King Krule

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
King Krule
Ilustracja
King Krule podczas występu na Melt! Festival 2013
Imię i nazwisko Archy Ivan Marshall
Pseudonim Zoo Kid, DJ JD Sports, Edgar The Beatmaker, Edgar The Breathtaker, Lankslacks, Simply Red, Archy Marshall, The Return Of Pimp Shrimp
Data i miejsce urodzenia 24 sierpnia 1994
Anglia, Wielka Brytania
Instrumenty Wokal, gitara, keyboard
Gatunki Indie rock, punk jazz, jazz fusion, post-punk, hip hop, darkwave
Aktywność od 2010
Wydawnictwo True Panther, XL, Rinse
Powiązania Rejjie Snow, Jamie Isaac, Sub Luna City, Ratking, Mount Kimbie
Strona internetowa

Archy Marshall, powszechnie znany pod pseudonimem King Krule (ur. 24 sierpnia 1994 w Londynie) – angielski piosenkarz, autor tekstów, producent i muzyk. W 2010 roku rozpoczął tworzenie muzyki jako "Zoo Kid". Następnego roku przyjął nazwę "King Krule". Wydał kilka minialbumów. Jego debiutancki album "6 Feet Beneath the Moon", wydany w 2013 roku przez wytwórnie True Patnther oraz XL Recordings, zebrał przytłaczająco pozytywne recenzje. Styl jego muzyki jest trudny do zdefiniowania łącząc elementy wielu gatunków, takich jak: punk jazz, hip hop, darkwave czy trip hop.

Życie i kariera[edytuj | edytuj kod]

Dzieciństwo młodego Marshall'a było rozdarte pomiędzy jego matkę, mieszkającą w East Dulwich, a ojca przebywającego w Peckham. Jak twierdzi sam artysta w tym okresie dużo wycierpiał. W wieku 13 lat zaczął odmawiać chodzenia do szkoły. Jego rodzicom grożono więzieniem w wypadku gdyby ich syn nie zaczął ponownie do niej uczęszczać. Podczas wywiadu dla The Guardian, Archy wyznał, że w tym okresie wykryto u niego przynajmniej jedną chorobę umysłową, przez co znienawidził służbę zdrowia. Cierpiał również na bezsenność, co skutkowało słuchaniem przez niego takich zespołów jak Pixies czy The Libertines, zainspirowało go to do tworzenia pejzaży dźwiękowych. Jedyną szansą na uśnięcie pozostawała dla niego muzyka klasyczna, takich artystów jak Penguin Café Orchestra, Erik Satie, Claude Debussy czy Maurice Ravel, jak mówił w wywiadzie dla Pitchfork.

Marshall uczył się w Forest Hill School, a następnie w Brit School, wtedy też zaczął współpracę z Jamiem Isaac'iem[1] (2008-2011) oraz wydał dwa single jako "Zoo Kid". W lipcu 2011 roku po raz pierwszy wystąpił pod pseudonimem King Krule, było to na festiwalu muzycznym w mieście Hyères we Francji[2]. Następnie, tego samego roku wydał minialbum zatytułowany "King Krule".

Jego nowy pseudonim artystyczny wziął się od filmu King Creole.

9 grudnia 2012 został nominowany do Sound of 2013[3]. Jest to coroczne głosowanie, organizowane przez BBC, mające na celu wyłonienie najbardziej obiecującego talentu muzycznego.

King Krule wydał swój debiutancki album 6 Feet Beneath the Moon 24 sierpnia 2013. Większość utworów była co prawda wydana na wcześniejszych minialbumach[4]. Premiera płyty otworzyła mu drogę do pokazania się w takich programach jak Late Show with David Letterman[5][6], czy u amerykańskiego komika Conana O'Brien'a. W październiku tego samego roku rozpoczął trasę po Europie[7], pojawiając się również w Polsce na festiwalu Tauron Nowa Muzyka w Katowicach. Po sukcesie europejskiej trasy zapowiedział koncerty w Ameryce Północnej[8]. Jego flagowy utwór "Easy Easy" ma aktualnie ponad 6 000 000 wyświetleń na YouTube[9].

W grudniu 2015, Marshall wydał swój drugi album "A New Place 2 Drown", tym razem pod swoim prawdziwym nazwiskiem.

13 października 2017 ukazał się jego drugi album wydany jako King Krule zatytułowany "The Ooz".

16 lutego 2018 ponownie pojawił się w Polsce, w warszawskiej Progresji w ramach festiwalu World Wide Warsaw.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Album Szczegóły
6 Feet Beneath the Moon
A New Place 2 Drown (jako Archy Marshall)

Mini-albumy[edytuj | edytuj kod]

  • 2010: U.F.O.W.A.V.E. (Jako Zoo Kid)
  • 2010: Out Getting Ribs/Has This Hit 7 - single (Jako Zoo Kid/wytwórnia House Anxiety Records)
  • 2011: King Krule EP (Jako King Krule/wytwórnia True Panther)
  • 2012: Rock Bottom/Octopus 12" - single (Jako King Krule/wytwórnia Rinse)

Inne[edytuj | edytuj kod]

  • 2014: City Rivims Mk 1 (Jako Sub Luna City)[11]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]