Joslyn Art Museum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Joslyn Art Museum
Ilustracja
Portal wejściowy do muzeum
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Nebraska
Miejscowość Omaha
Adres Joslyn Art Museum
2200 Dodge Street
Omaha, NE 68102-1292
Data założenia 1931
Wielkość zbiorów ponad 11 000
Dyrektor Jack Becker
Położenie na mapie Nebraski
Mapa lokalizacyjna Nebraski
Joslyn Art Museum
Joslyn Art Museum
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Joslyn Art Museum
Joslyn Art Museum
Ziemia41°15′37,08″N 95°56′45,96″W/41,260300 -95,946100
Strona internetowa

Joslyn Art Museum – największe muzeum sztuki w stanie Nebraska, założone w 1931 roku przez Sarah H. Joslyn dla upamiętnienia jej zmarłego męża, George'a A. Joslyna. Muzeum posiada w swych zbiorach kolekcję sztuki amerykańskiej, europejskiej i azjatyckiej, obejmującą okres od starożytności do czasów współczesnych, w tym największą kolekcję prac szwajcarskiego malarza Karla Bodmera (ok. 400 rysunków i akwarel).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Sarah i George Joslyn[edytuj | edytuj kod]

Joslyn Art Museum powstało jako dar Sarah H. Joslyn (1851–1940) dla mieszkańców miasta Omaha, zbudowany dla upamiętnienia jej męża, George'a A. Joslyna (1848–1916). George A. Joslyn i Sarah H. Selleck pobrali się w 1874 roku. Przenieśli się początkowo do Montrealu, a potem do Des Moines, w stanie Iowa, gdzie George Joslyn podjął pracę przy rozładunku samochodów towarowych w firmie Iowa Paper Company. Z czasem awansował, by zostać kierownikiem oddziału firmy w mieście Omaha, dokąd przybył wraz z żoną w 1880 roku. Rozwijająca się firma zmieniła w 1881 roku nazwę na Western Newspaper Union. W 1890 roku Joslyn nabył nabył pakiet kontrolny w akcjach przedsiębiorstwa i rozpoczął energiczną kampanię na rzecz jego ekspansji, zostając ostatecznie jego prezesem i dyrektorem generalnym oraz najbogatszym człowiekiem w stanie Nebraska[1]. W chwili jego śmierci w 1916 roku Western Newspaper Union stał się największą gazetą na świecie[2]. Joslynowie zaangażowali się w projekty społeczne na rzecz swojego miasta, między innymi hojnie uposażając miejscowy University of Nebraska Omaha i finansując takie projekty jak Humane Society, Old People’s Home i Child Saving Institute. Ich jedyne dziecko zmarło w dzieciństwie, zajęli się więc wychowywaniem adoptowanej córki Violet[1].

Muzeum[edytuj | edytuj kod]

Po śmierci męża Sarah Joslyn poświęciła się stworzeniu takiego pomnika na jego część, który odzwierciedlałby ich wspólne zainteresowania muzyką i sztuką, służąc zarazem szerszej społeczności. Zdecydowała się ostatecznie na budowę sali koncertowej otoczonej galeriami sztuki. Budynek został otwarty 29 listopada 1931 roku, a nowo powstałe muzeum, noszące wówczas nazwę Society of Liberal Arts, otrzymało jako w prezencie kilka nowych, prywatnych kolekcji, w tym zbiory z Art Institute of Omaha i z Friends of Art.

W dzień otwarcia, pośród tłumu 25 000 gości obecna była anonimowo Sara Joslyn. Tym, którzy ją rozpoznali ogłosiła, że jej muzeum będzie darem dla mieszkańców miasta Omaha[1].

Zbiory[edytuj | edytuj kod]

Malarstwo europejskie[edytuj | edytuj kod]

Kolekcja muzeum wzrosła na przestrzeni lat do ponad 11 000 prac, reprezentujących artystów i kultury od starożytności do współczesności. Najważniejsze pozycje w zbiorach to kolekcja ceramiki greckiej, renesansowe i barokowe arcydzieła Tycjana, El Greco, Paolo Veronese, Jacoba van Ruisdaela i Claude’a Lorraina. Wiek XIX reprezentują obrazy malarzy francuskich: Julesa Bretona, Williama-Adolphe’a Bouguereau i Jean-Léon Gérôme’a, a impresjonizm obrazy Camille’a Pissarro, Auguste’a Renoira i Claude’a Moneta[3].

Malarstwo amerykańskie[edytuj | edytuj kod]

XVIII- i XIX-wieczne malarstwo amerykańskie reprezentują portrety pędzla Jamesa Peale’a, Mary Cassatt i Thomasa Eakinsa, obrazy rodzajowe Eastmana Johnsona i Williama Michaela Harnetta oraz pejzaże Thomasa Cole’a, Worthingtona Whittredge’a, Alberta Bierstadta i Thomasa Morana.

XX-wieczne malarstwo amerykańskie to dzieła takich twórców jak: Grant Wood, Thomas Hart Benton, Jackson Pollock, Kenneth Noland, Helen Frankenthaler, Donald Judd, George Segal i Martin Puryear[3].

Muzeum posiada również cieszącą się światową renomą kolekcję prac artystów i badaczy amerykańskiego Zachodu, w tym zbiór prac Alfreda Jacoba Millera oraz prawie 400 akwarel i rysunków szwajcarskiego artysty Karla Bodmera, którzy w latach 1832–1834 podróżowali w górę rzeki Missouri przedstawiając lokalne krajobrazy i rdzennych mieszkańców. Kulturę amerykańskich Indian reprezentują prace takich twórców jak Charles Bird King i Henry Inman[3].

Akwarele Karla Bodmera[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Joslyn Art Museum: History: Nebrasca's Largest Art Museum (ang.). www.joslyn.org. [dostęp 2014-01-16].
  2. Omaha Public Schools: Sarah Joslyn (ang.). www.ops.org. [dostęp 2014-01-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-01-16)].
  3. a b c Joslyn Art Museum: Collections & Exhibitions at Joslyn (ang.). www.joslyn.org. [dostęp 2014-01-16].