Przejdź do zawartości

Klaudia Cymanow-Sosin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Klaudia Cymanow-Sosin
Państwo działania

 Polska

Data i miejsce urodzenia

11 października 1977
Brzesko

Doktor habilitowana
Specjalność: nauki o komunikacji społecznej i mediach
Alma Mater

Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Doktorat

2008 – literaturoznastwo
Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Habilitacja

2021 – nauki o komunikacji społecznej i mediach
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej

Nauczyciel akademicki
Uczelnia

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie

Okres zatrudn.

od 2012

Klaudia Cymanow-Sosin (ur. 11 października 1977 w Brzesku[1]), doktor habilitowana w zakresie nauk o komunikacji społecznej i mediach[2], doktorat w zakresie literaturoznawstwa[3], pracownik Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, kierownik dyscypliny nauki o komunikacji społecznej i mediach, była kierownik kierunku: komunikowanie promocyjno-wizerunkowe – reklama, branding, public relations, była zastępca dyrektora Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej (marzec 2017 - wrzesień 2020)[4], opiekun naukowego Koła Naukowego Komunikacji Wizerunkowego (KNKW UPJPII), wykładowca MBA, Szkoły Doktorskiej UPJPII, członek Katedry Mediów i Komunikacji Społecznej Wydziału Nauk Społecznych UPJPII w Krakowie[5], dwukrotna wiceprzewodnicząca Rady Programowej Radia Kraków[6], członek Rady Programowej Radia Rzeszów[7], laureatka Nagrody Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji[8] im. dr. Pawła Stępki za 2020 rok[9] za książkę: Lokowanie idei w reklamie. Studium analityczno-badawcze na podstawie treści w polskiej wersji serwisu YouTube.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiowała w Instytucie Filologii Polskiej (1996-2001) Studium Dziennikarskim (1998-2000) Uniwersytetu Pedagogicznego (dyplom na podstawie dokumentu filmowego: „…bo nie jesteś ostateczna”) oraz europeistykę na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego (studia podyplomowe 2001-2004), uzyskując dyplom na podstawie pracy Mniejszości narodowe i etniczne w mediach elektronicznych. Stypendystka Fundacji im. Stanisława Pigonia oraz Fundacji im. Zofii i Władysława Pokusów. W 2008 roku uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa w obszarze teorii komunikacji na podstawie dysertacji Funkcje metafory we współczesnym przekazie reklamowym (2008). Stopień doktora habilitowanego nauk o mediach i komunikacji społecznej otrzymała na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w 2021 roku na podstawie wydanej w 2020 roku książki Lokowanie idei w reklamie. Studium analityczno-badawcze na podstawie treści w polskiej wersji serwisu YouTube. Wcześniej była m.in. prezesem zarządu Wydawnictwa Edukacyjnego i p.o. prezesa Niepublicznego Instytutu Kształcenia Nauczycieli WE, wydawnictwa „Hipertex” i redaktor naczelną „Wiadomości Dzielnicy XI”, członkiem redakcji pisma uczelnianego „Konspekt”, członkiem biura organizacyjnego Festiwalu „U siebie – At Home” - Telewizja Polska, oddział w Krakowie, współpracowała z Radiem Plus, Radiem Kraków i Telewizją Polska, oddział w Krakowie. Wzięła udział w wielu projektach naukowych i wdrożeniowych, m.in.: „Skonsolidowany Plan Rozwoju Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie – projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020”, „Monitoring programów informacyjnych nadawcy publicznego w aspektach etycznym i prawnym dotyczących misyjności i zawodu dziennikarskiego”, „Uniwersytet Dzieci”, jury konkursu medialnego i panelu naukowego Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich (projekt Województwa Małopolskiego), panelu eksperckim konkursu filmowego „Slavagard”, panelu dyskusyjnym X Festiwalu Filmowego „Vitae valor[10], panelu Krakowskich spotkań z duszą[11], I Ogólnopolskim Kongresie Młodych[12], jury Ogólnopolskiej Edycji „Booktrailer Film Festiwal” (IDIKS UPJPII jako partner projektu), projektu w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: „Zintegrowane Programy Uczelni (kierownik kierunku: Komunikowanie promocyjno-wizerunkowe: reklama, branding, public relations)”, międzynarodowym panelu dyskusyjnym stowarzyszenia ASPIRE - Sheraton z wystąpieniem nt. bezpieczeństwa i organizacji ŚDM (2016).

Specjalizuje się w zakresie mediów i komunikacji wizerunkowej, reklamy, marketingu oraz public relations. Do prowadzonych przedmiotów należą m.in.: Podstawy public relations; Podstawy promocji, reklamy i marketingu; Media relations, Perswazyjność w komunikacji wizerunkowej i języku, Komunikowanie wizerunkowe – szanse i mity, Misja i organizacja uniwersytetu, Propedeutyka studiów, Strategie i techniki mediacji i negocjacji[13]. Współpracuje z uniwersyteckimi wydawnictwami naukowymi, m.in. „Studia Socialia Cracoviensia”, „Zeszyty Prasoznawcze” Ośrodka Badań Prasoznawczych Uniwersytetu Jagiellońskiego[14], „Media. Biznes. Kultura” Uniwersytetu Gdańskiego[15], „Kultura-Media-Teologia” Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie[5], „Studia Medioznawcze” Uniwersytetu Warszawskiego[16], „Studia de Cultura”[17] i „Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis, Studia Historicolitteraria” Uniwersytetu Pedagogicznego[18], „Rocznik Medioznawczy PAU”[19], „Nierówności Społeczne a Rozwój Gospodarczy”[20], „Krakowskie Studia Małopolskie”, „Horyzonty Wychowania”[21], czy „Naukowy Przegląd Dziennikarski”.

