Peja (raper)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Peja
Ilustracja
Ryszard Andrzejewski (Peja) w czasie konferencji prasowej w Sheraton Poznań Hotel, 4 marca 2011
Imię i nazwisko Ryszard Waldemar Andrzejewski
Pseudonim Peja · Onomatopeja · Rychu Peja SoLUfka · Charlie P · RPS
Data i miejsce urodzenia 17 września 1976
Poznań
Gatunki hip-hop · hardcore rap · świadomy hip-hop
Zawód raper · producent muzyczny · producent wykonawczy
Aktywność od 1993
Wydawnictwo PH Kopalnia · Camey Studio · T1-Teraz · Fonografika · RPS Enterteyment
Powiązania Iceman · DJ Decks · WhiteHouse · DJ Zel · Brahu
Zespoły
Slums Attack (od 1993)
Ski Skład (2000-2004)
Podpis Ryszard Waldemar Andrzejewski
Strona internetowa

Ryszard Waldemar Andrzejewski (ur. 17 września 1976 w Poznaniu), bardziej rozpoznawalny jako PEJA – polski raper, autor tekstów i producent muzyczny, a także przedsiębiorca. Członek grupy hip-hopwej Slums Attack, której był współzałożycielem. Jego albumy rozeszły się w ponad pół miliona egzemplarzy w Polsce, zaś sam artysta został dwa razy nominowany do nagrody Fryderyka, w tym raz został laureatem[1].

W 2010 roku założył wytwórnię płytową pod nazwą RPS Enterteyment. W latach 2011–2015 był także współwłaścicielem marki odzieżowej Terrorym[2]. Jako raper ustanowił rekord i wraz z Tede stał się artystą z największą liczbą albumów w historii, które zadebiutowały na Polskiej liście przebojów – OLiS[3].

Peja współpracował ponadto m.in. z takimi wykonawcami jak Sweet Noise, Onyx, Ice-T, Jeru the Damaja, Masta Ace oraz AZ.

W 2011 roku raper został sklasyfikowany na 1. miejscu listy 30 najlepszych polskich raperów według magazynu Machina[4]. Publikacje na temat twórczości rapera ukazały się m.in. w czasopismach „The New York Times” i „The Source[5]. W 2014 roku został nagrodzony statuetką Złotej Felgi za całokształt twórczości w polskim hip-hopie[6].

Wczesne życie[edytuj]

Ryszard Waldemar Andrzejewski urodził się 17 września 1976 roku na poznańskich Jeżycach[7][8][9]. Wychowywał się w rodzinie robotniczej, matka zmarła gdy miał 12 lat[10]. Ojciec ożenił się ponownie, jednakże zmarł w 1996 roku z powodu nowotworu[11]. Ukończył Szkołę Podstawową nr 81 w Poznaniu[12]. Hip-hopem zainteresował się w 1987 roku za sprawą albumu Licensed to Ill zespołu Beastie Boys[13]. Kolejnymi twórcami po których sięgał przyszły raper byli m.in. Run-D.M.C., Geto Boys, Ice-T, Ice Cube czy N.W.A[13]. Równolegle Andrzejewski interesował się sportem, grał w piłkę nożną, uprawiał karate[14]. W 1988 roku zainspirowany igrzyskami olimpijskimi w Seulu rozpoczął treningi judo[11]. W latach 1988–1995 był wychowankiem klubu Olimpia Poznań[14]. Uczestniczył w Drużynowych Mistrzostwach Polski juniorów i juniorów młodszych oraz turniejach w Niemczech, Austrii i Danii[14]. W 1991 i 1992 roku został mistrzem Polski Młodzików[14]. Muzyk posiada 1 stopień kyū w judo[14].

Kariera muzyczna[edytuj]

1993–2000[edytuj]

W 1993 roku Andrzejewski wraz z Marcinem „Icemanem” Maćkowiakiem[15] znanym wówczas jako DJ Def założył grupę muzyczną Slums Attack[7][16]. Pierwsze nagrania muzycy rejestrowali w domu na odtwarzaczu kaset magnetofonowych[9]. Również w 1993 roku zostało wydane pierwsze wydawnictwo Slums Attack zatytułowane Demo Staszica[9]. W 1995 roku ukazało się kolejne demo pt. Demo Studio Czad. Natomiast rok później ukazał się pierwszy album duetu pt. Slums Attack wydany nakładem własnym[7]. Nagrania na wydawnictwie były inspirowane amerykańskim nurtem gangsta rap[7]. W 1996 roku ukazał się singel zatytułowany Mordercy, który zwiastował drugi album Slums Attack. W czerwcu 1997 roku nakładem PH Kopalnia ukazał się album Zwykła codzienność[7]. W ramach promocji został zrealizowany pierwszy w historii zespołu teledysk[13]. Premiera nagrania odbyła się w programie Telewizji Polskiej Klipol[13]. W 1997 roku Maćkowiak zrezygnował z występów w Slums Attack, jednakże pozostał oficjalnym członkiem zespołu[7]. W 1998 roku Peja poznał Dariusza Działaka znanego jako DJ Decks z którym kontynuował działalność Slums Attack[7]. W nowym składzie zostało przygotowane demo z nagraniami, które przyczyniły się do podpisania kontraktu z wytwórnią muzyczną Camey Studio[7]. W 1999 roku został wydany trzeci album pt. Całkiem nowe oblicze[7]. Wydawnictwo ukazało się nakładem wytwórni muzycznej Camey Studio. Natomiast rok później ukazał się album pt. I nie zmienia się nic[7].

2000–2003[edytuj]

Tego samego roku wraz z Łukaszem Wiśniewskim Peja założył zespół Ski Skład[17]. W międzyczasie utwór rapera pt. „Rugbiści” trafił na kompilację promującą dokumentalny obraz To my, rugbiści[18]. Tego samego roku Peja wystąpił gościnnie na albumie związanego z czasopismem KlanTymona pt. Świntuszenie. Zwrotki rapera znalazły się piosence „Te rzeczy są fajne”[19]. Remiks tejże piosenki trafił także na singel On jest za duży promujący płytę Tymona[20]. W 2001 roku ukazał się piąty album Slums Attack pt. Na legalu?[7]. Kompozycje z przeznaczeniem na płytę zostały zarejestrowane w studiu nagraniowym producenta muzycznego Magiery[13]. Jednakże utwory uległy zniszczeniu wkrótce po nagraniach. Część odzyskanego materiału zarejestrowano ponownie w przeciągu trzech dni[13]. Wydawnictwo odniosło niespodziewany przez muzyków sukces sprzedając się w nakładzie przekraczającym 70 000 egzemplarzy[7]. Płyta Na legalu? ponadto uzyskała nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii album roku – hip-hop[21]. Również w 2001 roku odbyła się premiera filmu dokumentalnego pt. Blokersi w reżyserii Sylwestra Latkowskiego. Peja, obok związanego z warszawskim zespołem Grammatik raperem Eldo był głównym bohaterem produkcji. Ponadto na płytę promującą obraz trafił utwór z repertuaru Slums Attack zatytułowany „Nie zmienia się nic” oraz dwa skity w wykonaniu muzyka: „Chłopaki którzy walczą – skit” i „Sianko z muzyki – skit”[22]. W 2002 roku mimo sprzeciwu członków zespołu ukazała się kompilacja nagrań Slums Attack zatytułowana Uliczne historie[13]. Wynagrodzenie z tytułu sprzedaży płyty zespół przekazał w całości na cele charytatywne[13]. Tego samego roku Peja wystąpił gościnnie na drugim albumie warszawskiego zespołu WWO We własnej osobie w utworze „Chcesz być taki”[23]. Kompozycja znalazła się także na singlu promującym tenże materiał – Damy radę[24]. Muzyk gościł ponadto na debiutanckim albumie duetu producenckiego WhiteHouseKodex w piosence „Mnie to nie zachwyca”[25].

