Jona Metzger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jona Metzger
יונה מצגר
Jona Metzger
Lata życia 1953–
Naczelny aszkenazyjski rabin Izraela
Okres urzędowania od 2003
do 2013

Jona Metzger hebr. יונה מצגר (ur. w 1953 w Hajfie) – izraelski rabin, naczelny aszkenazyjski rabin Izraela (2003–2013)[1]. Jest pierwszym w nowożytnej historii naczelnym rabinem Izraela urodzonym w Izraelu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jona Metzger był żołnierzem brygady pancernej armii izraelskiej. Zakończył służbę wojskową w stopniu kapitana jako kapelan wojskowy (rabin polowy). Pracował jako rabin synagogi Tiferet Zvi w Tel Awiwie. Następnie piastował funkcję naczelnego rabina północnego Izraela. W 2003 nominowany został na stanowisko naczelnego aszkenazyjskiego rabina Izraela. Zastąpił urodzonego w Polsce rabina Jisra’ela Me’ira Lau.

W lutym 2017 został skazany przez sąd w Jerozolimie na 4,5 roku więzienia i 5 milionów szekli grzywny za korupcję i inne oszustwa finansowe[1].

Wizyta w Polsce[edytuj | edytuj kod]

21 lutego 2008 roku rabin przyleciał do Polski zaproszenie Shavei Izrael[2]. W pierwszym dniu odwiedził Warszawę, gdzie spotkał się z Ireną Sendlerową, Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim oraz w Synagodze im. Małżonków Nożyków rozmawiał o kondycji polskiej społeczności żydowskiej z przedstawicielami działających w kraju organizacji: m.in. Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów, Żydowskiego Instytutu Historycznego, Dzieci Holocaustu, Stowarzyszenia Żydów Kombatantów, Jointu, Sochnutu, Żydowskiej Ogólnopolskie Organizacji Młodzieżowej oraz Ambasady Izraela w RP[2].

22 lutego rabin odwiedził Łódź, gdzie uczestniczył wraz z innymi polskimi rabinami w uroczystym powitaniu szabatu w synagodze Reicherów. 23 lutego po zakończeniu szabatu uczestniczył w podpisaniu dokumentu powołującego Rabinat RP[3]. 24 lutego rabin odwiedził Kraków, gdzie spotkał się z kardynałem Stanisławem Dziwiszem i krakowską społecznością żydowską, dla której w siedzibie Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie wygłosił wykład. Z Krakowa wieczorem odleciał do Izraela.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Były naczelny rabin Izraela skazany za korupcję (pol.). Autonom.pl, 2017-02-24. [dostęp 2017-02-25].
  2. a b Naczelny Aszkenazyjski Rabin Izraela w Polsce – jewish.org.pl.
  3. Podniosły szabat – gazeta.pl, 22.02.2008 (Ostatni dostęp: 22.02.2008).