Przejdź do zawartości

Jean-François Millet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jean-François Millet
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

4 października 1814
Grouchy, Gréville-Hague

Data i miejsce śmierci

20 stycznia 1875
Barbizon

Narodowość

Francuz

Dziedzina sztuki

malarstwo

Epoka

realizm

Ważne dzieła

Jean-François Millet (ur. 4 października 1814 w Grouchy, zm. 20 stycznia 1875 w Barbizon) – francuski malarz i grafik tworzący w nurcie realizmu, jeden z czołowych przedstawicieli barbizończyków.

Życie i działalność[edytuj | edytuj kod]

Jean-François Millet urodził się 4 października 1814 r. w osadzie Grouchy, w pobliżu Cherbourga. Pochodził z bogatej rodziny chłopskiej, której gospodarstwo położone było na wyniosłym brzegu, tuż nad kanałem La Manche.[1]

Wykształcenie artystyczne zdobywał najpierw w Cherbourgu (1833-1837), pod okiem miejscowego portrecisty Bon Du Mouchela[1] a następnie w paryskiej École des Beaux-Arts, gdzie był uczniem P. Delaroche'a; uczęszczał też do pracowni Charlesa Suisse (tzw. Académie Suisse), inspirując się wówczas malarstwem dawnych mistrzów ze zbiorów Luwru. W początkach twórczości najchętniej malował sceny mitologiczne, a także portrety i pejzaże, nawiązując do malarstwa rokokowego Bouchera i Fragonarda.

Po negatywnym potraktowaniu jego prac zgłoszonych do Salonu Paryskiego 1840 udał się do Normandii, poświęcając się malarstwu portretowemu i pejzażowemu. Po powrocie (1846) i przejściowym pobycie w stolicy, w 1849 osiadł w Barbizon. W nurcie realizmu zaczął tworzyć nastrojowe kompozycje z życia wsi. Sam pochodząc z normandzkiej rodziny chłopskiej, malował głównie wiejskie sceny rodzajowe z ukazywaniem etosu pracy chłopów, w których akcentował więź człowieka z naturą oraz sferę ludowej pobożności. W kolorycie licznie tworzonych pejzaży zbliżał się do późniejszych impresjonistów. Istotne znaczenie w jego dorobku mają liczne rysunki (pastele) oraz grafiki (szczególnie akwaforty).

Utrzymywał bliskie kontakty z Theodorem Rousseau i Honoré Daumierem.

Ważniejsze prace[edytuj | edytuj kod]

Pastuszka (pastel, Muz. Narodowe w Warszawie)

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b "Wielcy malarze ich życie, inspiracje i dzieło" Nr.26 Jean-François Millet i szkoła barbizońska

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Andrzej Dulewicz: Słownik sztuki francuskiej. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1986, s. 277, ISBN 83-214-0048-5

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]