2003–2005[edytuj]

W 2003 roku nakładem T1-Teraz ukazał się album Ski Skład zatytułowany Wspólne zadanie[26]. Gościnnie na płycie wystąpili m.in. Fu, O.S.T.R., WNB i Analogia[27]. Wydawnictwo promował singel pt. Dzień zagłady[27]. Również w 2003 roku Peja gościł kolejno na albumach DJ-a 600V600 °C, Włodiego...Jak nowonarodzony oraz Trzeciego WymiaruCztery pory rapu[28][29][30]. Ponadto pod koniec roku do sprzedaży trafił album zespołu Sweet NoiseRevolta na którym Peja gościł w piosence[31]. Do singla powstał również teledysk, który wyreżyserowali Mikołaj Górecki oraz lider Sweet Noise – Piotr Mohamed[32][33]. Ciesząca się popularnością w kraju kompozycja uplasowała się m.in. na 4. miejscach Szczecińskiej Listy Przebojów i Listy Przebojów Polskiego Radia Pomorza i Kujaw[34][35]. Rok później z niewyjaśnionych przyczyn zespół Ski Skład został rozwiązany[13][36]. Również w 2003 roku Peja rozpoczął pracę nad kolejnym wydawnictwem zespołu Slums Attack[37]. Pierwsze partie wokalne do około dziesięciu utworów zostały zarejestrowane w studiu nagraniowym należącym do Dominika „Donia” Grabowskiego związanego z zespołem Ascetoholix[37]. Jednakże w wyniku nieporozumień Peja zakończył współpracę z Grabowskim, który przygotował również część bitów z przeznaczeniem na płytę[37]. Latem 2004 roku w zmienionym studiu nagrań kontynuowano prace we współpracy z producentami muzycznymi Tabbem i Magierą[37]. Ponadto nad kompozycjami pracował DJ Decks, wraz z którym zarejestrowane zostały m.in. utwory „Kurewskie życie” i „Reprezentuje biedę”[37]. Od października do grudnia zrealizowano kolejne utwory w studiu Noise Records należącym do Piotra „Glacy” Mohameda[37][38]. W związku z brakiem kontraktu fonograficznego i nieuregulowaną sytuacją prawną z wytwórnią T1-Teraz została opóźniona premiera nowego wydawnictwa[37].

2005–2009[edytuj]

Peja podczas koncertu z okazji piętnastolecia działalności artystycznej 17 maja 2008 roku w Poznaniu

7 lutego 2005 nakładem wytwórni muzycznej Fonografika został wydany dwupłytowy album zatytułowany Najlepszą obroną jest atak[36]. Album zadebiutował na 2 miejscu listy OLiS w Polsce[39]. Także w 2005 roku Peja gościł na debiutancki albumie Medi Top Glona – Nieznośny luz bycia. Muzyk wystąpił w piosenkach „Wieżowiec” i „Luta w huii dobrze w huii”[40]. Andrzejewski wystąpił ponadto na debiucie solowym znanego z występów w zespole Wzgórze Ya-Pa 3 WojtasaMoja gra[41]. 20 października 2006 roku ukazał się siódmy album Slums Attack pt. Szacunek ludzi ulicy. Wydawnictwo uzyskało status złotej płyty sprzedając się w nakładzie 15 000 egzemplarzy[42]. Kompozycje zostały zarejestrowane w Druga Strefa Records w Poznaniu[43]. Głównym producentem był DJ Decks, beaty przygotowali również Sqry, DJ-a Zela, Bartka Zielonego (Tabb) i DJ Story[43]. Wcześniej, we wrześniu ukazała się kompilacja Waco Records Sampler 2006 Vol.1 z utworem „Promuj męskie” w wykonaniu zespołu Instynkt i Pei[44]. Natomiast pod koniec 2006 roku ukazała się składanka Prosto Mixtape Deszczu Strugi na potrzeby której Peja nagrał wraz z Chadą piosenkę zatytułowaną „Pod prąd”[45]. Rok później Peja wystąpił gościnnie na albumach Wchodzę do gryBraha w utworze „Miejska giełda” oraz Krew i duszaFusznika – w piosence „Gangsterskie fanaberie”[46][47]. Na początku 2008 roku raper wystąpił na debiutancki albumie Sandry Skowrońskiej pt. Wszystko albo nic. Zwrotka Pei znalazła się w promowanym teledyskiem utworze pt. „Kiedy proszę” (gościnnie: Peja, Daria)[48]. Kolejno Andrzejewski gościł na płytach Gandziora – My, ulica, rap, kolektywu LWWL – Stona siedzi na ulicy mixtape, DJ DecksMixtape 4, Mona – FeroMony – Mixtape Vol.1, Massey’aCzłowiek z blizną, PTPUlice tego słuchają oraz TewuŚlad po sobie[49][50][51][52][53][54][55]. 31 października tego samego roku raper wystąpił podczas koncertu charytatywnego Hip-Hop Dzieciom w poznańskim klubie Eskulap[56]. Natomiast 6 grudnia ukazał się pierwszy solowy album rapera zatytułowany Styl życia G'N.O.J.A.[57] Wkrótce potem dwupłytowe wydawnictwo uzyskało status złotej płyty sprzedając się w nakładzie 7500 egzemplarzy[58]. Jeszcze w grudniu do sprzedaży trafił materiał Piha z udziałem Pei – Kwiaty zła[59]. W kwietniu 2009 roku do sprzedaży trafiły trzy płyty z gościnnym udziałem Pei: PewniakPalucha, DrogaHemp Gru oraz Poeci – WhiteHouse[60][61]. Na ostatniej z płyt muzyk wystąpił z interpretacją utworu „Pijak – Jacka Kaczmarskiego[62]. Następnie Andrzejewski gościł na albumie SłoniaChore melodie w utworze „Ssij go”[63].

2009–2013[edytuj]

17 września, także 2009 roku ukazał się drugi album solowy Andrzejewskiego pt. Na serio[64]. Peja do współpracy zaprosił m.in. takich wykonawców jak Pih, który wystąpił w utworze „Zbyt dużo bólu”, Mrozu w utworze „Poszukując ideału”, Kaczor w utworze „Śmiertelna pasja rap” czy Marek Pospieszalski w utworze „Kochana mamo”[65]. Nagrania wyprodukowali m.in. Magiera, Brahu i Sqra, którzy zawarli w kompozycjach wpływy takich stylów muzycznych jak west coast hip hop czy crunk[66][67]. W tekstach Andrzejewski opisuje m.in. wolny styl życia, refleksje nad sławą, moralność czy miłość[67][68]. Również we wrześniu zwrotki rapera znalazły się na albumach VixenaNew-Ton oraz FirmaNieLegalne Rytmy. Kontynuacja |„Mam wyjebane (Remix)” (gościnnie: Peja, Popek) |[69][70]. Jeszcze w 2009 roku do sprzedaży trafił album Ramony 23Uliczny flowklor na którym Peja rapował u boku Rafiego w utworze „Od kołyski aż po grób”[71]. W lutym 2010 roku raper został wyróżnionym tytułem freestyle’owca roku w plebiscycie Podsumowanie 2009 serwisu Poznanskirap.com[72][73]. W międzyczasie muzyk powołał wytwórnię płytową RPS Enterteyment[74][75]. Pierwsza w katalogu wytwórni była płyta poznańskiego rapera Kobry zatytułowana Na żywo z miasta grzechu (2010)[76]. Wcześniej Peja gościł na mixtape’ach BuczeraPodejrzany o rap: mixtape Vol.2 i formacji Spółdzielnia (Ogarnij Się!) – Mixtape 4 – DJ Feel-X[77][78]. Następnie raper wystąpił na płytach Bosskiego RomanaKrak 3, Piha – Dowód rzeczowy nr 1, Instynkt – Kto ma ten przetrwa oraz DDK RPKSłowo dla ludzi cz.1[79][80][81][82]. W 2011 roku ukazał się kolejny studyjny album duetu Slums Attack, pt. Reedukacja. Był to powrót duetu po pięcioletniej przerwie, podczas której lider zespołu wydawał pozycje solowe, takie jak Na serio czy Styl życia G’N.O.J.A.[83] Płyta zadebiutowała na 1. miejscu listy OLiS w Polsce[84]. W kolejnych latach raper wspólnie z DJ-em Decksem kontynuował działalność Slums Attack. We wrześniu 2012 r. został wydany dziewiąty album zespołu, pt. CNO2 (skrót od Całkiem nowe oblicze 2)[85]. Płyta była kontynuacją tytułu z 1999 roku – Całkiem nowe oblicze[86]. Nagrania zadebiutowały na 1. miejscu zestawienia OLiS[87]. Także w tym czasie udzielił się gościnnie na płytach takich artystów jak: Trzeci Wymiar, Paluch, WhiteHouse czy Kroolik Underwood oraz Bas Tajpan. W 2012 roku raper także wziął udział w inicjatywie związanego z krakowskim składem Firma – Bosskiego Romana i działacza sportowego Artura Pszczółkowskiego pod nazwą Drużyna mistrzów. Na potrzeby kampanii społecznej promującej sport powstała kompilacja różnych wykonawców pod tym samym tytułem[88]. Na albumie znalazł się m.in. utwór „Wierz w siebie”, który Peja nagrał wraz z RDW i Dobrzanem. Pod koniec 2012 r. raper wydał kompilację pt. Rozwój ponad standard, podsumowującą pierwsze dwa lata działalności wydawniczej swojej wytwórni RPS Enterteyment[89].

