John Kasich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
John Richard Kasich
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 13 maja 1952
McKees Rocks
Gubernator Ohio
Okres od 10 stycznia 2011
do 14 stycznia 2019
Przynależność polityczna Partia Republikańska
Poprzednik Ted Strickland
Następca Mike DeWine
Kongresmen Stanów Zjednoczonych z 12. okręgu wyborczego w Ohio
Okres od 3 stycznia 1983
do 3 stycznia 2001
Poprzednik Robert Norton Shamansky
Następca Pat Tiberi
podpis

John Richard Kasich (ur. 13 maja 1952) – amerykański polityk związany z Partią Republikańską, w latach 2011–2019 sprawował urząd gubernatora stanu Ohio.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest wnukiem imigrantów z CzechChorwacji. W latach 1983–2001[1] przez dziewięć kadencji Kongresu Stanów Zjednoczonych był przedstawicielem dwunastego okręgu wyborczego w stanie Ohio w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych[potrzebny przypis], przy czym w latach 1995–2001 kierował Komisją Budżetu Izby Reprezentantów. W tym czasie jego głównym osiągnięciem był uchwalenie w 1997 roku pierwszej od 1969 roku ustawy budżetowej, która wprowadziła budżet zrównoważony. Był zaangażowany w reformę systemu opieki społecznej, która miała sprzyjać większej aktywizacji bezrobotnych. W tym okresie nie należał okazjonalnie współpracował z przedstawicielami Partii Demokratycznej, a proponowane przez niego ustawy zyskiwały poparcie Demokratów. Pomimo tego, w 1998 roku głosował za postawieniem prezydenta Clintona w stan oskarżenia[1].

Po odejściu z parlamentu był komentatorem politycznym w konserwatywnej stacji Fox News Channel, a następnie znalazł zatrudnienie w banku Lehman Brothers. W 2010 roku powrócił do polityki i odniósł zwycięstwo w wyborach na gubernatora stanu Ohio, a w 2014 roku uzyskał reelekcję. W tym czasie przeprowadził reformy budżetowe, obniżając deficyt poprzez cięcie wydatków i podnoszenie części należności podatkowych[1]. Jako zwolennik kary śmierci zezwolił do 18 lipca 2018 roku w swoim stanie na przeprowadzenie piętnastu egzekucji[2].

Jest zdecydowanym zwolennikiem wprowadzenia konstytucyjnego zakazu uchwalania budżetu z deficytem. Jest zwolennikiem zwiększania budżetu sił zbrojnych, w tym wspierania Ukrainy dostawami uzbrojenia. Popiera publiczne finansowanie prywatnych szkół realizujących autorski program nauczania (tzw. szkoły czarterowe) i powszechne ubezpieczenia zdrowotne wprowadzone przez prezydenta Obamę. Przeciwny programom ochrony środowiska, ponieważ są one utrudnieniem dla działalności przedsiębiorstw. W kwestiach światopoglądowych jest niechętny aborcji, ale dopuszcza ją w wyjątkowych sytuacjach, jest przeciwny małżeństwom homoseksualnym, ale nie popiera konstytucyjnego zakazu ich zawierania, sprzeciwia się stosowaniu marihuany (w tym do celów medycznych), ale chce pozostawienia stanom swobody decydowania o dopuszczalności stosowania marihuany[1].

Był kandydatem do nominacji Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku. Wycofał swoją kandydaturę w maju 2016 roku[3].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Biografia w Biographical Directory of the United States Congress (ang.)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Mariusz Braszkiewicz, Clinton, Cruz czy Trump – co amerykańskie wybory mogą zmienić w USA i w Polsce?, „Nowy Obywatel” – pismo na rzecz sprawiedliwości społecznej [dostęp 2016-08-06] [zarchiwizowane z adresu 2016-08-15].
  2. Cameron Knight, 'I'm no good.' Ohio executes 'homosexual panic' murderer and killer of Hyde Park man, „Cincinnati.com” [dostęp 2018-07-19] (ang.).
  3. Trump został sam. Ostatni rywal rezygnuje. tvn24.pl. [dostęp 2016-05-05].