Przejdź do zawartości

Drobnoszczękie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Drobnoszczękie
Micrognathozoa[1]
Kristensen & Funch, 2000
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Podkrólestwo

tkankowce właściwe

(bez rangi) pierwouste
(bez rangi) Spiralia
(bez rangi) Gnathifera
Typ

drobnoszczękie

Drobnoszczękie (Micrognathozoa) – typ mikroskopijnych, morskich zwierząt bezkręgowych, do którego zalicza się jeden tylko znany gatunek: Limnognathia maerski. Charakteryzuje się skomplikowanym aparatem szczękowym wytworzonym z wyrostków kutykularnych. Razem ze szczękogębymi (do których jest podobny), wrotkami i kolcogłowami grupowane są w taksonie Gnathifera.

Odkrycie tego gatunku miało miejsce w 2000 roku, a dokonali go dwaj duńscy naukowcy – R. Kristensen i P. Funch[2], znani już z wprowadzenia do systematyki zwierząt innego typu: lejkogębców.

Do charakterystycznych cech tych niewielkich zwierząt zalicza się obecność czułych na dotyk szczecin na całym ciele, na stronie brzusznej znajdują się lokomotoryczne ciliofory. Ciało składa się z głowy, tułowia i odwłoku. W części głowowej znajduje się aparat gardzielowy, tułów ma charakterystyczny harmonijkowaty kształt, a na grzbietowej stronie odwłoku mieści się okresowo funkcjonujący odbyt. Grzbietowa strona ciała pokryta jest charakterystycznymi płytkami. Drobnoszczękie rozmnażają się partenogenetycznie. Wszystkie znalezione dotychczas osobniki to samice.

W gardzieli Micrognathozoa znajduje się skomplikowany aparat szczękowy. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, składa się z 15 niezależnych elementów, połączonych mięśniami o również bardzo finezyjnej budowie. To właśnie struktura szczęk zadecydowała w dużym stopniu o utworzeniu dla L. maerski nowego typu zwierząt.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Micrognathozoa, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Kristensen, R. M., & P. Funch. Micrognathozoa: A new class with complicated jaws like those of Rotifera and Gnathostomulida. „Journal of Morphology”. 246, s. 1-49, 2000. (ang.). 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Reinhardt Møbjerg Kristensen. An Introduction to Loricifera, Cycliophora, and Micrognathozoa. „Integrative and Comparative Biology”. 42(3), s. 641-651, 2002. DOI: 10.1093/icb/42.3.641. (ang.). 
  • Janet Moore: Wprowadzenie do zoologii bezkręgowców. Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2011. ISBN 978-83-235-0503-7.
  • Zoologia : bezkręgowce. T. 1. Red. nauk. Czesław Błaszak. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009. ISBN 978-83-01-16108-8.