2013–dotychczas[edytuj]

W roku 2013 Peja skupił się na działalności wydawniczej oraz pozyskiwaniu nowych członków wytwórni RPS Enterteyment[90][91][92]. Udzielał się także gościnnie na płytach takich raperów jak: Viruz, RDW, Dixon37, Kroolik Underwood oraz Paluch. Jako duet Slums Attack wydali w październiku oraz grudniu 2013 r., dwie kompilacje pt. 20/20 Evergreen wydaną z okazji 20-lecia istnienia zespołu oraz B-Sides zawierający utwory z lat 1997–2012[93][94][95]. Album 20/20 Evergreen zadebiutował na drugim miejscu listy OLiS[96]. Od stycznia do września 2014 r. raper oraz duet producencki WhiteHouse pracowali nad albumem zatytułowanym Książę aka. Slumilioner, który zadebiutował na 2. miejscu zestawienia OLiS, a 3 grudnia 2014 płyta uzyskała status złotej sprzedając się w nakładzie 15 tys. egzemplarzy[97][98]. Gościnnie w nagraniach wzięli udział wokalista zespołu My RiotPiotr "Glaca" Mohamed, wokalista zespołu Nekromer – Hellfield, artysta solowy Marek Dyjak oraz raperzy Kroolik Underwood, Dono, Azyl, Śliwa, Bezczel, RDW, Jeru the Damaja, AZ, De2s, Toony, Gandzior i Greckoe[99]. 2 marca 2016 roku album uzyskał status platynowej płyty[100].

Procesy sądowe[edytuj]

12 września 2009 roku podczas koncertu Pei w ramach „Winobrania 2009”, święta Zielonej Góry doszło do incydentu podczas którego poszkodowany został piętnastoletni uczestnik występu[101]. Tuż po wykonaniu piosenki „Głucha noc” raper zareagował na gest (środkowy palec, przyp.) jaki przez cały czas trwania koncertu miał wykonywać jego małoletni uczestnik[102]. Raper skierował do uczestnika koncertu szereg wyzwisk, a następnie podburzył innych uczestników koncertu do zaatakowania go[101]. Zdarzeniu ze sceny przyglądał się raper, który krzyczał „...tak kończą frajerzy...”[101][102]. 15 września na Komendzie Policji w Zielonej Górze zawiadomienie o przestępstwie założył ojciec poszkodowanego uczestnika koncertu[103].

Kierownik Urzędu Miejskiego w Zielonej Górze zapowiedział, iż organizator koncertu – firma ASPE poniesie konsekwencje[103]. Rzecznik organizatora oświadczył, iż firma miała świadomość o podwyższonym ryzyku związanym z organizacją koncertu rapera, a firma której powierzono zabezpieczenie imprezy wywiązała się z zadania[103]. Firma wyraziła później wyrazy ubolewania w związku z zaistniałą sytuacją, a także zapewniła o dołożeniu wszelkich starań w ustaleniu sprawców pobicia piętnastolatka[104]. Z kolei prezydent miasta Zielonej Góry wysłał do wszystkich urzędów miejskich w Polsce informację przestrzegając przed zapraszaniem Pei na koncerty, gdyż zachowanie muzyka zagraża zdrowiu i życiu uczestników imprez[103]. Wydarzenie skomentował psycholog społeczny Janusz Czapiński, który zarzucił muzykowi brak świadomości oddziaływania na uczestników koncertu[105].

Wydarzeniem stało się przyczynkiem podziału na krajowej scenie muzyki hip-hopowej. Wyrazy poparcia Pei udzielili m.in. związany z Killaz GroupKaczor, który skomentował incydent w następujący sposób „Jeśli miał odwagę (poszkodowany, przyp.) pokazywać środkowy palec, powinien również mieć odwagę ponieść konsekwencje”[106]. Z kolei popularny w latach 90. XX w. raper Liroy dodał: „Agresja zawsze wraca do nas i to jest tego przykład”[106]. Z kolei związany z poznańskim składem Pięć Dwa – raper Hans powiedział: „Podobno list w sprawie incydentu w Zielonej Górze zostanie wysłany do wszystkich samorządów, jeśli tak, odbije się to prawdopodobnie na większości artystów kojarzonych ze sceną polskiego Rapu. Mam nadzieję że nie zostaniemy wszyscy wrzuceni do jednego worka. Na koncertach Pięć Dwa Dębiec nigdy nie miała miejsca podobna sytuacja. Dobijam do 30tki i miałbym dać się sprowokować krzyczącemu nastolatkowi który nas nie lubi? To śmieszne. Pięć Dwa jest zdecydowanie ponad to.”[107].

Negatywnie o zdarzeniu wyraził się warszawski raper „Tede[108]. Konsekwencją słów Tedego był długotrwały beef pomiędzy muzykami[108]. Na fali krytyki jaka spłynęła na Peję z organizacji koncertu wycofały się wkrótce władze miasta Andrychów[104]. W obronę muzyka wziął dziennikarz muzyczny i animator kultury hip-hop Hirek Wrona, który tłumaczył, iż raper pochodzi ze specyficznego środowiska rządzącego się własnymi prawami[109]. Po przeprowadzonym dochodzeniu o spowodowanie bójki został oskarżony sam raper, który w odpowiedzi na obraźliwe gesty ze strony nastolatka najpierw go wulgarnie zwymyślał, a następnie – po widocznym braku reakcji ze strony ochrony – zachęcił tłum do jego pobicia, przy czym pobita została inna osoba, niż ta wyzywająca[110][105]. Przeciwko Andrzejewskiemu został skierowany do sądu akt oskarżenia, w którym zarzuca mu się podżeganie do linczu. Raper przyznał się do stawianych mu zarzutów i wyraził chęć dobrowolnego poddania się karze[111].

Muzyk wystosował również następujące oświadczenie: „Nie przewidziałem gwałtowności reakcji tłumu oraz tego, iż zdarzenia przybiorą taki obrót. Nie może to jednak tłumaczyć do końca mojego zachowania. Jestem świadom, iż na artyście ciąży wielka odpowiedzialność, obejmująca także panowanie nad emocjami w sytuacjach podobnych do tych, jakie miały miejsce podczas koncertu w Zielonej Górze. Przyznaję, że tego wieczoru nie udało mi się sprostać temu zadaniu, za co jeszcze raz wszystkich przepraszam”[112]. 6 kwietnia 2010 roku Sąd Rejonowy w Zielonej Górze wydał wyrok w sprawie zajścia w Zielonej Górze[113]. Raper został ukarany grzywną w wysokości 6 tys. złotych, nawiązką na cel społeczny oraz kosztami procesu i odszkodowaniem dla poszkodowanego nastolatka[113]. Pod koniec 2009 roku zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Lesznie w sprawie o nawoływanie do zabijania policjantów złożył szef Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami Ryszard Nowak[114][115]. Zdaniem Nowaka raper publicznie w trakcie wykonywania utworu pt. „997” nawoływał do popełnienia zbrodni, za co grozi kara do lat 3 pozbawienia wolności[114]. W lutym 2010 roku prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie[115]. Decyzję prokuratury podtrzymał Sąd Rejonowy w Lesznie[115].

Życie prywatne[edytuj]

W latach 90. poznał swoją przyszłą żonę Monikę, z którą ożenił się po czterech latach narzeczeństwa[11]. Para wzięła rozwód kilka lat później[11]. W 2012 roku ożenił się po raz drugi ze swoją menadżerką i wieloletnią narzeczoną Pauliną Stefańską[116]. W 2013 roku urodziła się córka rapera Lilia[117]. W 2010 roku otrzymał wyróżnienie Polskiego Związku Judo – honorową srebrną odznakę za zasługi dla sportu w kraju[14]. Andrzejewski trenował również brazylijskie jiu-jitsu[14]. Pracował na dziecięcych turniejach w sztukach walki[14].

Dyskografia[edytuj]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Albumy wyprodukowane przez Peję.
 Zobacz więcej w artykule Ski Skład, w sekcji Dyskografia.
 Zobacz więcej w artykule Slums Attack, w sekcji Dyskografia.

Albumy[edytuj]

Rok Dane dot. albumu Pozycja na liście Sprzedaż Certyfikat
POL

[118]

2008 Styl życia G'N.O.J.A. 16
2009 Na serio 2
 • ZPAV: Platynowa płyta[122]
2010 Czarny wrzesień
 • Data: 6 kwietnia 2010[123]
 • Wydawca: Terrorym, Fonografika
 • Format: CD, digital download
2014 Książę aka. Slumilioner (oraz WhiteHouse)
 • Data: 18 października 2014[125]
 • Wydawca: Fonografika
 • Format: CD, LP, digital download
2
 • ZPAV: Platynowa płyta[100]
2016 DDA (oraz DJ Zel)
 • Data: 22 kwietnia 2016[127]
 • Wydawca: RPS Enterteyment, Fonografika[128]
 • Format: CD, digital download
4
2018 25 godzin (oraz Magiera)
 • Data: 2018[130]
 • Wydawca: RPS Enterteyment, My Music[131]
 • Format: CD, digital download
„–” oznacza, że album nie był notowany na danej liście.

