Katarzyna Glinka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Katarzyna Glinka
Ilustracja
Katarzyna Glinka (2013)
Data i miejsce urodzenia 19 kwietnia 1977
Świdnica
Zawód aktorka
Współmałżonek Przemysław Gołdon (rozwód)
Lata aktywności od 2001
Zespół artystyczny
Teatr Kwadrat w Warszawie

Katarzyna Glinka (ur. 19 kwietnia 1977 w Świdnicy) – polska aktorka filmowa i teatralna.

Życiorys[edytuj]

Edukacja[edytuj]

Wychowywała się w Dzierżoniowie, gdzie ukończyła II Liceum Ogólnokształcące i Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia. W 2001 ukończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

Kariera[edytuj]

W teatrze debiutowała 23 lutego 2002 roku w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Znana jest również jako twarz reklamowa stacji Canal+.

W 2007 roku brała udział w pierwszej edycji programu Gwiazdy tańczą na lodzie, gdzie zajęła 3. miejsce. Od września 2008 roku do maja 2009 roku wraz z Robertem Gonerą prowadziła polską edycję teleturnieju Fort Boyard. Jako Hesia występuje w warszawskim Teatrze Polskim w sztuce Dulscy Z.O.O..

W 2010 roku brała udział w jedenastej edycji programu Taniec z gwiazdami. Jej partnerem tanecznym był Stefano Terrazzino, z którym dotarła do finału, gdzie zajęła 2. miejsce, przegrywając z Julią Kamińską i Rafałem Maserakiem. W tym samym roku zajęła 51. miejsce w rankingu pisma „Forbes” na sto najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu[1].

Jesienią 2015 roku aktorka wzięła udział w czwartej edycji programu Twoja twarz brzmi znajomo[2]. Wygrała 7. odcinek, wykonując utwór „Samba przed rozstaniem” Hanny Banaszak, a w nagrodę otrzymała 10 tys. zł., które przekazała Fundacji Spełnionych Marzeń[3].

Życie prywatne[edytuj]

Od 2003 roku mieszka w Warszawie. Była żoną Przemysława Gołdona, z którym ma syna Filipa urodzonego 2 lutego 2012 roku[4].

Filmografia[edytuj]

Katarzyna Glinka (2005)

Polski dubbing[edytuj]

Programy rozrywkowe[edytuj]

Nagrody i wyróżnienia[edytuj]

Przypisy

Bibliografia[edytuj]