski abp Józef Kowalczyk,metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, metropolita częstochowski abp Wacław Depo, sekretarz Episkopatu bp Wojciech Polak, i biskup radomski Henryk Tomasik, krajowy duszpasterz młodzieży.

Powołanych zostanie także kilka zespołów roboczych. Wyznaczeni zostaną również diecezjalni koordynatorzy przygotowań do Światowego Dnia Młodzieży[28].

Lokalny Komitet Organizacyjny w Krakowie[edytuj]

Po spotkaniu 2 września 2013 roku z kard. Stanisławem Dziwiszem, wojewodą małopolskim Jerzym Millerem, prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim oraz marszałkiem województwa małopolskiego Markiem Sową, bp Damian Muskus, szef lokalnego komitetu organizacyjnego w Krakowie ,przedstawił wstępny skład sekretariatu ŚDM. Pracami sekretariatu pokieruje ks. prałat Robert Tyrała, a jego zastępcą będzie ks. Mateusz Hosaja; w sekretariacie znajdą się ponadto dwie osoby świeckie. Cały komitet liczył będzie kilkudziesięciu członków zrzeszonych w kilku zespołach roboczych; będzie to komitet wspólny strony kościelnej i władz lokalnych. Tworzenie komitetu potrwa około 1 miesiąca[29].

[edytuj]

25 września 2014 roku Komitet Organizacyjny ogłosił, że hymnem ŚDM będzie kompozycja Jakuba Blycharza „Błogosławieni miłosierni”. 14 października w studiu filmowym Alvernia Studios nagrano oficjalną wersję hymnu. W nagraniu wzięło udział troje wokalistów: Aleksandra Maciejewska, Katarzyna Bogusz i Przemysław Kleczkowski oraz 47 chórzystów. Oficjalny hymn został zaprezentowany 6 stycznia 2015 roku[30]. 27 marca 2015 roku została zaprezentowana hiszpańska wersja hymnu „Bienaventurados los misericordiosos”. Hymn nagrano w Buenos Aires dzięki adaptacji Carlosa Abregú. 19 maja 2015 została zaprezentowana arabska wersja hymnu. 20 czerwca 2015 została zaprezentowana rosyjska wersja hymnu „Благословенны милосердные”[31]. 22 lipca 2015 została zaprezentowana francuska wersja hymnu „Heureux les miséricordieux”. 28 lipca 2015 ukazała się angielska wersja hymnu „Blest are the merciful”. 21 sierpnia 2015 została zaprezentowana portugalska wersja hymnu „Bem-aventurados os misericordiosos”. 17 września 2015 roku na oficjalnym kanale ŚDM YouTube ukazała się ukraińska wersja hymnu „Благословенні милосердні”, utrzymana w klimacie słowiańskim.

Autorką logo jest Monika Rybczyńska we współpracy z Emilią Pyzą. Logo przedstawia kartograficzne kontury Polski zaznaczone czerwonym kolorem, żółty krzyż na środku symbolizuje Jezusa Chrystusa. Żółte koło oznacza lokalizację Krakowa. Krzyż otulony jest czerwono–niebieskim płomieniem symbolizującym Boże Miłosierdzie bezpośrednio nawiązujący do obrazu Jezusa Miłosiernego. Wszystkie trzy kolory logo nawiązują do herbu Krakowa[32]. Logo zostało zaprezentowane 3 lipca 2014 roku w Sali Okna Papieskiego w Kurii Metropolitalnej w Krakowie.