Single[edytuj]

Rok Tytuł Album
2008 "Bragga"[132] Styl życia G'N.O.J.A.
2009 "Hip-Hop"[133] Na serio
"Kochana Mamo"[134]
"Pozwól mi żyć (Są chwile)"[135]
2010 "Frajerhejt 9.12/DTKJ"[136] Czarny wrzesień
"Czas hardcoru"[137]
2014 "S.A. (Steven Adler)"[138] Książę aka. Slumilioner
"PRR"[139]
"Back In The Days"[140]
2016 "Grand Champ"[141] DDA
„S.L.U.M.S.”[142]

Inne notowane utwory[edytuj]

Rok Tytuł Pozycja na liście Album
SLiP
[34]
PiK
[35]
30 ton
[143]
2003 Sweet Noise – „Jeden taki dzień(gościnnie: Peja)[32] 4 4 15 Revolta
2011 My Riot – „Sam przeciwko wszystkim(gościnnie: Peja)[144] 20 Sweet Noise
„–” oznacza, że singiel nie był notowany na danej liście.

Kompilacje różnych wykonawców[edytuj]

Rok Album Utwór Źródło
2000 To my, rugbiści Peja, Zbyszek – „Rugbiści” [18]
2001 Blokersi Peja – „Chłopaki którzy walczą – skit”
Peja – „Sianko z muzyki – skit”
Slums Attack – „Nie zmienia się nic”
[22]
2004 ESKA Squad 2 Sweet Noise – „Jeden taki dzień” (gościnnie: Peja) [145]
2006 Waco Records Sampler 2006 Vol.1 Instynkt, Peja – „Promuj męskie” [44]
Prosto Mixtape Deszczu Strugi Chada, Peja – „Pod prąd” [45]
2012 Drużyna mistrzów RDW, Peja, Dobrzan – „Wierz w siebie” [88]
Rozwój ponad standard Kobra – „Miejski vibe” (gościnnie: Peja)
Kroolik Underwood – „Fabryka hitów” (gościnnie: Peja)
Gandzior – „Byle do przodu” (gościnnie: Peja)
Śliwa – „Ostatnia deska ratunku” (gościnnie: Peja)
Buczer – „Wiara czyni cuda” (gościnnie: Peja, Kobra)
HZOP – „Każdy z nas” (gościnnie: DDK RPK, Peja)
Peja – „Człowiek, który podzielił hip-hop”
[146]

Występy gościnne[edytuj]

Rok Album Utwór Źródło
2000 TymonOn jest za duży (singel) „Te rzeczy są fajne (Kfesto Remix)” (gościnnie: Jarosz, Peja) [20]
Tymon – Świntuszenie „Te rzeczy są fajne” (gościnnie: Roszja, Peja) [19]
2002 WWO – We własnej osobie „Chcesz być taki” (gościnnie: Peja) [23]
WhiteHouseKodex „Mnie to nie zachwyca” (gościnnie: Peja) [25]
2003 WWO – Damy radę „Chcesz być taki” (gościnnie: Peja) [24]
DJ 600V600 °C „Chcesz rapu (1992 – Gdzie Jest Bass V6 Remix)” (gościnnie: Peja) [28]
Włodi...Jak nowonarodzony „Odrzucili opcje” (gościnnie: Peja) [29]
Trzeci WymiarCztery pory rapu „Pogoda dla bogaczy” (gościnnie: Peja) [30]
Sweet NoiseRevolta „Jeden taki dzień” (gościnnie: Peja) [31]
2004 ZiperaDruga strona medalu „W konwencji rap” (gościnnie: Peja) [147]
AnalogiaEsensja czysta „Byłem pewien” (gościnnie: Peja, Sokół, Fu) [148]
2005 Medi Top Glon – Nieznośny luz bycia „Wieżowiec” (gościnnie: Peja)
„Luta w huii dobrze w huii” (gościnnie: Peja)
[40]
WojtasMoja gra „Zły” (gościnnie: Peja) [41]
2007 BrahuWchodzę do gry „Miejska giełda” (gościnnie: RDW, Peja) [47]
FuKrew i dusza „Gangsterskie fanaberie” (gościnnie: Czarny, Peja, Siwers, Juras) [46]
2008 Sandra – Wszystko albo nic „Kiedy proszę” (gościnnie: Peja, Daria) [48]
Gandzior – My, ulica, rap „Przeciw politykom” (gościnnie: Peja)
„Dzifka” (gościnnie: Peja)
[49]
LWWL – Stona siedzi na ulicy mixtape „Nie bój się ulic” (gościnnie: Peja) [50]
DJ DecksMixtape 4 „Dla moich ludzi” (gościnnie: Killaz Group, Peja) [51]
Mona – FeroMony – Mixtape Vol.1 „Dla was” (gościnnie: Peja) [52]
MasseyCzłowiek z blizną „Ej łania” (gościnnie: Peja) [53]
PTPUlice tego słuchają „Ulice tego słuchają” (gościnnie: Peja)
„Toruń Poznań” (gościnnie: Killaz Group, Peja, Paluch)
[54]
TewuŚlad po sobie „My i wy (Wersja Cenzuralna)” (gościnnie: Peja)
„My i wy (Wersja Niecenzuralna)” (gościnnie: Peja)
[55]
PihKwiaty zła „Zawsze Muszę Coś Spierdolić” (gościnnie: Peja) [59]
2009 PaluchPewniak „Tu i teraz” (gościnnie: Peja) [60]
Hemp GruDroga „Im szybciej się orgniesz” (gościnnie: Żary, Peja) [61]
WhiteHouse – Poeci „Pijak – Jacek Kaczmarski” (gościnnie: Peja) [62]
SłońChore melodie „Ssij go” (gościnnie: Peja, Gandzior) [63]
ZjawinPromo Sampler „COFKA (nie chcę cofać czasu)” (gościnnie: Masło, Peja, Fu, Miexon) [149]
VixenNew-Ton „Pokaz” (gościnnie: Peja) [70]
FirmaNieLegalne Rytmy. Kontynuacja „Mam wyjebane (Remix)” (gościnnie: Peja, Popek) [69]
Ramona 23Uliczny flowklor „Od kołyski aż po grób” (gościnnie: Peja, Rafi) [71]
Słoń – Ssij to EP „Ssij Go” (gościnnie: Peja, Gandzior)
„Ssij Go (Mikser RMX)” (gościnnie: Peja, Gandzior)
„Ssij Go (Acapella)” (gościnnie: Peja, Gandzior)
[150]
2010 BuczerPodejrzany o rap: mixtape Vol.2 „Mija kolejny dzień” (gościnnie: Peja, Gandzior) [78]
KobraNa żywo z miasta grzechu „Miejski vibe” (gościnnie: Peja) [151]
Spółdzielnia (Ogarnij Się!) – Mixtape 4 – DJ Feel-X „Wini, Sage, Sobota, Tony Jazzu – Szczecin, Berlin, Poznań” (gościnnie: Peja, Sentino) [77]
Shellerini – Gościnnie... Shellerini „Mamy ten flow” (gościnnie: Peja, Brahu) [152]
Bosski RomanKrak 3 „Niełatwy żywot ulicznego rapera”
(gościnnie: Gabi, Paluch, Peja, Sobota, Popek & HiJack Hood, Komplex)
[81]
Pih – Dowód rzeczowy nr 1 „Śniadanie mistrzów” (gościnnie: Pezet, Peja) [82]
Instynkt – Kto ma ten przetrwa „Promuj męskie – Waco Rmx” (gościnnie: Peja) [79]
DDK RPKSłowo dla ludzi cz.1 „Trzymaj fason 2" (gościnnie: Bonus RPK, Peja) [80]
2011 Brahu – Chaos „Dar” (gościnnie: Peja) [153]
My RiotSweet Noise „Sam przeciwko wszystkim” (gościnnie: Peja) [154]
Kali50/50 „Radykalnie” (gościnnie: Peja) [155]
FabułaMade In 2 „Porozmawiajmy” (gościnnie: Peja, Ewa Prus) [156]
DonoDaj mi wiarę „Udowodnij że potrafisz” (gościnnie: Ten Typ Mes, Pih, Peja)
„Udowodnij że potrafisz (Wersja Cenzuralna)” (gościnnie: Ten Typ Mes, Pih, Peja)
[157]
Gandzior – Gorące wersy płoną „Lutawhuiklik 2011” (gościnnie: Medi Top Glon, Peja)
„Byle do przodu” (gościnnie: Peja)
[158]
Kubiszew – Towar z górnej półki „Fakju” (gościnnie: Paluch, Peja) [159]
FirmaNasza Broń To Nasza Pasja „Pismakit" (gościnnie: DJ Decks, Peja, Gandzior, Śliwa) [160]
Paluch – Syntetyczna mafia „Mój oldskul” (gościnnie: Peja) [161]
2012 Massey, Kubix – Rób swoje 2 „Hajs” (gościnnie: Peja) [162]
Buczer – Dwa oblicza „Wiara czyni cuda” (gościnnie: Peja, Kobra) [163]
HZOP – Drogowskazy życia „Każdy z nas” (gościnnie: DDK RPK, Peja) [164]
Śliwa – Pełen etat „Ostatnia deska ratunku” (gościnnie: Peja) [165]
Trzeci Wymiar – Dolina klaunoow „Luksusowe getto” (gościnnie: Peja) [166]
WhiteHouse – Kodex IV „Slumilioner” (gościnnie: Peja) [167]
NNFOF – No Name Full Of Fame „Keep It Live” (gościnnie: Jeżozwierz, HST, Peja, Pih, Kool G Rap) [168]
Zjawin – Wszystko jedno „Głosy w mojej głowie” (gościnnie: Żółf, VNM, Masło, Pjus, Stasiak, Proceente, Peja) [169]
Kroolik UnderwoodGentleman Flow „Fabryka hitów” (gościnnie: Peja) [170]
Bas TajpanMade in Tajpan „Lepszy od samego siebie” (gościnnie: Bilon, Pasterz, Peja) [171]
Zido – Spisany na straty „Gdzie jest ten rap” (gościnnie: Peja) [172]
2013 Viruz – Pamiętaj, jesteś kimś „Osiedlowa mentalność” (gościnnie: Peja) [173]
RDW – W żyłach rap mam „Bez względu na wszystko” (gościnnie: M-Dot, Kroolik Underwood, Peja) [174]
Kroolik Underwood – Punkt G „21 wiek” (gościnnie: Peja, Gandzior) [175]
Dixon37O.Z.N.Z. (Od zawsze na zawsze) „Dziś a kiedyś” (gościnnie: Żary, Peja) [176]
Paluch – Lepszego życia diler „To nie życie zmienia nas” (gościnnie: Peja, Bilon) [177]
2014 KaenPiątek 13-ego „Nie ma miejsca” (gościnnie: Peja) [178]
Ten Typ MesTrzeba było zostać dresiarzem „Uśmiechnij się” (gościnnie: Peja) [179]
WhiteHouse – Kodex 5 Elements „Firewall” (gościnnie: Kroolik Underwood, Peja, Śliwa) [180]
De2s – La Vie est un featuring / Życie jest featuring’iem „Même avec rien” (gościnnie: Peja) [181]
Bosski Roman

