Kartomancja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wróżenie z kart w Krakowie (1908)
Kartomantka na obrazie pędzla Michaiła Wrubla

Kartomancja (inaczej zwane tarotem, kabałą karcianą lub kabałą perską) – wróżenie z kart, przeważnie są to karty do gry 24-listkowe (klasyczna kabała perska, od asa do dziewiątek), 32-listkowe (od asa do siódemek) lub 52-listkowe (od asa do dwójek), używany jest również tarot składający się z 78 kart, znane są także specjalne karty przeznaczone tylko do wróżenia (np.: karty anielskie lub cygańskie). Poszczególnym kartom przypisuje się różne znaczenia, a z ich wzajemnego rozkładu odczytuje się przepowiednię.

Przyjęcie określonej konwencji odczytywania i interpretacji znaczenia poszczególnych kart, oraz ich układów jest sprawą nie tylko przyjętych kanonów wróżenia ale też indywidualnych, osobistych zapatrywań i skłonności wróżącego.

Znaczenie kart[edytuj | edytuj kod]

Karty do gry składają się z czterech kolorów, a mianowicie: trefl, karo, kier, pik. Każdemu kolorowi jest przypisana pewna ogólna właściwość. W każdym kolorze są 3 figury (w tarocie 4), symbolizujące jakieś osoby. W ten sposób uzyskuje się pewną typologię osobowości. Pozostałe karty oczkowe od 2 do 10 oznaczają pewne zdarzenia. Jednak karty są wieloznaczne, co umożliwia modyfikowanie wypowiedzi.

Znaczenie kolorów kart[edytuj | edytuj kod]

kolor[1] pora roku siła żywioł
zima bierna ziemia
jesień bierna woda
wiosna aktywna powietrze
lato aktywna ogień

Sposoby stawiania kart[edytuj | edytuj kod]

Są znane różne układy kart, od najprostszych, składających się z trzech kart, następnie rozpowszechniony układ siedmiu lub więcej kart, do bardziej skomplikowanego składającego się z 78 kart tarota. Karty wykłada się w określonej kolejności.

Czytanie kart polega na kojarzeniu ich znaczeń, (uwzględniając "wpływ" sąsiednich kart) przez co uzyskuje się wypowiedź, czasami zgodną z oczekiwaniami zainteresowanej osoby, pomyślną lub wzbudzającą lęk. Karty naświetlają sytuację, a człowiek podejmuje decyzję.

Pozycje kart[edytuj | edytuj kod]

Niektóre karty mogą mieć dwie pozycje: pozycję normalną i odwróconą. Pozycja normalna, to taka, która ilość symboli koloru dominuje na górze karty, bądź ten symbol widzimy bez odwrócenia. U niektórych kart trudno zdefiniować pozycję: wszystkie karo, walety, króle, damy, dziesiątki, ósemki, szóstki, czwórki, dwójki.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wróżby ze zwykłej talii kart - Czary.pl [online], czary.pl [dostęp 2017-11-24] (pol.).