Kaplica grobowa księdza Markiefki w Mysłowicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kaplica grobowa księdza Markiefki w Mysłowicach
A/94/03 z 18 września 2003 roku
kaplica cmentarna
Ilustracja
Kaplica od frontu (2014)
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miejscowość

Mysłowice

Adres

ul. Mikołowska

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Najświętszego Serca Pana Jezusa

Położenie na mapie Mysłowic
Mapa konturowa Mysłowic, u góry znajduje się punkt z opisem „Kaplica ks. Markiefki”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kaplica ks. Markiefki”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kaplica ks. Markiefki”
Ziemia50°14′22,8″N 19°08′20,3″E/50,239667 19,138972

Kaplica grobowa księdza Markiefki w Mysłowicachkaplica w Mysłowicach, położona na terenie tzw. „starego cmentarza” przy ulicy Mikołowskiej, w dzielnicy Mysłowice Centrum, wzniesiona w latach 1858 roku, wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Cmentarz mysłowickiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa został poświęcony w 1811 roku, ale nie było na nim kaplicy do odprawiania nabożeństw i dopiero po niespełna pięćdziesięciu latach proboszcz mysłowicki ks. Ludwik Markiefka zrealizował plany budowy odpowiedniego obiektu[1]. Kaplicę wzniesiono w 1858 roku[2]. Ks. Ludwik Markiefka zmarł niespełna rok po oddaniu kaplicy do użytku i został w niej pochowany jako pierwszy[1].

Ks. Ludwik Markiefka kaplicę wzniósł bez współudziału władz kościelnych, a też nie zostały pozostawione żadne fundusze na jej utrzymanie. Kiedy 14 sierpnia 1867 roku wizytację kościelną odbywał ks. dziekan Pressfreund, kaplica ks. Ludwika Markiefki była już dosyć poniszczona i groziła zawaleniem[1].

18 września 2003 roku kaplicę wpisano do rejestru zabytków nieruchomych[2].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Kaplica grobowa ks. Ludwika Markiefki położona jest na tzw. „starym cmentarzu” przy ulicy Mikołowskiej w Mysłowicach[2], na terenie dzielnicy Mysłowice Centrum[3]. Zlokalizowana jest ona przy głównej alei cmentarza, około 100 metrów od głównej bramy[4].

Jest to obiekt murowany z cegły, z cokołem licowanym ciosami piaskowca[4], zbudowana na rzucie ośmioboku[4] z występującymi ryzalitowo bocznymi kruchtami. W nich znajduje się otwór wejściowy zamknięty półkoliście, a zwieńczone są daszkami dwuspadowymi[5]. Kaplicę obiega kostkowy gzyms z cegły, powyżej którego wykonano gzyms arkadowy. Tam też znajdują się niewielkie, zamknięte półkoliście okienka, które wraz z blendami i otworem wejściowym są obramione półkolistymi ceglanymi arkadami[4]. Kaplica nakryta jest kopułą z sygnaturką zwieńczoną mniejszą kopułką i kulą[5]. Powierzchnia użytkowa kaplicy wynosi około 15 m², a kubatura 96 m³[6].

Wnętrze kaplicy jest jednoprzestrzenne, z czterema wnękami[4]. Wyposażono ją w ołtarz z drewnianą rzeźbą – Pietą, a także w murowaną mensę, płytę epitafijną poświęconą ks. Ludwikowi Markiefce z białego marmuru w posadzce i neogotyckie krzesło[6].

Architektonicznie kaplica reprezentuje styl historyzmu z elementami neorenesansowymi[4]. Kaplica wpisana jest do rejestru zabytków nieruchomych pod nr. A/94/03 – granice ochrony obejmują budynek kaplicy[2]. Użytkownikiem obiektu jest rzymskokatolicka parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłowicach[7].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Kudera 1934 ↓, s. 182.
  2. a b c d Gminny… 2021 ↓, s. 36.
  3. Urząd Miasta Mysłowice: Zintegrowany System Informacji Przestrzennej Miasta Mysłowice – CRD MIIP. zsip.myslowice.pl. [dostęp 2024-02-09]. (pol.).
  4. a b c d e f Kontna i Caban 2020 ↓, s. 2.
  5. a b Witecka 2008 ↓, s. 115.
  6. a b Kontna i Caban 2020 ↓, s. 3.
  7. Kontna i Caban 2020 ↓, s. 1.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]