Jerzy Ryx

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jerzy Ryx
Ilustracja
herb Pierścień
Pełne imię i nazwisko

Jerzy Franciszek Alfons Ryx

Data i miejsce urodzenia

18 stycznia 1866
Paryż

Data i miejsce śmierci

18 grudnia 1944
Sielec

Rodzice

Bronisław, Izabella z d. Kropiwnicka

Małżeństwo

Irena z d. Tąkiel

Dzieci

Andrzej, Krystyna, Izabella

Jerzy Ryx (ur. 18 stycznia 1866 w Paryżu, zm. 18 grudnia 1944 w Sielcu) — polski ziemianin, hodowca i pisarz.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Paryżu 18 stycznia 1866 w rodzinie Bronisława herbu Pierścień i jego żony Izabeli z domu Kropiwnickiej herbu Sas.

Ukończył Gimnazjum św. Anny w Krakowie i studiował rolnictwo w Wiedniu. W czasie studiów działał w ogólnostudenckim zrzeszeniu "Ognisko". Odbył praktyki w Dolnej Austrii oraz w Skrzeszowicach. W 1887 osiadł w Woli Prażmowskiej i rozpoczął hodowlę roślin rolniczych jednocześnie pomagają matce Izabelli Ryx w prowadzeniu majątku Prażmów oraz przygotowywaniu wystaw zootechnicznych.

W 1905 założył w Warszawie dom handlowy "Jedność". W 1906 zakupił zaniedbaną posiadłość Ołtarzew 16 ha i bardzo szybko doprowadził do wzorowego gospodarstwa. Prowadził w Ołtarzewie zarodową hodowlę świń i drobiu; w latach 1916-18 odbywały się tu kursy rolnicze prowadzone przez późniejszych profesorów SGGW. Wraz z rozwojem plantacji dokonał zakupu gospodarstwa 150 ha w Strzykułach gdzie prowadził hodowlę buraka cukrowego.

Przed I wojną światową nawiązał współpracę ze słynnymi europejskimi hodowlami roślin w Szwecji, Francji, Niemczech i w Austrii.

Jerzy Ryx wyhodował wiele nowych i cennych odmian zbóż, m.in.:pszenicę Ołtarzewska Genetyczna i Wysokolitewka Ołtarzewska, żyto Ołtarzewskie, nowe odmiany owsa, jęczmienia, jarego rzepaku, wyki, grochu, buraków cukrowych, ziemniaków i rzodkwi.

Wyniki swoich prac publikował w fachowych czasopismach. Ukazało się 18 takich publikacji oraz 35 większych prac.

Żonaty z Ireną z domu Tąkiel, miał troje dzieci: Andrzej, rolnik poległ w 1918 w obronie Lwowa, córki: Krystyna Olędzka oraz Izabella Bereśniczowa. Zmarł 18 grudnia 1944 w majątku Sielec i pochowany jest wraz z żoną w Prażmowie[1].

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jerzy Franciszek Alfons Ryx (1866 - 1944): Kielakowie.com [online], kielakowie.com [dostęp 2022-10-05].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Stanisław Marian Brzozowski, Jerzy Ryx [online], www.ipsb.nina.gov.pl [dostęp 2022-10-04].