Jona Metzger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jona Metzger na spotkaniu z Lechem Kaczyńskim

Jona Metzger (hebr. יונה מצגר; ur. 1953 w Hajfie) – izraelski rabin, od 2003 roku naczelny aszkenazyjski rabin Izraela. Jest pierwszym w nowożytnej historii naczelnym rabinem Izraela urodzonym w Izraelu.

Jona Metzger był żołnierzem brygady pancernej armii izraelskiej. Zakończył służbę wojskową w stopniu kapitana jako kapelan wojskowy. Pracował jako rabin synagogi Tiferet Zvi w Tel Awiwie. Następnie piastował funkcję naczelnego rabina północnego Izraela. W 2003 roku nominowany został na stanowisko naczelnego aszkenazyjskiego rabina Izraela. Zastąpił urodzonego w Polsce rabina Meira Lau.

Wizyta w Polsce[edytuj]

21 lutego 2008 roku rabin przyleciał do Polski zaproszenie Shavei Izrael[1]. W pierwszym dniu odwiedził Warszawę, gdzie spotkał się z Ireną Sendlerową, Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim oraz w Synagodze im. Małżonków Nożyków rozmawiał o kondycji polskiej społeczności żydowskiej z przedstawicielami działających w kraju organizacji: m.in. Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów, Żydowskiego Instytutu Historycznego, Dzieci Holokaustu, Stowarzyszenia Żydów Kombatantów, Jointu, Sochnutu, Żydowskiej Ogólnopolskie Organizacji Młodzieżowej oraz Ambasady Izraela w RP[1].

22 lutego rabin odwiedził Łódź, gdzie uczestniczył wraz z innymi polskimi rabinami w uroczystym powitaniu szabatu w synagodze Reicherów. 23 lutego po zakończeniu szabatu uczestniczył w podpisaniu dokumentu powołującego Rabinat RP[2]. 24 lutego rabin odwiedził Kraków, gdzie spotkał się z kardynałem Stanisławem Dziwiszem i krakowską społecznością żydowską, dla której w siedzibie Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie wygłosił wykład. Z Krakowa wieczorem odleciał do Izraela.

Przypisy

  1. a b Naczelny Aszkenazyjski Rabin Izraela w Polsce – jewish.org.pl.
  2. Podniosły szabat – gazeta.pl, 22.02.2008 (Ostatni dostęp: 22.02.2008).