Jerry Falwell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jerry Lamon Falwell
Założyciel
Thomas Road Baptist Church
Ilustracja
Kraj działania

Stany Zjednoczone

Data i miejsce urodzenia

11 sierpnia 1933
Lynchburg

Data i miejsce śmierci

15 maja 2007
Lynchburg

Miejsce pochówku

Wirginia

Pastor
Thomas Road Baptist Church
Okres sprawowania

1956–2007

Wyznanie

protestanckie

Kościół

Południowa Konwencja Baptystyczna

Jerry Lamon Falwell (ur. 11 sierpnia 1933 w Lynchburg, zm. 15 maja 2007 w Lynchburg) – amerykański fundamentalista protestancki, duchowny Południowej Konwencji Baptystycznej i teleewangelista, znany z konserwatywnych poglądów na obyczajowość i politykę.

Elementy biograficzne[edytuj | edytuj kod]

Był pastorem w zorganizowanym przez siebie w 1956 roku zborze (tzw. mega-kościele) baptystycznym przy Thomas Road w Lynchburg. W 1971 założył uczelnię religijną pn. Liberty University. W 1979 był współzałożycielem istniejącej do 1989 konserwatywnej organizacji politycznej Moral Majority. Od 1995 wydawał miesięcznik The National Liberty Journal.

Poglądy[edytuj | edytuj kod]

Wierzył w to, że Biblia zawiera wszystkie potrzebne informacje na temat życia rodzinnego. Czterema fundamentalnymi ideami, na których oparł organizację Moral Majority były: prorodzinność, pro-life, proobronność oraz proizraelizm.

W lutym 1999 w The National Liberty Journal opublikował tekst, w którym stwierdził, że popularny brytyjski serial dla dzieci Teletubisie nie proponuje „dobrego wzorca dla dzieci”, ponieważ jeden z jego bohaterów, Tinky Winky, jest gejem (nosi on czerwoną torebkę)[1].

Po atakach na World Trade Center we wrześniu 2001, Falwell twierdził, że częściową winę za nie ponoszą geje i lesbijki, American Civil Liberties Union oraz osoby wspierające feminizm. Za stwierdzenia te później przeprosił[2].

Utrwalenie w kulturze masowej[edytuj | edytuj kod]

Jest jedną z kluczowych postaci filmu Milosa Formana pt. „Skandalista Larry Flynt”.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]