Tommy Lee Jones

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tommy Lee Jones
Ilustracja
Tommy Lee Jones (2007)
Data i miejsce urodzenia 15 września 1946
San Saba (Teksas)
Zawód aktor, reżyser, producent filmowy
Współmałżonek 1. Katherine „Kate” Lardner (1971-1978)
2. Kimberlea Cloughley (1981-1996)
3. Dawn Laurel (od 2001)
Lata aktywności od 1968

Tommy Lee Jones (ur. 15 września 1946 w San Saba w stanie Teksas) – amerykański aktor, reżyser i producent filmowy.

Życiorys[edytuj]

T.L. Jones, 1964

Jest synem pracownika pól naftowych w Teksasie Clyde'a Jonesa i policjantki Marii Lucille Scott. W 3/4 jest Walijczykiem i w 1/4 Indianinem Cherokee.

Dzięki stypendium uczęszczał do prestiżowej szkoły dla chłopców St. Mark's School of Texas. Później studiował na Uniwersytet Harvarda, mając stypendium sportowe. Mieszkał w pokoju z przyszłym wiceprezydentem USA Alem Gorem. Grał jako napastnik w słynnym meczu futbolowym, zakończonym remisem, pomiędzy Harvardem i Yale w 1968. Otrzymał tytuł bakałarza (licencjat) literatury angielskiej Uniwersytetu Harvarda w 1969. W tym samym roku przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie rozpoczął karierę teatralną na Broadwayu. W 1970 zadebiutował w filmie Love Story. W tym czasie jednak ciągle występował na Broadwayu.

Następnie wraz z żoną Kate Lardner i jej dwojgiem dzieci z poprzedniego małżeństwa przeniósł się do Los Angeles. W 1980, podczas zdjęć do filmu Back Roads poznał i zakochał się w Kimberlei Cloughley, którą później poślubił. Kolejne role wyrobiły mu reputację silnego, wybuchowego i twardego aktora, który doskonale sprawdza się zarówno w rolach pierwszo, jak i drugoplanowych. Za rolę szeryfa Samuela Gerarda w flimie Ścigany otrzymał w 1994 Oscara i Złoty Glob dla najlepszego aktora drugoplanowego.

Filmografia[edytuj]

Aktor
Reżyser
Scenarzysta
Producent
Aktor gościnnie

Linki zewnętrzne[edytuj]