Jona Metzger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jona Metzger
‏יונה מצגר‎
Ilustracja
Data urodzenia

1953

Naczelny aszkenazyjski rabin Izraela
Okres sprawowania

2003–2013

Wyznanie

judaizm

Jona Metzger hebr. יונה מצגר (ur. w 1953 w Hajfie) – izraelski rabin, naczelny aszkenazyjski rabin Izraela (2003–2013)[1]. Jest pierwszym w nowożytnej historii naczelnym rabinem Izraela urodzonym w Izraelu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jona Metzger był żołnierzem brygady pancernej armii izraelskiej. Zakończył służbę wojskową w stopniu kapitana jako kapelan wojskowy (rabin polowy). Pracował jako rabin synagogi Tiferet Zvi w Tel Awiwie. Następnie piastował funkcję naczelnego rabina północnego Izraela. W 2003 nominowany został na stanowisko naczelnego aszkenazyjskiego rabina Izraela. Zastąpił urodzonego w Polsce rabina Jisra’ela Me’ira Lau.

W lutym 2017 został skazany przez sąd w Jerozolimie na 4,5 roku więzienia i 5 milionów szekli grzywny za korupcję i inne oszustwa finansowe[1].

Wizyta w Polsce[edytuj | edytuj kod]

21 lutego 2008 roku rabin przyleciał do Polski na zaproszenie Shavei Izrael[2]. W pierwszym dniu odwiedził Warszawę, gdzie spotkał się z Ireną Sendlerową, Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim oraz w Synagodze im. Małżonków Nożyków rozmawiał o kondycji polskiej społeczności żydowskiej z przedstawicielami działających w kraju organizacji: m.in. Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów, Żydowskiego Instytutu Historycznego, Dzieci Holocaustu, Stowarzyszenia Żydów Kombatantów, Jointu, Sochnutu, Żydowskiej Ogólnopolskie Organizacji Młodzieżowej oraz Ambasady Izraela w RP[2].

22 lutego rabin odwiedził Łódź, gdzie uczestniczył wraz z innymi polskimi rabinami w uroczystym powitaniu szabatu w synagodze Reicherów. 23 lutego po zakończeniu szabatu uczestniczył w podpisaniu dokumentu powołującego Rabinat RP[3]. 24 lutego rabin odwiedził Kraków, gdzie spotkał się z kardynałem Stanisławem Dziwiszem i krakowską społecznością żydowską, dla której w siedzibie Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie wygłosił wykład. Z Krakowa wieczorem odleciał do Izraela.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Były naczelny rabin Izraela skazany za korupcję. Autonom.pl, 2017-02-24. [dostęp 2017-02-25]. (pol.).
  2. a b Naczelny Aszkenazyjski Rabin Izraela w Polsce – jewish.org.pl.
  3. Podniosły szabat – gazeta.pl, 22.02.2008 (Ostatni dostęp: 22.02.2008).