Kaoru Ishikawa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Kaoru Ishikawa (jap. 石川馨 Ishikawa Kaoru?, ur. 1915, zm. 16 kwietnia 1989) - japoński teoretyk zarządzania, chemik, od 1960 r. profesor na Uniwersytecie Tokijskim. Jako pierwszy autor wskazywał na istotne różnice pomiędzy kulturą zachodnią i japońską. Uwzględniał przy tym nie tylko wzorce zachowań społecznych, ale także zachowania i zwyczaje korporacyjne.

Osiągnięcia[edytuj]

Koła jakości - Ishikawa, zachęcany przez Josepha Jurana, wdrożył ideę kół jakości w japońskich przedsiębiorstwach. Metoda ta rozprzestrzeniła się również poza Japonię. Dziś koła jakości są obecne w ponad 50 krajach, a w samej Japonii uczestniczy w nich ponad 20 milionów ludzi.

Diagram Ishikawy - Ishikawa opracował diagram przyczynowo-skutkowy, w którym analiza rozpoczynana jest od stwierdzenia wystąpienia skutku (np. braku, awarii lub innego niepożądanego stanu) i prowadzona w kierunku identyfikacji wszystkich możliwych przyczyn, które go spowodowały.

Nagrody[edytuj]

Otrzymał najwyższą japońską nagrodę jakości - Nagrodę im. Deminga.

Ocena[edytuj]

Diagram Ishikawy, zwany także wykresem rybiej ości, jest znany menedżerom na całym świecie. Uczą się go studenci zarządzania wszystkich liczących się uczelni ekonomicznych. Próby wdrożenia kół jakości były podejmowane w wielu krajach, w tym w Polsce (w latach 70. oraz na początku 90.). Jego wkład w rozwój jakości jest więc ogromny.