Jednowarstwowce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jednowarstwowce
Monoblastozoa
R. Blackwelder, 1963
ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

jednowarstwowce

Rodzina

Salinellidae

Rodzaj

Salinella
J. Frenzel, 1892

Gatunek

Salinella salve

Synonimy
  • Monoblastica[1]

Jednowarstwowce (Monoblastozoa) – typ zwierząt bezkręgowych wyróżniony na podstawie opisu jednego gatunku, Salinella salve, dokonanego w 1892 przez Johannesa Frenzla[2]. Osobniki tego gatunku zostały rzekomo wykryte w słonych źródłach Argentyny. Ciało tych zwierząt, według opisu, jest zbudowane z około 150 komórek, owalne, o dwubocznej symetrii, posiadające z przodu otwór gębowy, a z tyłu otwór odbytowy. Ściana ciała zbudowana z jednej warstwy orzęsionych komórek. Organizacja morfologiczna przypominająca blastulę.

Jak do tej pory nie udało się powtórnie odnaleźć osobników tego gatunku. W 2012 roku odbyła się wyprawa naukowa do Argentyny, w poszukiwaniu Salinella salve. Udano się w rejon opisywany przez Frenzla. Nie znaleziono słonych źródeł i nie znaleziono nawet śladów Monoblastica. Oczywiście fakt nieznalezienia nie jest rozstrzygającym dowodem na nieistnienie Salinella salve. Niemniej brak potwierdzenia obserwacji niemieckiego uczonego każe powątpiewać w tamto odkrycie[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. jednowarstwowce, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2020-06-02].
  2. Frenzel, J.. Untersuchungen über die mikroskopische Fauna Argentiniens. „Archiv für Naturgeschichte”. 58, s. 66–96, 1892. (niem.). 
  3. Czachorowski S. 2018, Z podręcznika do mitu: niezwykły organizm Salinella salve – mityczne zwierzę poszukiwane przez naukowców [1]