TheRapYa Szokowa Dozwolona Od Lat 18

„Druga Połowa" (gościnnie: Peja, Pih, Tadek) [182]
2017 Respo x AIST – "REST" „Wyjść z twarzą” (gościnnie: Peja) [183]

Teledyski[edytuj]

 Zobacz więcej w artykule Slums Attack, w sekcji Teledyski.
 Zobacz więcej w artykule Ski Skład, w sekcji Teledyski.
Solowe
Rok Tytuł Reżyseria Album Źródło
2009 „SZG Intro” GCM Styl życia G’N.O.J.A. [184]
„Bragga” (gość. Charlie P)
„Szkoła życia” (gościnnie: Kaczor) [185]
2010 „Hip-hop” (gościnnie: DJ Taek) Dwaem Media Group Na serio [186]
„Frajerhejt 9.12/DTKJ (dlaczego Tede kurwą jest)”
Czarny wrzesień [187]
„Peja vs Hip-Hop” Filip Tymczyszyn [188]
„Kochana mamo” (gościnnie: Marek Pospieszalski) GCM Na serio [189]
„Pozwól mi żyć (są chwile)” (gościnnie: Glaca, Ana Herrero) [190]
„Gruba impra z Rysiem 2" (gościnnie: Gandi Ganda, Kobra) Michał Sterzyński [191]
2011 „To co robimy” (gościnnie: Vixen) Filip Wendland [192]
Współpraca
Rok Tytuł Reżyseria Album Źródło
2014 „S.A. (Steven Adler)” (oraz WhiteHouse; gościnnie: Hellfield) 9liter FILMY Książę aka. Slumilioner [193]
„PRR” (Prawdziwy rap rozpierdol)” (oraz WhiteHouse; gościnnie: DJ Danek) [194]
„Back in the Days” (oraz WhiteHouse; gościnnie: Kroolik Underwood, DJ Danek) 9liter FILMY [195]
„Defekt mózgu” (oraz WhiteHouse) [196]
„Trudny dzieciak 2" (oraz WhiteHouse) [197]
2015 „Raplajf / RPS klasyka” (oraz WhiteHouse) [198]
„Martwa muzyka” (oraz WhiteHouse; gościnnie: Bezczel, Glaca) [199]
2016 „S.L.U.M.S.” (oraz DJ Zel) 9liter Filmy DDA [200]
„Grand Champ” (oraz DJ Zel) [201]
„Nowy level ulicy” (oraz DJ Zel; gościnnie: Lukasyno) [202]
„Nie pogrywaj ze mną” (oraz DJ Zel; gościnnie: Dono) [203]
Gościnnie
Rok Tytuł Reżyseria Album Źródło
2003 Sweet Noise – „Jeden taki dzień” (gościnnie: Peja) Mikołaj Górecki, Piotr Mohamed Revolta [33]
2007 Sandra – „Kiedy proszę” (gościnnie: Peja) Dariusz Szermanowicz Wszystko albo nic [204]
2008 Brahu – „Miejska giełda” (gościnnie: RDW, Peja) Grupa Impact Wchodzę do gry [205]
DJ Decks – „Dla moich ludzi” (gościnnie: Kaczor, Gural, Peja) Grupa 13 Mixtape 4 [184]
PTP – „Ulice tego słuchają” (gościnnie: Peja) Stunt Days Ulice tego słuchają
Tewu – „My i wy” (gościnnie: Peja) Grupa 13 Ślad po sobie [206]
2010 Pih – „Śniadanie mistrzów” (gościnnie: Pezet, Peja) Rmvision Productions Dowód rzeczowy nr 1 [207]
2011 DeFuckTo – „Reality show” (gościnnie: Peja) Drahoslav Lysák Triumph [208]
Dono/TeWu – „Udowodnij, że potrafisz” (gościnnie: Peja, Pih, Ten Typ Mes) Przedmarańcza Daj mi wiarę [209]
My Riot – „Sam przeciwko wszystkim” (gościnnie: Peja) Mikołaj Górecki Sweet Noise [210]
2012 Śliwa – „Ostatnia deska ratunku” (gościnnie: Peja) IXliter filmy Pełen etat [211]
Kroolik Underwood – „Fabryka hitów” (gościnnie: Peja) Blaszany Sad Gentleman Flow [212]
Fabuła – „Porozmawiajmy” (gościnnie: Peja, Ewa Prus) Zet Harris Made In 2 [213]
HZOP – „Każdy z nas” (gościnnie: Dudek RPK, Peja) 9 Liter Filmy Drogowskazy życia [214]
Massey, Kubix – „Hajs” (gościnnie: Peja) 360studios Rób swoje 2 [215]
Buczer – „Wiara czyni cuda” (gościnnie: Peja, Kobra) Blaszany Sad Dwa oblicza [216]
Kobra – „Miejski vibe” (gościnnie: Peja) Na żywo z miasta grzechu [217]
Inne
Rok Tytuł Reżyseria Album Źródło
2007 Peja, Gural, Kaczor, Pih, Borixon, Kajman, Sobota, Miodu – „Stoprocent Tour” Filip Tymczyszyn
[218]

Filmografia[edytuj]

Tytuł Rok Uwagi Źródło
Blokersi 2001 jako on sam, film dokumentalny, reżyseria: Sylwester Latkowski [219]
Ziomek 2006 dubbing, serial animowany, reżyseria: Laurent Nicolas [219]

Nagrody i wyróżnienia[edytuj]

