John Connolly (biskup)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy katolickiego biskupa. Zobacz też: inne osoby o tym samym imieniu i nazwisku.
Miejsce spoczynku bpa Connolly'ego
John Connolly OP
Kraj działania  Stany Zjednoczone
Data i miejsce urodzenia 1750
Monknewtown, Irlandia
Data i miejsce śmierci 6 lutego 1825
Nowy Jork, Stany Zjednoczone
Biskup Nowego Jorku
Okres sprawowania 1814-1825
Wyznanie katolicyzm
Kościół Kościół łaciński
Inkardynacja Dominikanie
Prezbiterat 24 września 1774
Nominacja biskupia 4 października 1814
Sakra biskupia 6 listopada 1814
Sukcesja apostolska
Konsekrator Cesare Brancadoro
Współkonsekratorzy Giovanni Francesco Guerrieri
Giovanni Marchetti

John Connolly OP (ur. w 1750 w Monknewtown w Irlandii, zm. 6 lutego 1825 w Nowym Jorku) – irlandzki duchowny katolicki, biskup Nowego Jorku w latach 1814-1825.


Urodził się w hrabstwie Meath. Po ukończeniu edukacji w rodzinnym kraju wyjechał na studia do Belgii, gdzie wstąpił do zakonu Dominikanów. Święcenia kapłańskie otrzymał w Rzymie 24 września 1774. Kolejne lata swego życia związał z Wiecznym Miastem, będąc m. in. wykładowcą w konwencie św. Klemensa (a także przeorem). W czasie najazdu Francuzów na Rzym, obronił swój konwent, kościół i bibliotekę , a także kolegium angielskie i irlandzkie przed złupieniem przez najeźdźców.

4 października 1814 został mianowany przez papieża Piusa VII ordynariuszem diecezji nowojorskiej. Sakrę otrzymał w Rzymie z rąk kardynała Cesare Brancadoro, arcybiskupa Fermo. Do swej diecezji bp Connolly dotarł dopiero rok później, stając się pierwszym miejscowym ordynariuszem, który osobiście zarządzał diecezją. Mimo podeszłego wieku, jego praca biskupia i misjonarska okazała się owocna, choć warunki ku temu nie sprzyjały. Ogromne tereny stanu Nowy Jork i części New Jersey były pod opieką tylko czterech kapłanów, istniały trzy kościoły, a wiernych było 15 tys. Za jego rządów zbudowano kilka nowych świątyń, założył sierociniec i sprowadził Siostry Miłosierdzia. Był gorącym zwolennikiem pomysłu, by ustanowić diecezję w każdym stanie, co ułatwiłoby zarządzanie ogromnymi terenami kraju. Gdy umierał liczba kapłanów w jego diecezji wynosiła 18. Pochowany został w starej katedrze św. Patryka.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]