Karin Wolff

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dom Kultury Polskiej w Berlinie, w którym Karin Wolff zdała egzamin języka polskiego

Karin Wolff (ur. 1947 lub 1948 we Frankfurcie nad Odrą, zm. 29 lipca 2018 tamże) – niemiecka tłumaczka literatury polskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po maturze ze względu na mieszczańskie pochodzenie nie została przyjęta na studia[1]. Rozpoczęła więc pracę w fabryce mebli, gdzie nabawiła się choroby kręgosłupa. Zmuszona była przerwać pracę i uzyskała zgodę na rozpoczęcie studiów teologii ewangelickiej w Berlinie. Po złożeniu egzaminu przebywała przez 14 tygodni w klinice ortopedycznej, w trakcie leczenia opanowała samodzielnie podstawy języka polskiego. Egzamin z języka polskiego złożyła w Domu Kultury Polskiej w Berlinie. Mimo ukończonych studiów teologicznych, była ze względów zdrowotnych niezdolna do pracy w charakterze pastora. Zarabiała więc na życie jako lektorka w wydawnictwie ewangelickim, a także zajęła się tłumaczeniem literatury polskiej na język niemiecki.

Wspierała także opozycję solidarnościową w Polsce, w czasie swoich podróży do Warszawy i Gdańska przewoziła nielegalnie materiały i wydawnictwa. Używając pseudonimu „Czarny kot”, tłumaczyła uchwały i odezwy polskiej opozycji[1]. Była obserwowana i namawiana do współpracy przez Stasi. W 2010 roku prezydent Bronisław Komorowski i Lech Wałęsa wręczyli jej za działalność Medal Wdzięczności Europejskiego Centrum Solidarności[1]. Jest on przyznawany obcokrajowcom za pomoc Polsce w walce o wolność i demokrację[2].

Od 2002 roku była organizatorką Salonu Literatury Polskiej we Frankfurcie nad Odrą, gdzie mieszkała, podczas którego prezentowała przekłady wybitnych polskich autorów[3][4].

Odznaczona m.in. Orderem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec i Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej[5]. Została pochowana na głównym cmentarzu we Frankfurcie nad Odrą (Hauptfriedhof)[1].

Tłumaczenia[edytuj | edytuj kod]

Karin Wolff przetłumaczyła ponad 200 dzieł literackich z języka polskiego na język niemiecki[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Tłumaczka literatury polskiej Karin Wolff nie żyje, DW.COM [dostęp 2018-09-11] (pol.).
  2. Karin Wolff na spotkaniu z wojewodą, lubuskie.uw.gov.pl [dostęp 2018-09-11] [zarchiwizowane z adresu 2018-09-11] (pol.).
  3. Gliński o zmarłej Karin Wolff: doskonała tłumaczka i ambasadorka polskiej kultury w Niemczech, pap.pl [dostęp 2018-09-11].
  4. Jesienny Salon Literatury Polskiej we Frankfurcie nad Odrą, „Bankier.pl” [dostęp 2018-09-11] (pol.).
  5. Janusz Dreczka, Gdyby nie ten czas choroby…, Echo Gorzowa, 7 sierpnia 2018 [dostęp 2018-09-15].
  6. Karin Wolff gestorben, boersenblatt.net, 8 sierpnia 2018 [dostęp 2018-09-15] (niem.).