 Zobacz więcej w artykule Slums Attack, w sekcji Nagrody i wyróżnienia.
Rok Kategoria Nagroda Uwagi Źródło
2002 Album Roku – Hip-Hop (Slums Attack – Na legalu?) Fryderyki 2002 Laureat [21]
2003 Najlepszy Polski Wykonawca MTV Europe Music Awards Nominacja [220]
2004 Reżyseria (Slums Attack – „Życie kureskie”) Yach Film Laureat [221]
Zdjęcia (Slums Attack – „Życie kureskie”) Nominacja [222]
2005
Srebrna odznaka (Polski Związek Judo) Laureat [14]
2007 Wykonawca roku 2006 Plebiscyt WuDoo/Hip-Hop.pl. Nominacja [223]
2009 Album roku 2008 (Styl życia G’N.O.J.A) Plebiscyt Wudoo/Hip-Hop.pl Nominacja [224]
Freestyleowiec roku Podsumowanie 2009/Poznanskirap.com Laureat [72]
2011 Polski wykonawca roku 2010 Plebiscyt WuDoo/Hip-Hop.pl Laureat [225]
Freestyle’owiec Roku 2010 Podsumowanie 2010/Poznanskirap.com 1. miejsce [226]
Album Roku 2010 (Na serio) 2. miejsce
Artysta Roku 2010 2. miejsce
Impreza Roku 2010 (koncert promocyjny „Na Serio”) 8. miejsce
Impreza Roku 2010 (Paul Wall, Peja, Kaczor, Gandzior, Trzeci Wymiar) 5. miejsce
Teledysk Roku 2010 („Szkoła życia”) 4. miejsce
Wydarzenie Roku 2010 (Beef Peja vs Tede) 1. miejsce
Wydarzenie Roku 2010 (Zdarzenie na koncercie w Zielonej Górze) 6. miejsce
2015 Album roku hip-hop (Książę aka. Slumilioner) Fryderyki 2015 Nominacja [227]

