Kinga Rusin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kinga Rusin
Ilustracja
Kinga Rusin (2015)
Data i miejsce urodzenia 9 marca 1971
Warszawa
Zawód prezenterka, dziennikarka

Kinga Rusin (ur. 9 marca 1971 w Warszawie[1]) – polska prezenterka i dziennikarka telewizyjna.

Życiorys[edytuj]

Jest absolwentką XXXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Warszawie[potrzebny przypis]. Studiowała italianistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Na ekranach telewizyjnych po raz pierwszy pojawiła się na początku lat 90. w Telewizji Polskiej[2], gdzie była prezenterką "Teleexpressu". W 1994 została uhonorowana statuetką Wiktora w kategorii odkrycie telewizyjne roku.

3 czerwca 1994, po roku znajomości, poślubiła dziennikarza Tomasza Lisa, z którym wyjechała do USA. Do Polski wróciła w 1997 i została prowadzącą magazynu "Wizjer TVN". Po odejściu z TVN, zajęła się wychowywaniem swoich dwóch córek. Jest wiceprezesem Fundacji ABCXXI – "Cała Polska czyta dzieciom".

Od września 2005 na antenie TVN prowadzi weekendowe wydania porannego programu "Dzień Dobry TVN" (do czerwca 2008 w parze z Marcinem Mellerem, od września 2008 do 3 kwietnia 2016 z Bartoszem Węglarczykiem, a od 16 kwietnia 2016 w duecie z Piotrem Kraśko). W latach 2007–2010 była prowadzącą pięciu edycji "You can dance – Po prostu tańcz", od VI edycji programu (2011) była jurorką show. W 2007 roku prowadziła specjalny odcinek programu TVN "Po prostu taniec" (czterech najlepszych uczestników pierwszej edycji "You can dance – Po prostu tańcz" i szóstej edycji "Tańca z gwiazdami" stworzyli cztery pary, które wykonały dwa tańce: jeden towarzyski, drugi nowoczesny: hip-hop, jazz lub modern).

Wiosną 2016 prowadziła w TVN program "Agent – Gwiazdy".

Wraz z Małgorzatą Ohme jest autorką książki "Co z tym życiem?" (2010)[3]. Obecnie autorki przygotowują książkę w wersji audio.

Kinga Rusin jest także współwłaścicielką marki "Pat&Rub" produkującej kosmetyki ekologiczne.

Nagrody[edytuj]

„Taniec z gwiazdami”[edytuj]

IV edycja „Tańca z gwiazdami[edytuj]

10 września 2006 roku Kinga Rusin rozpoczęła swój udział w IV edycji programu TVN – „Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami”. Jej partnerem został Stefano Terrazzino, z którym wygrała program. Tańczyli jako para nr 2.

Pierwszą dziesiątkę para dostała w 6. odcinku, który odbył się 15 października 2006. Wykonali wtedy foxtrota. Pierwszym tańcem, za który otrzymali najwyższą ilość 40 punktów, była rumba, którą zaprezentowali w 8. odcinku (29 października 2006). 12 listopada 2006 roku wygrali IV edycję programu, pokonując w finale Petera J. Lucasa i Dominikę Kublik.

„Taniec z gwiazdami: Najpiękniejsze tańce”[edytuj]

13 maja 2007 roku TVN wyemitował specjalny odcinek „Tańca z gwiazdami” – „Najpiękniejsze tańce”. Tym razem widzowie wybrali najlepszy taniec z poprzednich edycji (III, IV, V). W tym odcinku, gościnnie, zatańczyli również jurorzy programu: Iwona Pavlović, Zbigniew Wodecki, Beata Tyszkiewicz, Piotr Galiński. Pary były oceniane przez specjalną komisję, składającą się z: Kuby Wojewódzkiego, Szymona Majewskiego i Kazimiery Szczuki.

Kinga Rusin i Stefano Terrazzino mieli 4 numer startowy, zatańczyli rumbę do piosenki „A Whiter Shade of Pale” (Procol Harum). Zdobyli 28,29% głosów widzów i wygrali program. Nagrodą główną odcinka była „Złota Dziesiątka”[4]. Rusin została również określona królową rumby.

Życie prywatne[edytuj]

W 1993 w TVP1 poznała Tomasza Lisa, z którym w 1994 wzięła ślub. Następnie wyjechała z mężem do Stanów Zjednoczonych, gdzie Lis był korespondentem Wiadomości. Rozwiedli się 28 czerwca 2006. Mają córki Polę i Igę.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]