Kathleen Beller

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kathleen Beller
Data i miejsce urodzenia 19 lutego 1956
Westchester, w stanie Nowego Jorku, USA

Kathleen Beller (ur. 19 lutego 1956 roku w Westchester, w stanie Nowego Jorku) – amerykańska aktorka telewizyjna i filmowa.

Życiorys[edytuj]

Jest córką nauczyciela matematyki szkoły średniej i psychiatrycznej pracownicy socjalnej. W wieku trzynastu lat uczyła się sztuki dramatycznej w Bristol. Po raz pierwszy na małym ekranie wystąpiła jako Liza Kendall w operze mydlanej CBS W poszukiwaniu jutra (Search for Tomorrow, 1971-74), po czym zadebiutowała w kinowym sequelu znanego dramatu gangsterskiego Francisa Forda Coppoli Ojciec chrzestny II (The Godfather: Part II, 1974) u boku Roberta De Niro i Jamesa Caana. Wkrótce potem pojawiła się w serialach ABCBaretta (1975), Supergwiazda Bert D'Angelo (Bert D'Angelo/Superstar, 1976), Sześcio-milionowo-dolarowy człowiek (The Six Million Dollar Man, 1977), Najbardziej poszukiwany (Most Wanted, 1977) oraz serialach CBSHawaje Pięć-O (Hawaii Five-O, 1975), Centrum medyczne (Medical Center, 1976), Barnaby Jones (1977). Znalazła się też w obsadzie telewizyjnego dramatu sportowego CBS Kwestia odwagi (Something for Joey, 1977) o relacjach uznanego futbolisty (Marc Singer) ze swoim młodszym bratem chorym na białaczkę.

Niebawem zagrała w hollywoodzkim pastiszu muzycznym Ale kino (Movie Movie, 1978) z Barrym Bostwickiem i Harrym Hamlinem i wcieliła się w tytułową postać w dramacie na podstawie bestsellera Harolda Robbinsa Betsy (The Betsy, 1978) u boku Laurence'a Oliviera, Roberta Duvalla, Katharine Ross, Tommy'ego Lee Jonesa i Lesley-Anne Down. Kreacja walczącej z nowotworem złośliwym młodej pacjentki z nieco cynicznym i zuchwałym podejściem w dramacie Obietnice w mroku (Promises in the Dark, 1979) przyniosła jej uznanie krytyków i nominację do nagrody Złotego Globu.

Była ekranową partnerką Paula Newmana w dramacie sensacyjno-przygodowym Fort Apache, Bronx (Fort Apache the Bronx, 1981). Wystąpiła w roli księżniczki Alany w filmie przygodowym fantasy Miecz i czarnoksiężnik (The Sword and the Sorcerer, 1982) z Simonem MacCorkindale. Trafiła do miniserialu CBS W imię honoru (The Blue and the Gray, 1982) z Gregory Peckiem jako Abrahamem Lincolnem, Lloydem Bridgesem i Davidem Doyle i zagrała w serialu Paramount Zwierzyniec Bronksu (The Bronx Zoo, 1987-88). Jednak sławę międzynarodową zawdzięcza przede wszystkim kreacji nieszczęśliwej Kirby Alicii Anders Colby w operze mydlanej ABC Dynastia (Dynasty, 1982-84) i sequelu Aaron Spelling Productions Dynastia: Pojednanie (Dynasty: The Reunion, 1991).

Życie prywatne[edytuj]

Była mężatką z Michaelem Hoitem. 2 lipca 1998 roku poślubiła muzyka Thomasa Dolby. Mają dwie córki – Lilian (ur. 1991) i Talię Claire (ur. 1993) oraz syna Grahama (ur. 1995).

Ciekawostki[edytuj]

  • Ma 160 cm wzrostu.

Linki zewnętrzne[edytuj]