Przypisy

 1. Peja – Bragga 2017.
 2. Terrorym (pol.). www.terrorymprodukcja.pl. [dostęp 2012-04-07].
 3. PEJA, O.S.T.R. I TEDE WPROWADZILI NAJWIĘCEJ PŁYT NA OLIS! - GLAMRAP.PL - Napędza Hip-Hop'ową gospodarkę, glamrap.pl [dostęp 2017-09-09] (pol.).
 4. Najlepszy Polski Raper (numeracja 0-29) (pol.). www.machina.pl. [dostęp 2011-12-19].
 5. Gwiazda polskiego hip-hopu zaśpiewa w zielonogórskim klubie „U Ojca” (pol.). zielonagora.gazeta.pl. [dostęp 2010-01-10].
 6. KęKę otrzymał "Złotą Felgę" - GLAMRAP.PL - Napędza Hip-Hop'ową gospodarkę, glamrap.pl [dostęp 2017-09-09] (pol.).
 7. a b c d e f g h i j k l Radek Miszczak, Andrzej Cała: Beaty, Rymy, Życie: Leksykon muzyki hip-hop. Poznań: Kurpisz S.A., 2005, s. 385. ISBN 83-89738-75-9.
 8. Bogdan Prejs: Subkultury młodzieżowe: bunt nie przemija. Kos, 2005, s. 45. ISBN 9788389375810.
 9. a b c Biografia Pei (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2009-09-16].
 10. Peja przerywa milczenie (pol.). uwaga.onet.pl. [dostęp 2010-01-10].
 11. a b c d Duszę. Piekę. Smażę. Bardzo interesujący wywiad udzielony do styczniowego numeru miesięcznika „Machina”. (pol.). pejaslumsattack.pl. [dostęp 2010-01-10].
 12. Peja (I)- ciekawostki – FILMWEB.pl (pol.). filmweb.pl. [dostęp 2010-02-04].
 13. a b c d e f g h i Peja – 15 lat SLU Gang (pol.). poznanskirap.com. [dostęp 2010-01-10].
 14. a b c d e f g h i Rychu Peja gościem konferencji poświęconej tematyce sportu (pol.). www.poznanskirap.com. [dostęp 2010-01-10].
 15. Karol Karnowski, Jakub Krupa, PEJA SLUMS ATTACK - Oficjalna strona internetowa! l PEJA SLUMS ATTACK "REMISJA" PROD. BRAHU - NOWA PŁYTA JUŻ 7 KWIETNIA!, www.pejaslumsattack.pl [dostęp 2017-08-20] (ang.).
 16. Biografia Slums Attack (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2009-09-16].
 17. Radek Miszczak, Andrzej Cała: Beaty, Rymy, Życie: Leksykon muzyki hip-hop. Poznań: Kurpisz S.A., 2005, s. 448. ISBN 83-89738-75-9.
 18. a b To My, Rugbiści (Soundtrack) (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-27].
 19. a b Tymon – „Świntuch” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 20. a b Tymon – „On Jest Za Duży” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 21. a b Fryderyki 2002. Laureaci i nominowani. (pol.). [dostęp 2008-12-01].
 22. a b Blokersi (Soundtrack) (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-27].
 23. a b WWO – „We Własnej Osobie” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 24. a b WWO – „Damy Radę” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 25. a b WhiteHouse – „Kodex” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 26. Ski Skład (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2009-09-16].
 27. a b Peja: Nowa płyta (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2010-01-11].
 28. a b DJ 600V – „600 °C” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 29. a b Włodi – „...Jak Nowonarodzony” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 30. a b Trzeci Wymiar – „Cztery Pory Rapu” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 31. a b Sweet Noise – „Revolta” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 32. a b Dyskografia Sweet Noise: Single (pol.). www.sweetnoise.pl. [dostęp 2012-08-04].
 33. a b Sweet Noise z Peją (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-06-21].
 34. a b SLiP – Statystyki dla wykonawcy Sweet Noise feat. Peja (pol.). www.radioszczecin.pl. [dostęp 2012-08-04].
  SLiP – Statystyki dla wykonawcy My Riot feat. Peja (pol.). www.radioszczecin.pl. [dostęp 2012-08-04].
 35. a b Lista Przebojów Radia Pik Notowanie 696 Bydgoszcz, 11.01.2004 (pol.). old.radiopik.pl. [dostęp 2013-09-27].
 36. a b Radek Miszczak, Andrzej Cała: Beaty, Rymy, Życie: Leksykon muzyki hip-hop. Poznań: Kurpisz S.A., 2005, s. 386. ISBN 83-89738-75-9.
 37. a b c d e f g Peja – O zwykłym życiu zwykłego człowieka (pol.). poznanskirap.com. [dostęp 2010-01-10].
 38. Podwójny Attack (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2010-01-11].
 39. OLiS – sprzedaż w okresie 14.02.2005 – 20.02.2005 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-02].
 40. a b Medi Top Glon – „Nieznośny Luz Bycia” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 41. a b Wojtas – „Moja Gra” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 42. Złota płyta dla SLU za „Szacunek ludzi ulicy” (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2009-12-02].
 43. a b Peja: Prawdopodobnie najlepszy (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2010-01-11].
 44. a b Waco Records Sampler 2006 Vol.1 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-08-04].
 45. a b DJ Deszczu Strugi – Mixtape Prosto (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-26].
 46. a b Fu – „Krew I Dusza” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 47. a b Brahu – „Wchodzę Do Gry” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 48. a b Sandra – „Wszystko Albo Nic” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 49. a b Gandzior – „My, Ulica, Rap” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 50. a b LWWL – „Stona Siedzi Na Ulicy Mixtape” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 51. a b DJ Decks – „Mixtape Vol.4" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 52. a b Mona – „FeroMony – Mixtape Vol.1" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 53. a b Massey – „Człowiek Z Blizną” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 54. a b PTP – „Ulice Tego Słuchają” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 55. a b TeWu – „Ślad Po Sobie” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 56. Peja zarapuje dla „Nibylandii” (pol.). [dostęp 2008-12-04].
 57. a b Peja – Styl życia G’N.O.J.A. (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2016-04-08].
 58. Złota płyta dla Pei za „Styl życia G’N.O.J.A” (pol.). www.poznanskirap.com. [dostęp 2009-12-02].
 59. a b Pih – „Kwiaty zła” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 60. a b Paluch – „Pewniak” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 61. a b Hemp Gru – „Droga” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 62. a b WhiteHouse – „Poeci” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 63. a b Słoń – „Chore Melodie” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 64. a b Peja – Na Serio (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2016-04-08].
 65. Oficjalna tracklista i okładka „Na serio” (pol.). pejaslumsattack.pl. [dostęp 2010-01-11].
 66. Bartłomiej Skubisz: PEJA – „Styl Życia Gnoja” (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-01-11].
 67. a b Rychu Peja SoLUfka „Styl Życia G’N.O.J.A” (pol.). pl.spinner.com. [dostęp 2010-01-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-08)].
 68. Radio jest dla debili (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2010-01-11].
 69. a b Firma – „NieLegalne Rytmy. Kontynuacja” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 70. a b Vixen – „New-Ton” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 71. a b RY23 – „Uliczny Flowklor” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 72. a b PODSUMOWANIE09 – RUSZAMY Z GŁOSOWANIEM! (pol.). poznanskirap.com. [dostęp 2010-02-22].
 73. PODSUMOWANIE09 – Wyniki! (pol.). poznanskirap.com. [dostęp 2010-02-26].
 74. Peja będzie wydawał płyty – rusza RPS Enterteyment (pol.). www.cgm.pl. [dostęp 2010-08-31].
 75. RPS Enterteyment (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-06-01].
 76. Kobra w RPS ENTERTEYMENT (pol.). poznanskirap.com. [dostęp 2010-06-04].
 77. a b Spółdzielnia (Ogarnij Się!) – „Mixtape 4 – DJ Feel-X” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 78. a b Buczer – „Podejrzany O Rap: Mixtape Vol.2" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 79. a b Instynkt – „Kto Ma Ten Przetrwa” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 80. a b DDK RPK – „Słowo Dla Ludzi Cz.1" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 81. a b Bosski Roman – „Krak 3" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 82. a b Pih – „Dowód Rzeczowy Nr 1" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 83. Pełna lista trasy koncertowej „RE-TURN 2011” (pol.). pejaslumsattack.pl, 2011-02-24. [dostęp 2011-02-24].
 84. OLiS – sprzedaż w okresie 28.02.2011 – 06.03.2011 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2011-03-11].
 85. Tracklista i okładka nowej płyty Slums Attack (pol.). pejaslumsattack.pl. [dostęp 2012-08-22].
 86. Ostatnia relacja z pracy nad nową płytą CNO2 (pol.). pejaslumsattack.pl. [dostęp 2012-08-18].
 87. OLiS – sprzedaż w okresie 10.09.2012 – 16.09.2012 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2012-09-21].
 88. a b Drużyna Mistrzów (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-04-12].
 89. HiPHOPedia :: e-Ncyklopedia polskiego hip-hopu. hiphopedia.info. [dostęp 2012-12-09].
 90. „I tak spełnia się moje marzenie!” – Dziki Rap Gra w RPS Enterteyment! (pol.). rpsenterteyment.com. [dostęp 2013-02-21].
 91. RX w RPS Enterteyment! (pol.). rpsenterteyment.com. [dostęp 2013-03-08].
 92. DJ Danek w RPS Enterteyment (pol.). rpsenterteyment.com. [dostęp 2013-01-31].
 93. Przedsprzedaż (pol.). www.rapfundament.pl. [dostęp 2013-09-21].
 94. Strona oficjalna Slums Attack.
 95. B-Sides (pol.). www.pejaslumsattack.pl. [dostęp 2013].
 96. Olis (pol.). www.kupujciepolskirap.pl. [dostęp 2013-10-31].
 97. ZPAV: złote płyty 2014 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-01-18].
 98. ZPAV: Pełny Tekst Regulaminu Przyznawania Wyróżnień (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2015-01-14].
 99. Rychu Peja SoLUfka*, White House Records* – Książę Aka. Slumilioner (CD, Album) at Discogs (ang.). Discogs. [dostęp 2014-10-21].
 100. a b ZPAV: platynowe płyty 2016 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2016-03-02].
 101. a b c kg/iga/k: Peja: wiecie, co robić. Tłum rzucił się na widza (pol.). www.tvn24.pl. [dostęp 2013-10-19].
 102. a b eko//mat: Trzy minuty bluzgów, a potem „zostawcie tego frajera” (pol.). www.tvn24.pl. [dostęp 2013-10-19].
 103. a b c d kg/tr/k: Pobicie na koncercie rapera Jest śledztwo policji (pol.). www.tvn24.pl. [dostęp 2013-10-19].
 104. a b kaw//kwj: Odwołują koncert Pei (pol.). www.tvn24.pl. [dostęp 2013-10-19].
 105. a b mac/tr/k: Peja wkroczył na ścieżkę zadymy (pol.). www.tvn24.pl. [dostęp 2013-10-19].
 106. a b kg, kaw//ola//mat: Raperzy podzieleni ws. incydentu na koncercie (pol.). www.tvn24.pl. [dostęp 2013-10-19].
 107. Polscy raperzy potępiają Peję (pol.). muzyka.wp.pl. [dostęp 2013-10-19].
 108. a b „Świąteczny prezent” Tede dla Pei, czyli bitwy część dalszy… (pol.). klubowa.pl. [dostęp 2013-10-19].
 109. eko//kwj: To patologia i bandytyzm, na pewno nie polski hip hop (pol.). www.tvn24.pl. [dostęp 2013-10-19].
 110. Grzywna i nawiązka dla rapera Pei za nawoływanie do pobicia (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-04-06].
 111. Akt oskarżenia przeciw Pei skierowany do sądu (pol.). wiadomosci.gazeta.pl. [dostęp 2009-12-01].
 112. Peja przeprasza i ubolewa (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2010-01-27].
 113. a b eko,ŁOs/sk/k: „Wszystko na mój koszt” Peja zapłaci za swe słowa (pol.). www.tvn24.pl. [dostęp 2013-10-19].
 114. a b Peja znów ma problemy (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2010-01-27].
 115. a b c ktom/fac: Sąd nie posłucha tekstów Pei (pol.). www.tvn24.pl. [dostęp 2013-10-19].
 116. Peja się oświadczył. (pol.). [dostęp 2010-01-10].
 117. Peji urodziła się córeczka :) (pol.). kupujciepolskirap.pl. [dostęp 2012-01-30].
 118. OLiS – sprzedaż w okresie 08.12.2008 – 04.04.2011 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-02].
  OLiS – sprzedaż w okresie 14.09.2009 – 20.09.2009 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-02].
