Kazimierz Czerwiński (polityk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: inne osoby o tym nazwisku.
Kazimierz Czerwiński
Data i miejsce urodzenia 21 grudnia 1946
Stajne
Poseł na Sejm kontraktowy
Okres od 18 czerwca 1989
do 25 listopada 1991
Przynależność polityczna Polskie Forum Ludowo-Chrześcijańskie „Ojcowizna”

Kazimierz Czerwiński (ur. 21 grudnia 1946 w miejscowości Stajne) – polski inżynier i polityk, poseł na Sejm X kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1972 ukończył studia na Politechnice Wrocławskiej, uzyskując tytuł zawodowy magistra inżyniera budownictwa. Pracował w Polskich Kolejach Państwowych, m.in. jako zastępca naczelnika Zarządu Drogowego Wschodniej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych.

Od 1967 działał w Stronnictwie Demokratycznym, był przewodniczącym Miejskiego Komitetu w Lublinie, a zarazem działaczem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. W 1989 uzyskał mandat posła na Sejm kontraktowy z puli SD w okręgu lubelskim. Na koniec kadencji należał do Parlamentarnego Klubu Chrześcijańsko-Ludowego, zasiadał w Komisjach Handlu i Usług, Polityki Przestrzennej, Budowlanej i Mieszkaniowej, Systemu Gospodarczego, Przemysłu i Budownictwa i Systemu Gospodarczego i Polityki Przemysłowej oraz komisjach nadzwyczajnych. W 1993 bez powodzenia kandydował do Sejmu z listy Koalicji dla Rzeczypospolitej.

Później związany z Prawem i Sprawiedliwością, kandydował z jego list w wyborach samorządowych w 2006. Związany również z Akcją Katolicką.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]