Kitzbühel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kitzbühel
Ilustracja
Kitzbühel
Herb
Herb
Państwo  Austria
Kraj związkowy  Tyrol
Powierzchnia 58,02 km²
Wysokość 762 m n.p.m.
Populacja (1 stycznia 2015)
• liczba ludności
• gęstość

8233
142 os./km²
Nr kierunkowy 05356
Kod pocztowy 6370
Tablice rejestracyjne KB
Położenie na mapie Tyrolu
Mapa lokalizacyjna Tyrolu
Kitzbühel
Kitzbühel
Położenie na mapie Austrii
Mapa lokalizacyjna Austrii
Kitzbühel
Kitzbühel
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Kitzbühel
Kitzbühel
Ziemia 47°26′47″N 12°23′31″E/47,446389 12,391944
Strona internetowa

Kitzbühelmiasto w zachodniej Austrii, w kraju związkowym Tyrolu, siedziba powiatu Kitzbühel. Leży na wysokości 762 m n.p.m., w Alpach Kitzbühelskich wzdłuż rzeki Ach. Najbardziej znany austriacki ośrodek narciarski w świecie.

Historia[edytuj]

Ślady pierwszego osadnictwa człowieka w tym rejonie datują się na lata pomiędzy 1100 p.n.e. a 800 p.n.e., kiedy to Ilirowie wydobywali rudy miedzi na wzgórzach w pobliżu obecnego Kitzbühel.

Około 15 roku p.n.e. Rzymianie pod wodzą Oktawiana Augusta rozszerzyli granice imperium poza Alpy i nazwali tą prowincję Noricum. Po upadku cesarstwa zachodniorzymskiego, plemię Bawarów osiedliło się w tym regionie ok. roku 800.

Kitzbühel stał się częścią Górnej Bawarii w roku 1255. Ludwik II, książę Bawarii, przyznał Kitzbühel prawa miejskie 6 czerwca 1271 roku i nakazał zbudować potężny mur wokół miasta. W ciągu następnych wieków miasto stało się centrum handlu, stale się rozwijało i nigdy nie zostało dotknięte przez wojny. W związku z tym mury obronne miasta zostały rozebrane do pierwszego poziomu, a cegły z rozebranego muru zostały wykorzystane do budowy nowych domów.

Kiedy Małgorzata Maultasch wyszła za mąż za Ludwika V Bawarskiego w 1342, Kitzbühel zostało połączone z Tyrolem. Po porozumieniu w Schärding w 1369 miasto zostało oddane Bawarii. W dniu 30 czerwca 1504 Kitzbühel zostało włączone ponownie do Tyrolu. Gdy cesarz austriacki Maksymilian I Habsburg podbił Kitzbühel i Kufstein, przejął pod swoją władzę urzędy administracyjne w Kitzbühel i tak pod koniec XVI wieku znalazły się pod władzą hrabiego Lamberga. W dniu 1 maja 1840 Kitzbühel zostało włączone do państwa austriackiego.

Wojny w XVIII i XIX wieku nie dotknęły miasta, ale niektórzy mieszkańcy uczestniczyli w buncie przeciwko Napoleonowi. Kitzbühel jeszcze raz stał się częścią Bawarii po traktacie z Bratysławy, a ponownie połączył się z Tyrolem po upadku Napoleona, na Kongresie wiedeńskim. Cesarz Franciszek Józef ostatecznie rozwiązał wątpliwości związane z konstytucją, a ponadto rozpoczął budowę linii kolejowej Salzburg-Tyrol (Salzburg-Tiroler-Bahn) która została ukończona w 1875 roku i dzięki której w mieście rozkwit handel i przemysł. W czasie I i II wojny światowej Kitzbühel nie uczestniczyło w walkach.

Zabytki[edytuj]

W mieście znajduje się zabytkowy kościół katolicki z 1603 roku.

Turystyka i sport[edytuj]

Główny deptak miasta

Kitzbühel jest stolicą ogromnego ośrodka narciarstwa alpejskiego: Mittersill - Pass Thurn - Jochberg - Kitzbühel - Kirchberg in Tirol - Aschau im Zillertal. Wokół miasta znajduje się 230 wyciągów. Położone między dwoma górami: Hahnenkamm (od południa; 1712 m n.p.m.) oraz Kitzbüheler Horn (od północy; 2001 m n.p.m.). Na zboczu Hahnenkamm co roku odbywa się tu Puchar Świata w narciarstwie alpejskim mężczyzn, słynącym z najtrudniejszej trasy do narciarstwa alpejskiego która nazywa się Streif. Latem w mieście odbywa się także turniej tenisowy ATP World Tour na korcie ziemnym. W 2007 i 2008 roku odbywały się zawody w triathlonie na pobliskim jeziorze Schwarzsee.

Miasto słynie także z:

  • najbardziej stromej trasy narciarskiej w Alpach o nachyleniu do 70° - Direttissima (Nartostrada nr 38)
  • trasy o największej różnicy wzniesień na świecie (start: 1938 m n.p.m.; koniec: 800 m n.p.m.) - Pengelstein

Kultura[edytuj]

Kitzbüheler Alpenrallye - coroczny festiwal zabytkowych samochodów, po raz pierwszy zorganizowany w 1988 roku.

W 2004 roku Kitzbühel gościło u siebie międzynarodową wystawę United Buddy Bears.

Transport[edytuj]

Kitzbühel jest połączone drogą krajową B161, która łączy St. Johann in Tirol z Mittersill, droga ta krzyżuje się z drogą krajową B170 która wiedzie do Wörgl.

Stacje kolejowe w mieście: Kitzbühel, Hahnenkamm i Schwarzee obsługuje linia kolejowa Salzburg-Tiroler-Bahn. Większość głównych pociągów zatrzymują się na stacji w Worgl, a pociągi ekspresowe (REX) zatrzymują się na stacji kolejowej i przystanku Hahnenkamm. Obok stacji kolejowej jest również główny dworzec autobusowy z połączeniami do Linzu i Wörgl.

Kolejka 3S - tramwaj powietrzny w mieście, łączy obszary narciarskie w Kitzbühel i Jochberg ze sobą. Tramwaj został otwarty w styczniu 2005 r. jego długość wynosi 3642 metrów, trasę tą pokonuje w dziewięć minut. W najwyższym punkcie tramwaj porusza się na wysokości 400 metrów nad ziemią. Do konstrukcji tramwaju zastosowano tylko jeden słup nośny co spowodowało rozstaw lin o długości 2507 metrów pomiędzy stacją dolną. Koszt budowy tramwaju wyniósł 13.500.000 mln euro a każda kabina wart jest 100.000 euro. Tramwaj został wyprodukowany przez firmę Doppelmayr/Garaventa-Gruppe. Liny w kolejce tej mają zaledwie 54mm średnicy. Pobór prądu przez silniki tego tramwaju wynosi 400 kW. Tramwaj posiada 19 kabin pasażerskich, choć jest możliwość podwieszenia aż 24 kabin w razie potrzeb w przyszłości. Każda kabina mieści 24 osoby dzięki czemu tramwaj jest w stanie wywieźć na szczyt 3200 osób na godzinę. Jedna kabina posiada szklaną podłogę, dzięki której można podziwiać Kitzbühel z wysokości 400 m.

Osoby[edytuj]

urodzone w Kitzbühel[edytuj]

związane z miastem[edytuj]

Współpraca[edytuj]

Miejscowości partnerskie:

Linki zewnętrzne[edytuj]