  OLiS – sprzedaż w okresie 13.10.2014 – 19.10.2014 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2014-11-03].
  OLiS – sprzedaż w okresie 22.04.2016 – 28.04.2016 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2016-05-05].
 119. Peja: "O.S.T.R. jest bardziej utalentowany ode mnie i zawsze miał wysoką sprzedaż" - GLAMRAP.PL - Napędza Hip-Hop'ową gospodarkę, glamrap.pl [dostęp 2017-08-20] (pol.).
 120. Karol Karnowski, Jakub Krupa, PEJA SLUMS ATTACK - Oficjalna strona internetowa! l PEJA SLUMS ATTACK "REMISJA" PROD. BRAHU - NOWA PŁYTA JUŻ 7 KWIETNIA!, www.pejaslumsattack.pl [dostęp 2017-09-09] (ang.).
 121. a b ZPAV: Pełny Tekst Regulaminu Przyznawania Wyróżnień (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2013-03-14].
 122. ZPAV: platynowe płyty 2015 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-10-25].
 123. 6 kwietnia premiera nowego albumu Pei (pol.). poznanskirap.com. [dostęp 2010-04-04].
 124. Premiera albumu „Czarny wrzesień” + klip promo (pol.). poznanskirap.com. [dostęp 2010-04-07].
 125. Mateusz Natali: RPS & White House „Książę aka. Slumilioner” (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2016-04-08].
 126. Peja: "O.S.T.R. jest bardziej utalentowany ode mnie i zawsze miał wysoką sprzedaż" - GLAMRAP.PL - Napędza Hip-Hop'ową gospodarkę, glamrap.pl [dostęp 2017-08-20] (pol.).
 127. Mateusz Natali: RPS/DJ Zel „DDA” – data premiery, goście (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2016-04-08].
 128. DDA (pol.). zpav.pl. [dostęp 2016-05-30].
 129. Post Peja Slums Attack na Instagramie • 27 Cze, 2017 o 6:08 UTC, Instagram [dostęp 2017-08-28] (pol.).
 130. Peja pracuje nad nową płytą z jednym producentem - znamy jej tytuł - GLAMRAP.PL - Napędza Hip-Hop'ową gospodarkę, glamrap.pl [dostęp 2017-07-21] (pol.).
 131. RPS Enterteyment - www.mymusicshop.pl, www.mymusicshop.pl [dostęp 2017-07-21] (pol.).
 132. RPS (Peja) feat. Charlie P "Bragga" (prod. Brahu). Pejaslumsattack 2009-02-13.
 133. PEJA - HIP-HOP NEW SINGIEL "NA SERIO", patrz.pl [dostęp 2017-04-21].
 134. Peja -, www.cgm.pl [dostęp 2017-04-21] (pol.).
 135. RPS feat. Glaca & Ana Herrero - "Pozwól mi żyć (są takie chwile)", www.cgm.pl [dostęp 2017-04-21] (pol.).
 136. Peja - Frajerhejt 9.12/DTKJ (Dlaczego Tede Kurwą Jest). poznanskirapcom 2010-04-01.
 137. RPS (Peja) "Czas hardcoru" (prod. DNA). Pejaslumsattack 2010-04-02.
 138. "S.A. (Steven Adler)" - Peja w rockowym wydaniu (wideo), www.cgm.pl [dostęp 2017-04-21] (pol.).
 139. Peja/White House - "PRR" (wideo), www.cgm.pl [dostęp 2017-04-21] (pol.).
 140. Peja - "Back In The Days" - nowy klip, www.cgm.pl [dostęp 2017-04-21] (pol.).
 141. RPS/DJ Zel - "Grand Champ" - nowy klip, www.cgm.pl [dostęp 2017-04-21] (pol.).
 142. RPS/DJ Zel - "S.L.U.M.S." - nowy teledysk, www.cgm.pl [dostęp 2017-04-21] (pol.).
 143. 30 ton – lista, lista przebojów (pol.). rmfpoplista.phorum.pl. [dostęp 2013-09-26].
 144. My Riot – Sam Przeciwko Wszystkim – Single (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2012-09-12].
 145. ESKA Squad 2 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-08-04].
 146. Rozwój Ponad Standard (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-12-12].
 147. Zipera – „Druga Strona Medalu” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 148. Analogia – „Esensja Czysta” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 149. Zjawin – „Promo Sampler” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 150. Słoń – „Ssij To EP” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 151. Kobra – „Na Żywo Z Miasta Grzechu” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 152. Shellerini – „Gościnnie... Shellerini” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 153. Brahu – „Chaos” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 154. My Riot – „Sweet_Noise” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 155. Kali – „50/50” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 156. Fabuła – „Made In 2" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 157. Dono – „Daj Mi Wiarę” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 158. Gandzior – „Gorące Wersy Płoną” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 159. Kubiszew – „Towar Z Górnej Półki” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 160. Firma-Pismakit ft.Peja,Gandzior,Śliwa,Whitehouse. Bosski DM Firma 2012-06-01.
 161. Paluch – „Syntetyczna Mafia” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 162. Massey/Kubix – „Rób Swoje 2" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 163. Buczer – „Dwa Oblicza” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 164. HZOP – „Drogowskazy Życia” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 165. Śliwa – „Pełen Etat” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 166. Trzeci Wymiar – „Dolina Klaunoow” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 167. WhiteHouse – „Kodex IV” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 168. NNFOF – „No Name Full Of Fame” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 169. Zjawin – „Wszystko Jedno” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 170. Kroolik Underwood – „Gentleman Flow” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 171. Bas Tajpan – „Made in Tajpan” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 172. Zido – „Spisany Na Straty” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 173. Viruz – „Pamiętaj, Jesteś Kimś!!!" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 174. RDW – „W Żyłach Rap Mam” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 175. Kroolik Underwood – „Punkt G” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-19].
 176. Dixon37 – O.Z.N.Z. (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2014-06-23].
 177. Paluch – Lepszego Życia Diler (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2014-06-23].
 178. KaeN – Piątek 13-go (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2014-06-23].
 179. Ten Typ Mes – Trzeba Było Zostać Dresiarzem (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2014-06-23].
 180. Whitehouse – Kodex V: Elements (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2014-06-01].
 181. Krystian Krupiński: De2s feat. RPS „Même avec rien” – teledysk (pol.). W: popkiller.pl [on-line]. Popkiller, 2014-05-16. [dostęp 2016-04-08].
 182. 08. Roman Bosski - Druga Połowa ft. Peja, Pih, Tadek (prod. P.A.F.F.). PRO REC 2014-04-10.
 183. Pejaslumsattack: Respo x AIST - Wyjść z twarzą feat. Peja Slums Attack. YouTube, 2017-07-12. [dostęp 2017-07-26].
 184. a b Poznanskirap.com: Teledyski (pol.). www.poznanskirap.com. [dostęp 2013-10-19].
 185. Peja – „Szkoła życia (ft. Kaczor)” (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2010-01-26].
 186. Zdjęcia do klipu „Hip Hop” zrealizowane! (pol.). pejaslumsattack.pl. [dostęp 2010-02-12].
 187. RPS Frajerhejt 9.12/DTKJ (pol.). www.youtube.com (Pejaslumsattack). [dostęp 2011-06-26].
 188. Peja – „Peja vs Hip-Hop” (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2010-04-07].
 189. Making of „Kochana mamo” (pol.). pejaslumsattack.pl. [dostęp 2010-05-09].
 190. Peja ponownie z Glacą… (pol.). poznanskirap.com. [dostęp 2010-08-06].
 191. Już jutro premiera klipu „Gruba impra z Rysiem 2" (pol.). cgm.pl. [dostęp 2010-11-18].
 192. Peja feat. Vixen „To co robimy” teledysk (pol.). www.hiphopnieumarl.pl. [dostęp 2013-10-19].
 193. Mateusz Natali: Video Dnia: RPS/WHR feat. Hellfield „S.A. (Steven Adler)” (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2016-01-05].
 194. Karolina Dobkowska: Rychu Peja Solufka/White House Records „PRR” – teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2016-01-05].
 195. Krystian Krupiński: Rychu Peja Solufka/White House Records feat. Kroolik Underwood & DJ Danek „Back in the Days” – teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2016-01-05].
 196. Mateusz Natali: Video Dnia: RPS/WHR „Defekt Mózgu” (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2016-01-05].
 197. Mateusz Natali: RPS/WHR „Trudny Dzieciak 2" – teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2016-01-05].
 198. Mateusz Natali: RPS/WHR „Raplajf/RPS Klasyka” – teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2016-01-05].
 199. Sebastian Skajnowski: TELEDYSK: RPS/WHR „Martwa Muzyka” ft. Bezczel & Glaca (pol.). www.glamrap.pl. [dostęp 2016-01-05].
 200. Krystian Krupiński: RPS / DJ Zel „S.L.U.M.S.” – teledysk i premiera płyty (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2016-04-22].
 201. Mateusz Natali: RPS/DJ Zel „Grand Champ” – teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2016-04-22].
 202. Mateusz Natali: RPS/DJ Zel feat. Lukasyno „Nowy level ulicy” – teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2016-07-26].
 203. Mateusz Natali: RPS/DJ Zel feat. Dono „Nie pogrywaj ze mną” - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2016-12-14].
 204. Sandra – Kiedy Proszę feat. Peja (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2013-10-19].
 205. Brahu (feat. Rdw, Peja) – Miejska Giełda (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2013-10-19].
 206. Tewu feat. Peja – My i Wy (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2013-10-19].
 207. Mateusz Natali: Video Dnia: Pih feat. Pezet, Peja „Śniadanie Mistrzów” (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-19].
 208. Mateusz Natali: DeFuckTo feat. Peja „Reality Show” – teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-19].
 209. Mateusz Natali: Video Dnia: Dono/Tewu feat. Peja, Pih, Ten Typ Mes „Udowodnij, Że Potrafisz” (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-19].
 210. Mateusz Natali: My Riot feat. Peja „Sam Przeciwko Wszystkim” – teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-19].
 211. Mateusz Natali: Video Dnia: Śliwa feat. Peja „Ostatnia Deska Ratunku” (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-19].
 212. Mateusz Natali: Video Dnia: Kroolik Underwood feat. Peja „Fabryka Hitów” (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-19].
 213. Maciej Sulima: Fabuła feat. Peja & Ewa Prus „Porozmawiajmy” – teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-19].
 214. Krzysztof Nowak: Video Dnia: HZOP „Każdy z nas” (feat. Dudek RPK, RPS) (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-19].
 215. Massey & Kubix feat. RPS „Hajs” official video (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2013-10-19].
 216. Krystian Krupiński: Buczer feat. RPS, Kobra & DJ Decks „Wiara czyni cuda” – teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-19].
 217. Mateusz Natali: Kobra feat. RPS „Miejski Vibe” (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-19].
 218. Peja, Gural, Kaczor, Pih, Borixon, Kajman, Sobota, Miodu – „Stoprocent Tour” (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2013-10-17].
 219. a b Peja (pol.). www.filmweb.pl. [dostęp 2009-09-16].
 220. Nominacje do MTV Europe Music Awards. Kto zostanie najlepszym polskim wykonawcą? (pol.). muzyka.wp.pl. [dostęp 2011-08-23].
 221. 14. Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film > Laureaci (pol.). www.stopklatka.pl. [dostęp 2010-09-09].
 222. 14. Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film > Nominacje (pol.). www.stopklatka.pl. [dostęp 2010-09-09].
 223. Plebiscyt Wudoo i Hip-Hop.pl – 2007 (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2010-08-26].
 224. Rusza Plebiscyt Wudoo i Hip-Hop.pl 2008 (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2010-08-26].
 225. Plebiscyt Wudoo i Hip-Hop.pl – 2010 (pol.). www.wudoo.radio.szczecin.pl. [dostęp 2011-02-24].
 226. podsumowanie2010.poznanskirap.com (pol.). www.poznanskirap.com. [dostęp 2012-08-21].
 227. Fryderyki 2015 – nominacje (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2015-03-04].

Linki zewnętrzne[edytuj]