Jerzy Zieliński (malarz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jerzy Ryszard "Jurry" Zieliński (ur. 1943 w Kazimierzowie, zm. tragicznie 1980 w Warszawie) – polski malarz, poeta, autor happeningów, jedna z ważniejszych postaci artystycznego życia Warszawy lat 60. i 70. Absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, dyplom z malarstwa uzyskał w 1968 roku w pracowni prof. Jana Cybisa. W 1965 roku wraz z Janem Dobkowskim założył grupę artystyczną Neo Neo Neo.

Malarstwo Jurrego inspirowane jest pop artem jak również secesyjną dekoracyjną formą. Jego twórczość była i jest nadal inspiracją dla wielu młodych twórców. W latach 80. była to Gruppa, a w 2000 Grupa Twożywo.

W 2010 roku w 30. rocznicę śmierci Galeria Zderzak zorganizowała dwuczęściową wystawę (w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz w siedzibie galerii) pt. Powrót Jurry'ego mającą na celu przypomnienie twórczości artysty. Jak można przeczytać w towarzyszącej wystawie gazecie "Jurry - Polska B" wydanej przez Galerię Zderzak obrazy Zielińskiego nazywane były „Znakami drogowymi politycznej egzystencji PRL-u". Z okazji wystawy Zderzak przygotował również monograficzne wydawnictwo - 576-stronicową książkę Jurry. Powrót artysty.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]