Kielichowate

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kielichowate
Entoprocta[1]
Nitsche, 1870
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Podkrólestwo tkankowce właściwe
Typ kielichowate
Synonimy
  • Kamptozoa

Kielichowate (Entoprocta) – grupa bezkręgowców w randze typu. Żyją w morzach lub wodach słodkich. Są przystosowane wyłącznie do życia osiadłego, na podłożu stałym lub morskich organizmach. Długość od 0,1 do 5 mm. Opisano dotychczas około 150 gatunków. Występują zazwyczaj w koloniach (z wyjątkiem Loxosomatidia). Ich pokrewieństwo z innymi grupami nie jest do końca ustalone, wydają się być bliskie mszywiołom (Bryozoa).

Ciało dzieli się na kielich, w którym znajdują się wszystkie narządy wewnętrzne oraz stylik, służący do przyczepiania organizmu do podłoża. Oprócz rozgraniczenia zewnętrznego niektóre gatunki posiadają także przegrodę wewnętrzną pomiędzy kielichem i stylikiem (Pedicellida oraz częściowa przegroda u Barentsiida).

W zależności od występowania i budowy, kielichowate dzielone są na cztery rzędy:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Czesław Jura: Bezkręgowce : podstawy morfologii funkcjonalnej, systematyki i filogenezy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2007. ISBN 978-83-01-14595-8.
  2. Zoologia : bezkręgowce. T. 1. Red. nauk. Czesław Błaszak. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009. ISBN 978-83-01-16108-8.
  1. Entoprocta, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).