Przypisy

 1. a b Franciszek w Polsce: 27-31 lipca 2016 r.. pl.radiovaticana.va. [dostęp 2016-03-12].
 2. Tomasz Krzyżak: Papież Franciszek wybrał Kraków. www.rp.pl, 28 lipca 2013. [dostęp 2013-07-28].
 3. Polacy odebrali znaki Światowych Dni Młodzieży. deon.pl. [dostęp 2014-04-13].
 4. Rozpoczyna się peregrynacja symboli ŚDM. idziemy.com.pl. [dostęp 2014-04-14].
 5. Światowe Dni Młodzieży będą w Krakowie! "Wielka radość i wielkie wyzwanie". polskieradio.pl. [dostęp 2013-07-28].
 6. Znamy program papieskiej wizyty w Polsce. deon.pl. [dostęp 2016-03-12].
 7. Papież ogłosił decyzję: Światowe Dni Młodzieży w Polsce!. niezalezna.pl, 28 lipca 2013. [dostęp 2013-07-28].
 8. Papież Franciszek ma zaproszenie z Krakowa "wysoko na półce". www.wprost.pl, 9 lipca 2013. [dostęp 2013-07-28].
 9. Bp Tomasik o ŚDM w Polsce: ciekawa inicjatywa i szansa dla duszpasterstwa młodzieży (pol.). magazynfamilia.pl.
 10. Zaproszenie papieża na obchody rocznicy Chrztu Polski ... Papież zaproszony na obchody rocznicy Chrztu Polski (pol.). ewangelizacja.bielsko.pl. [dostęp 2012-01-30].
 11. Przewodniczący Episkopatu rozmawiał z prezydentem (pol.). duchowy.pl. [dostęp 2012-05-04].
 12. Benedykt XVI ponownie zawita do Polski? Prezydent Bronisław Komorowski wysłał oficjalne zaproszenie do Watykanu (pol.). wPolityce.pl. [dostęp 2012-07-12].
 13. Kardynałowie Dziwisz i Nycz zaprosili papieża Franciszka do Polski (pol.). gazetaprawna.pl. [dostęp 2013-03-15].
 14. Komorowski po mszy inauguracyjnej:zaprosiłem papieża do Polski (pol.). onet.pl. [dostęp 2013-03-19].
 15. Komunikat z 362. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski (pol.). episkopat.pl. [dostęp 2013-06-23].
 16. Światowe Dni Młodzieży w Krakowie! Kardynał Dziwisz: Przynieście polskie flagi! (pol.). dziennik zachodni.pl. [dostęp 2013-07-24].
 17. http://ekai.pl/wydarzenia/temat_dnia/x70482/przygotowania-do-sdm-w-krakowie-nabieraja-tempa/
 18. http://sdm.diecezja.pl/index.php/7-ogloszenia/28-modlitwa-w-intencji-sdm-w-krakowie
 19. ŚDM w Krakowie w 2016 r. – w ostatnim tygodniu lipca (pol.). ekai.pl. [dostęp 2013-10-08].
 20. Kard. Dziwisz o dacie ŚDM w Krakowie. deon.pl, 5 listopada 2013. [dostęp 2013-11-05].
 21. Światowe Dni Młodzieży w Krakowie od 26 do 31 lipca 2016. interia.pl. [dostęp 2014-03-07].
 22. http://krakow.wyborcza.pl/krakow/1,35798,14423995,Swiatowe_Dni_Mlodziezy_na_Bloniach_2_0_kolo_Przylasku_.html
 23. http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114883,14372616,Kardynal_Dziwisz__Blonia_i_Lagiewniki_za_male_na_SDM.html
 24. http://ekai.pl/wydarzenia/temat_dnia/x70482/przygotowania-do-sdm-w-krakowie-nabieraja-tempa/
 25. ŚDM 2016 będą na Błoniach (pol.). niezalezna.pl. [dostęp 2013-10-09].
 26. a b ŚDM 2016: spotkania z papieżem na krakowskich Błoniach i w Brzegach pod Wieliczką (pol.). niedziela.pl, 2015-03-29. [dostęp 2015-03-29].
 27. http://ekonomia.opoka.org.pl/aktualnosci/analizy/6766.1,Raport_Money_pl_Ile_beda_kosztowac_Swiatowe_Dni_Mlodziezy_w_Krakowie.html
 28. http://episkopat.pl/dokumenty/5291.1,Komunikat_biskupow_diecezjalnych_z_Jasnej_Gory.htm
 29. http://ekai.pl/wydarzenia/polska/x70233/spotkali-sie-w-sprawie-sdm/
 30. Hymn ŚDM (pol.). krakow2016.com. [dostęp 2015-08-26].
 31. ГИМН ВДМ 2016 - Благословенны милосердные (ros.). krakow2016.ru. [dostęp 2015-08-26].
 32. Logo ŚDM (pol.). krakow2016.com. [dostęp 2015-08-26].

Linki zewnętrzne[edytuj]