Joanna Tymieniecka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Joanna Tymieniecka
Buba
Imię i nazwisko urodzenia

Joanna Burhardt- Bukacka

Data i miejsce urodzenia

1920
Modlin

Data i miejsce śmierci

17 stycznia 1994
Londyn

Miejsce spoczynku

Warszawa

Narodowość

polska

Rodzice

Stanisław Burhardt-Bukacki
Jadwiga Beck

Małżeństwo

Bohdan Tymieniecki

Joanna Tymieniecka z d. Burhardt-Bukacka (ur. 1920 w Modlinie, zm. 17 stycznia 1994 w Londynie) – córka Stanisława Burhardta-Bukackiego i Jadwigi Beck, pasierbica Józefa Becka, żona Bohdana Tymienieckiego.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Urodziła w 1920 roku w Modlinie jako córka z pierwszego małżeństwa Stanisława i Jadwigi Burhardt-Bukackich, które nie długo potem rozpadło się. Jadwiga zakochała się z wzajemnością w Józefie Becku[1].

18 września 1939 Józef i Jadwiga Beck wraz z Joanną opuścili Polskę pociągiem z Czerniowiec, którym jechały również inne ważne osobistości m.in.: prezydent RP Ignacy Mościcki i marszałek Edward Rydz-Śmigły; oraz inni ministrowie rządu. Józef Beck wraz z rodziną dotarł do Rumunii, gdzie został internowany. Tamże zmarł 5 czerwca 1944 roku na szybko postępującą gruźlicę[1].

Po śmierci ojczyma przeniosła się wraz z matką do Turcji. Skąd przedostały się do Egiptu. W Kairze poznała swojego przyszłego męża Bohdana Tymienieckiego[2]. Pobrali się jeszcze trakcie wojny w kościele św. Andrzeja na Kwirynale we Włoszech[3]. Przez pewien czas mieszkała z matką i mężem w Rzymie. W 1956 przeniosła się wraz z rodziną do Brukseli, gdyż Bohdan dostał tam cywilną posadę. Następnie zamieszkała z mężem w Londynie[1]. Miała syna i córkę.

Pieszczotliwie była nazywana Bubą bądź Bubusią[4]. Pseudonim wziął się od pierwszych dwóch liter jej dwuczłonowego nazwiska Burhardt-Bukacka.

Zmarła w Londynie[5], została pochowana w Warszawie[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]