Karl von Habsburg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Karol Tomasz Habsburg)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Karl von Habsburg
ilustracja
wizerunek herbu
Głowa Domu Habsburskiego
Okres panowania od 2007
Poprzednik Otto von Habsburg
Dane biograficzne
Dynastia Habsburgowie-Lotaryńscy
Data urodzenia 11 stycznia 1961
Ojciec Otto von Habsburg
Matka Regina Helena von Sachsen-Meiningen
Żona Franczeska von Thyssen-Bornemisza
Dzieci Eleonore
Ferdinand Zvonimir
Gloria
Odznaczenia
Order Złotego Runa

Karl Thomas Robert Maria Franziskus Georg Bahnam Habsburg-Lothringen (ur. 11 stycznia 1961 w Starnbergu w Bawarii) – austriacki polityk, od 2007 głowa domu Habsbursko-Lotaryńskiego. Członek organizacji Międzynarodowej Unii Paneuropejskiej. Od 2002 dyrektor generalny Organizacji Narodów i Ludów Niereprezentowanych[1]. Od 1981 na stałe mieszka w Salzburgu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Twórca i przewodniczący organizacji Paneuropa-Austria od 1987. 13 października 1996 został wybrany do Parlamentu Europejskiego z ramienia Austriackiej Partii Ludowej. 30 listopada 2000 został powołany przez ojca na szefa i suwerena Orderu Złotego Runa. Od 19 stycznia 2002 pełni funkcję Dyrektora Generalnego UNPO (Organizacji Narodów i Ludów Niereprezentowanych).

31 stycznia 1993 ożenił się z baronówną Franczeską von Thyssen-Bornemisza, córką barona Hansa Heinricha Thyssen-Bornemisza, europejskiego przemysłowca znanego ze swojej kolekcji sztuki i kilku małżeństw. Matką Franczeski jest druga żona Hansa Heinricha – Fiona Campbell Walter, angielska modelka. Para ma troje dzieci:

Arcyksiążę Karol Tomasz von Habsburg jest od 4 lipca 2011 formalnym pretendentem do tronu Węgier i Czech, zaś do tronu Austrii od 1966, kiedy to jego ojciec oficjalnie zrzekł się pretensji do korony. Jeśliby zdecydował się pozostać przy swym imieniu to byłby od chwili śmierci ojca znany jako Karol II (w Czechach jako Karol IV, a na Węgrzech jako Karol V).

Genealogia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy


Poprzednik
Otto Habsburg
Wappen Kaisertum Österreich 1815 (Klein).png Głowa Domu Habsburskiego
od 2007
Wappen Kaisertum Österreich 1815 (Klein).png Następca
nadal