Kone

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z KONE)
Skocz do: nawigacja, szukaj
KONE Oyj
Logo KONE Oyj
Ilustracja
Siedziba przedsiębiorstwa w Helsinkach
Państwo  Finlandia
Siedziba Espoo
Data założenia 1910
Ważni pracownicy Antti Herlin
Henrik Ehrnrooth
Produkty windy, schody ruchome, drzwi automatyczne
Zatrudnienie 43 tysięcy pracowników
brak współrzędnych
Strona internetowa
Flagi firmy Kone
Żuraw firmy w fińskim porcie w Naantali

Kone Oyjfińskie przedsiębiorstwo przemysłowe produkujące windy, schody ruchome i drzwi automatyczne.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki i I wojna światowa[edytuj | edytuj kod]

Marka ta powstała w 1908 r. w Helsinkach w Finlandii. Firma została zarejestrowana 27 października 1910 r. pod nazwą Kone (z fiń. „maszyna”). Podczas I wojny światowej Kone wyprodukowała ponad 10 mln mosiężnych pocisków dla Imperium Rosyjskiego, którego częścią była wtedy Finlandia, co znacznie zwiększyło obroty firmy i wpłynęło na wzrost zatrudnienia (z 10 do 600 osób).

Lata międzywojenne i II wojna światowa[edytuj | edytuj kod]

Po wojnie, ze względu na niewielkie zapotrzebowanie na urządzenia dźwigowe, Kone zaczęła produkować również lampy karbidowe, młynki do kawy, czy płozy do łyżew hokejowych. W 1933 roku rozpoczęto produkcję suwnic, silników elektrycznych, a w kolejnych latach produkowano również wciągarki, przenośniki i przemysłowe systemy transportu wewnętrznego. Podczas II wojny światowej Kone zajęła się produkcją amunicji i gazogeneratorów, podczas gdy sprzedaż dźwigów i suwnic utrzymywano na dosyć niskim poziomie. Bombardowanie Helsinek i duże zapotrzebowanie rynku na żurawie zmusiło Kone do przeniesienia produkcji do Hyvinkää w 1943 roku.

Okres powojenny[edytuj | edytuj kod]

Po wojnie Związek Radziecki zażądał od Finlandii odszkodowań wojennych jako warunku pokoju między państwami. Między 1945 a 1952 rokiem, Kone wysłało do Związku Radzieckiego 108 dźwigów, 202 żurawie i 265 wciągarek, których koszty produkcji pokrył rząd fiński. W tych czasach zapotrzebowanie na dźwigi było niskie, za to zapotrzebowanie na żurawie i wciągarki było bardzo duże ze względu na odbudowę wojennych strat. W 1950 roku rozpoczęto produkcję żurawi portowych. W latach 50. gwałtownie wzrosło zapotrzebowanie na dźwigi. Kone zaczęła produkować je i otwierać nowe fabryki.

Początek międzynarodowej działalności[edytuj | edytuj kod]

W 1968 roku stała się liderem rynku Europy Północnej. W latach 90. Kone zrezygnowała z różnych odnóg działalności, koncentrując się na produkcji wind i schodów ruchomych.

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Obecnie Kone zatrudnia ponad 34 000 specjalistów, którzy pracują w 50 krajach świata.

Struktura[edytuj | edytuj kod]

Kone zarządzana jest przez Radę Nadzorczą, Zarząd Kone oraz Prezesa Zarządu, będącego jednocześnie Dyrektorem Generalnym firmy. Od 2003 roku jest nim Antti Herlin.

Kone w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Kone działa na polskim rynku od 1993 roku. Ma siedzibę w Warszawie, biura w Gdańsku, Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu i Szczecinie oraz punkty serwisowe w 19 miastach w całej Polsce. Obsługuje ponad 2000 klientów pośród których znajdują się firmy deweloperskie, budowlane i zarządzające nieruchomościami jak również pracownie architektoniczne.

Dyrektorem Zarządzającym Kone w Polsce jest Marek Oppeln-Bronikowski.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]