Jezioro Turawskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jezioro Turawskie
Jezioro Turawskie
Państwo  Polska
Rzeka Mała Panew, Libawa
Całkowita pojemność 108 mln m³
Powierzchnia 24 km²
Wysokość zapory 13 m
Głębokość średnia: 5, maks. 13 m
Funkcja retencja
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa opolskiego
Jezioro Turawskie
Jezioro Turawskie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Jezioro Turawskie
Jezioro Turawskie
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Jezioro Turawskie
Jezioro Turawskie
Ziemia 50°43′19″N 18°07′42″E/50,721944 18,128333

Jezioro Turawskie[1]zbiornik retencyjny na Małej Panwi o powierzchni 24 km², wysokości zapory 13 m, głębokości do 13 m i pojemności maksymalnej ok. 108 mln m³.

Zbiornik zbudowano w latach 1933-1939 jako Turawa-Stausee[2], aby umożliwić regulację poziomu wody na Odrze oraz w celach rekreacyjno-wypoczynkowych. W tym celu zlikwidowano miejscowości: Zamoście (niem. Hinterbrueck), Krzyślina (niem. Krysline) z przysiółkiem Łuk oraz Pustków, przysiółek Szczedrzyka. W sumie przesiedlono kilkadziesiąt rodzin, które dostały odszkodowanie finansowe lub zastępcze domy w Ligocie Turawskiej[3].

Zbiornik Turawski

Oprócz Małej Panwi do jeziora uchodzi mniejsza rzeka Libawa. Na odpływie z jeziora działa elektrownia wodna o mocy 1,2 MW. Brzegi północny i południowy tworzą plaże otoczone sosnowymi lasami z wieloma ośrodkami wypoczynkowymi. Na akwenie tym jest również uprawiane żeglarstwo i wędkarstwo (występowanie sandacza).

W pobliżu jeziora Turawskiego znajdują się inne jeziora. Jeziora "Średnie" i "Małe" (oba na południe od południowego brzegu Turawskiego) powstały na miejscach wydobycia żwiru wykorzystanego do budowy zapory jeziora Turawskiego. Jezioro Srebrne (inne nazwy to Osowiec, Zielone lub Szmaragdowe) znajduje się w lasach w okolicach wsi Osowiec i Turawa i jest oddalone o około 2 km od jeziora Turawskiego. Zajmuje powierzchnię 12 ha, a głębokość dochodzi do 17 m. Jezioro powstało na miejscu zalanego wyrobiska.

Natura 2000[edytuj]

Na obszarze o powierzchni 2125 ha, obejmującym okolice jeziora Turawskiego, ustanowiono obszar specjalnej ochrony ptaków PLB160004 'Zbiornik Turawski'. Obszar ustanowiono Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 27 października 2008 roku i znajduje się na terenie gminy Turawa[4].

W ptasiej ostoi występują co najmniej 24 gatunki ptaków z załącznika I Dyrektywy Ptasiej. Zbiornik Turawski jest jedną z najważniejszych na Opolszczyźnie ostoi dla ptaków migrujących. Jesienią i wiosną zatrzymują się na nim liczące do 22 000 osobników stada ptaków z rzędu blaszkodziobych i siewkowych[4]. Wiele rzadkich i pierwszych stwierdzeń gatunków ptaków w kraju miało miejsce właśnie na tym zbiorniku, np. brodziec żółtonogi czy biegus wielki.

Zbiornik Turawski pokrywa się w całości z Obszarem Chronionego Krajobrazu Lasy Stobrawsko-Turawskie[5].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Nazwa
  2. Oppeln
  3. Agata Jop: Jezioro Turawskie - zalew historii. opole.naszemiasto.pl.
  4. a b SDF Zbiornik Turawski PLB160004 z października 2013 roku. [dostęp 13-01-2014].
  5. Geoserwis GDOŚ. [dostęp 13-01-2014].