Johanna Spyri

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Johanna Spyri
Ilustracja
Johanna Spyri
Data i miejsce urodzenia

12 czerwca 1827
Hirzel

Data i miejsce śmierci

7 lipca 1901
Zurych

Narodowość

szwajcarska

Język

niemiecki

Ważne dzieła

Heidi

Johanna Spyri, z domu: Johanna Louise Heusser[1]; w Polsce, znana również jako Joanna Spyri[2] (ur. 12 czerwca 1827 w Hirzel, zm. 7 lipca 1901 w Zurychu)[1]szwajcarska pisarka, autorka powieści i opowiadań dla młodych i dorosłych czytelników.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się jako córka lekarza. Miała pięcioro rodzeństwa[3]. Ukończyła prywatne gimnazjum w Hirzel. W latach 1843-1844 pobierała w Zurychu lekcje muzyki i języków obcych. Pasjonowała się twórczością Goethego. Od dziecka tworzyła wiersze i małe sztuki teatralne[1]. Była kobietą skromną i dyskretną. Działalność literacka pozwoliła jej uzyskać niezależność finansową od męża, co w warunkach XIX-wiecznej Szwajcarii było powodem do dumy. Dużo podróżowała po kraju, spędzając poza domem nawet i po pół roku. W latach 1882–1899 co najmniej dwa miesiące w roku (wiosną) spędzała w pensjonacie Barbier w Montreux nad Jeziorem Genewskim.

Jej najbardziej znaną książką, która z dnia na dzień przyniosła jej sławę, jest Heidi (1881) – historia osieroconej dziewczynki, która mieszka z dziadkiem wysoko, na górskiej hali. Innymi, znanymi w Polsce utworami autorki są adresowana również do dzieci Kornelia i Stare zamczysko oraz Prawdziwa przyjaźń.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Deutsche Biographie, Spyri, Johanna - Deutsche Biographie, www-deutsche--biographie-de.translate.goog [dostęp 2022-06-17] (niem.).
  2. Joanna Spyri, Biblioteka Narodowa.
  3. Johanna Spyri: Lebenslauf, Bücher und Rezensionen bei LovelyBooks, LovelyBooks [dostęp 2022-06-17] (niem.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]