Laurence Olivier

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Laurence Olivier
Ilustracja
Laurence Olivier (1961)
Imię i nazwisko Laurence Kerr Olivier
Data i miejsce urodzenia 22 maja 1907
Dorking
Data i miejsce śmierci 11 lipca 1989
Steyning
Strona internetowa

Laurence Olivier, właśc. Laurence Kerr Olivier, baron Olivier (ur. 22 maja 1907 w Dorking, hrabstwo Surrey, zm. 11 lipca 1989 w Steyning, hrabstwo West Sussex) – angielski aktor, zdobył światową sławę dzięki rolom bohaterów szekspirowskich w teatrze i filmie, reżyser teatralny, producent.

W 1949 nagrodzony dwukrotnie Oscarem za film Hamlet w kat. „najlepszy film” i „najlepsza rola męska”, a w 1978 Oscarem honorowym za całokształt pracy aktorskiej.

Określany często, jako największy aktor szekspirowski epoki. Za osiągnięcia teatralne Elżbieta II nadała mu tytuł „Sir”. Wieloletni dyrektor Teatru Narodowego w Londynie.

Jeden z pretendentów do roli Vito Corleone w Ojcu chrzestnym, której przyjęcia odmówił z powodów zdrowotnych i ostatecznie przyjął ją Marlon Brando.

Wystąpił w ponad 100 filmach, z których wiele mogło poszczycić się wysokimi pozycjami w zestawieniach amerykańskiego box office’u.

Był trzykrotnie żonaty: z Jill Esmond (mieli syna Tarquina; rozwiedli się w 1940), z Vivien Leigh (rozwiedli się w 1961) oraz do swojej śmierci z Joan Plowright (mieli 3 dzieci).

Był biseksualistą[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]