Kartel z Medellín

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Kartel z Medellín (hiszp. Cartel de Medellín) – kartel narkotykowy utworzony na zachodzie Kolumbii i mający swoje źródła w mieście Medellín.

Kartel powstał na początku lat 70. z inicjatywy Pablo Escobara, do którego dołączyli handlarz szmaragdami Jose Gonzalo Rodriguez Gacha oraz hodowcy koni – bracia Ochoa – Jorge, Juan, David i Fabio.

Gwałtowny rozwój grupy nastąpił w chwili, gdy do grupy dołączył Carlos Lehder, który przekonał przywódców, by kokainę do USA przemycać awionetkami, zamiast, jak wcześniej, w walizkach. W okresie swojej największej świetności przychody kartelu sięgały 60 milionów dolarów dziennie.

Grupa była w stałym konflikcie z konkurencyjną grupą handlarzy narkotykówkartelem z Cali, kierowanym przez Gilberto Rodrígueza Orejuela – a od początku lat 80. rozpoczęła również walkę wymierzoną przeciwko rządowi Kolumbii, który zagroził ekstradycją przemytników do USA.

Kartel rozpadł się po śmierci Escobara i Gachy. Bracia Ochoa sami wydali się w ręce kolumbijskiej policji w zamian za łagodne wyroki.

Zobacz też[edytuj]