Klasztor franciszkanek w Konagai

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Klasztor Franciszkanek
Rycerstwa Niepokalanej
w Konagai (Isahaya)
聖母の騎士修道女会本部修道院
Państwo

 Japonia

Miejscowość

Isahaya

Kościół

Kościół katolicki

Rodzaj klasztoru

dom generalny
dom formacyjny

Właściciel

Franciszkanki Rycerstwa Niepokalanej

Prowincja

św. Męczenników Japońskich

Typ zakonu

żeński

Obiekty sakralne
Data budowy

11 lutego 1955

Położenie na mapie prefektury Nagasaki
Mapa konturowa prefektury Nagasaki, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Klasztor Franciszkanek w Konagai”
Położenie na mapie Japonii
Mapa konturowa Japonii, blisko lewej krawiędzi na dole znajduje się punkt z opisem „Klasztor Franciszkanek w Konagai”
Ziemia32°57′32″N 130°10′01″E/32,958757 130,167033
Strona internetowa

Klasztor Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej (jap. 聖母の騎士修道女会本部修道院 Seibo no kishi shūdō on'na-kai honbu shūdōin)klasztor franciszkański w Isahaya, w Japonii, na wyspie Kiusiu. Jest głównym, macierzystym klasztorem tego zgromadzenia. Został założony przez polskiego misjonarza o. Mieczysława Marię Mirochnę[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Mieczysław Maria Mirochna przybył do Japonii ze św. Maksymilianem Kolbe w kwietniu 1930 i wraz z nim tworzył Klasztor Franciszkanów w Nagasaki. 9 sierpnia 1945 załoga amerykańskiego bombowca zrzuciła na Nagasaki bombę atomową, co spowodowało ogromne zniszczenia w mieście. Ojciec Mirochna, widząc ile sierot pozostaje bez opieki w zburzonym mieście, w 1946 założył sierociniec- Dom Opieki Rycerzy Niepokalanej. Gdy okazało się jednak, że praca wolontariuszy nie wystarcza, o. Mirochna, realizując życzenie św. Maksymiliana Kolbe, 8 grudnia 1949 założył Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej z siedzibą w Konagai (obecnie miasto Isahaya). Początkowo było to 7 sióstr zakonnych[1]. W rok później papież zatwierdził powstanie Zgromadzenia. Zadaniem tego zgromadzenia jest przede wszystkim opieka nad sierotami, chorymi i niepełnosprawnymi. 11 lutego 1955 poświęcono Dom Generalny i kaplicę w Konagai. Obiekt ten stał się domem formacyjnym Zgromadzenia. Od 1950 powstały filie klasztoru w Nagasaki, Saga i Ōita, a później także w Polsce (założenie klasztoru w Strachocinie w 1988) i Korei Południowej (od 1995), które prowadzą działalność w zakresie opieki społecznej, działalność edukacyjną i wydawniczą, placówki dla osób ze znacznym upośledzeniem fizycznym i umysłowym, domy opieki, hospicja, szpitale i przedszkola. W 1983 na formację zakonną przybyły do klasztoru w Konagai pierwsze polskie siostry[2]. Przed klasztorem znajduje się pomnik św. Maksymiliana Kolbe. Adres klasztoru: 2747-6 Konagaicho Todake, Nagasaki 859-0167, Japonia[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]