Jaskinia nad Szańcem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jaskinia nad Szańcem
Plan jaskini
Plan jaskini
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Położenie

wąwóz Nad Szańcem, Dolina Będkowska

Właściciel

Skarb Państwa

Długość

53 m

Głębokość

ok. 10 m

Wysokość otworów

348 m n.p.m.

Wysokość otworów
nad dnem doliny

53 m

Ekspozycja otworów

ku SSW

Data odkrycia

znana od dawna

Kod

J.Olk.I-07.13

Położenie na mapie gminy Zabierzów
Mapa konturowa gminy Zabierzów, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Jaskinia nad Szańcem”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Jaskinia nad Szańcem”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Jaskinia nad Szańcem”
Położenie na mapie powiatu krakowskiego
Mapa konturowa powiatu krakowskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Jaskinia nad Szańcem”
Ziemia50°09′44″N 19°44′39″E/50,162222 19,744167
Strona internetowa

Jaskinia nad Szańcemjaskinia położona w orograficznie lewych zboczach Doliny Będkowskiej, w bocznym wąwozie Nad Szańcem. Znajduje się na jego północnych zboczach, blisko wylotu, powyżej willi „Szaniec”. Pod względem administracyjnym znajduje się w obrębie Łączek Kobylańskich[1], pod względem geograficznym jest to obszar Wyżyny Olkuskiej wchodzącej w skład Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej[2].

Opis jaskini[edytuj | edytuj kod]

Jaskinia znajduje się w Turni nad Szańcem. Ma długość 53 m, głębokość ok. 10 m i 5 otworów. Najniżej położony jest otwór główny – znajduje się u południowo-południowo-zachodniego (SSW) podnóża skały Turnia nad Szańcem, w dużym jej pęknięciu. Ma szerokość 2 m, wysokość 2 m i stopniowo zwęża się do szerokości 1 m. W jego stropie jest zaklinowany duży skalny blok. Około 2 m od wejścia w skałę w korytarzu jaskini znajduje się próg skalny o wysokości około 2,5 m. Powyżej progu wznosi się stromy korytarz prowadzący do otworu III. 6 m powyżej tego otworu w lewej ścianie korytarza znów próg, tym razem 4-metrowej wysokości. Za nim, pomiędzy dużymi blokami, stromo w górę biegnie korytarz prowadzący do otworu II znajdującego się 10 m powyżej otworu głównego. Biegnie od niego korytarz o długości 8 m, przechodzący w niewielką salę o wysokości 2 m, szerokości 5 m i długości 5 m. Tuż przed salą odbiega szczelinowy korytarz o wysokości 6 m, dalej przechodzący w niski korytarzyk o długości 6 m biegnący w kierunku wschodnim. Ma ogładzone ściany z kotłami wirowymi. Przechodzi on w ciasną 2-metrowej rurę długości rurę. Za nią jest salka o wymiarach 2 × 2 m z dwoma dwumetrowej wysokości kominkami i ślepo kończącą się pochylnią o długości 3 m[3].

Pokonanie jednego z progów wymaga wspinaczki (II stopień trudności w skali Kurtyki)[3].

Jaskinia wyżłobiona jest w skałach ze skalistego wapienia z okresu górnej jury. Jest to jaskinia krasowa powstała na pęknięciu skały. Są w niej szaty naciekowe kilku generacji. Najstarsze znajdują się w stropie otworu głównego i mają postać masywnych polew z żebrami naciekowymi. Prócz nich są niewielkie stalaktyty, kolumny i zasłony w większej i mniejszej sali. W większej sali polewa naciekowa znajduje się także na górnej warstwie namuliska cementując go. Część starszych nacieków jest zniszczona i pokryta białymi nalotami mleka wapiennego i grzybkami. W wielu miejscach również współcześnie tworzą się białe polewy wapienne, stalaktyty i stalagmity[3].

Namulisko jest dość obfite, zwłaszcza w korytarzu za otworem głównym, oraz w sali. Składa się z wapiennego gruzu,. Częściowo obtoczonego brązowym iłem. Światło za otworem głównym dochodzi tylko do pierwszych kilku metrów korytarza. Na odcinku tym na jego ścianach rosną glony. Jaskinia jest wilgotna, w jej końcowym odcinku czuć przewiew powietrza. W jaskini obserwowano występowanie komarów, pajęczaków, licznie występują prosionki (Porcellio sp.), czasami motyle: paśnik jaskiniec, rusałka pawik, szczerbówka ksieni. Zimują w niej nietoperze; w październiku 2000 r. były to 3 podkowce małe[3].

Powyżej jaskini nad Szańcem, w prawych zboczach sąsiedniego wąwozu Pod Sadem znajduje się Schronisko powyżej Jaskini nad Szańcem[3].

Historia poznania[edytuj | edytuj kod]

Miejscowej ludności jaskinia była znana od dawna. W latach 90, XX wieku wykonano przekop do niewielkiej salki na końcu jaskini[3]. Po raz pierwszy zinwentaryzował jaskinię Kazimierz Kowalski w 1951 roku[4]. Najnowszą dokumentację i plan wykonał A. Górny w 2009 r.[3]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Geoportal. Mapa topograficzna i lotnicza [online] [dostęp 2019-02-03].
  2. Jerzy Kondracki, Geografia regionalna Polski, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1998, ISBN 83-01-12479-2.
  3. a b c d e f g Andrzej Górny, Jaskinia nad Szańcem, [w:] Jaskinie Polski [online], Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy [dostęp 2018-07-30].
  4. K. Kowalski, Jaskinie Polski, t. 1, Warszawa: Państwowe Muzeum Archeologiczne, 1951, s. 1–466.