Zasiada w jury olimpiad i konkursów z zakresu mediów, m.in. jako współorganizator Olimpiady Wiedzy o Mediach, członek jury Konkursu Filmowego TVP Kraków w ramach ŚDM, członek jury międzynarodowego Konkursu Fotograficznego dla profesjonalistów i amatorów w ramach Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich oraz członek jury Festiwalu filmowego „Slavagard”.

Ma na swoim koncie udział w audycjach radiowych[22], także w ramach członkostwa w radzie programowej[23] (na podstawie Uchwały 45/2017 z dnia 16 lutego 2017 r. w sprawie powołania Rady Programowej spółki Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Krakowie – Radio Kraków Spółka Akcyjna)[24]; a także prowadzenie i współrealizację cyklu audycji o charakterze zapewnienia bezpieczeństwa i profilu edukacyjnym dotyczących funkcjonowania służb (w tym Centrum Powiadamiania Ratunkowego, Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, Oddziału Planowania Cywilnego i Bezpieczeństwa Publicznego, Oddziału Zabezpieczenia Logistycznego i Ochrony Ludności oraz służb zespolonych, jak np. Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Oddziały Straży Granicznej); współtworzenie dodatków prasowych do „Dziennika Polskiego” z zakresu przygotowania, organizacji i przebiegu ŚDM oraz współautorstwo scenariusza i współpracę w zakresie postprodukcji i kontroli publikacji audycji i ich powtórek na antenie „Radia Kraków” oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych (Facebook i Twitter).

W ramach współpracy z jednostkami naukowymi od samego początku jej powstania jest związana z Komisją Medioznawczą PAU jako członek założyciel i aktywny prelegent posiedzeń KM PAU. Uczestniczy w komitetach organizacyjnych konferencji naukowych w ramach UPJPII oraz współpracy z innymi jednostkami, m.in.: Komitet Organizacyjny konferencji KM PAU (sekretarz ds. kontaktów medialnych), Komitet Organizacyjny Konferencji „Etyka Mediów”, Komitet Organizacyjny międzynarodowych konferencji z cyklu „Media for Man”.

Prowadzi szkolenia i warsztaty z zakresu kultury (m.in. webinary dla Narodowego Instytut Dziedzictwa)[25] komunikacji społecznej i mediów, w tym dla podmiotów publicznych i dla uczniów szkół średnich (np. II Kongres Kultury Regionów, Nowy Sącz 18-21 października 2016 – prowadzenie warsztatów medialnych: „Bądź rzecznikiem dobrej sprawy”, V Kongres Kultury Regionów[26], Nowy Sącz 17-19 października 2019 – prowadzenie warsztatów medialnych: „O gustach się nie dyskutuje, czyli sacrum i profanum w komunikacji promocyjnej i reklamowej – jak mądrze ocenić czy reklamujemy się godnie”). Bierze czynny udział w przedsięwzięciach organizowanych przez pracowników wydziałów, skupiających kierunki związane z mediami i komunikacją społeczną, aktywizując młodzież maturalną szkół średnich i wskazując możliwości podjęcia studiów wyższych dla osób z mniejszych ośrodków poprzez zaprezentowanie atrakcyjnej oferty naukowej i pokazanie potencjału studiów uniwersyteckich.

Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej w sekcji aksjologii mediów oraz sekcji public relations.

Opublikowała m.in. Metafory we współczesnej reklamie[27], Perswazyjność w komunikacji wizerunkowej i języku[28].

Na wniosek Kapituły została uhonorowana Nagrodą Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji im. dr. Pawła Stępki[29] za 2020 rok postanowieniem KRRiT[30], a za całokształt pracy naukowej – zaangażowanie dydaktyczne i organizatorskie w 2018 roku została uhonorowany nagrodą Rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

Autorka artykułów oraz książek z obszaru teorii mediów, etyki, komunikacji perswazyjnej i wizerunkowej, przede wszystkim w zakresie reklamy i public relations.

Komunikowanie perswazyjne w aspekcie wykorzystania idei jako nośników znaczeń[edytuj | edytuj kod]

  1. [1] K. Cymanow-Sosin, Lokowanie idei w reklamie. Studium analityczno-badawcze na podstawie treści w polskiej wersji serwisu YouTube, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2020.
  2. [2] K. Cymanow-Sosin, Perswazyjność w komunikacji wizerunkowej i języku, Wydawnictwo Petrus, Kraków 2020.
  3. [3] K. Cymanow-Sosin, Metafory we współczesnej reklamie, Wydawnictwo Naukowe Grado, Toruń 2010.
  4. [4] K. Cymanow-Sosin, Specific nature of values in contemporary advertising based on the narration about home-community, eds. Megatrends and media. Digital Universe, Z. Bučková, L. Rusňáková, M. Solík, Faculty of Mass Media Communication University of Ss. Cyril and Methodius in Trnava, Trnava 2019, s. 488-500.
  5. [5] K. Cymanow-Sosin, Lokowanie idei rodziny w komunikacji perswazyjnej w Sieci na przykładzie kampanii crossmedialnych koncernów międzynarodowych, „Horyzonty Wychowania”, 19 (49), Akademia Ignatianum, Kraków 2020, s. 89-100.
  6. [6] K. Cymanow-Sosin, Sacrum i profanum w komunikacji perswazyjnej - na przykładzie magii w reklamie, w: Przekonać, pozyskać, skłonić. Re-wizje. Teoretyczne i praktyczne aspekty Propagandy, red. M. Sokołowski, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2020, s. 291-304.
  7. [7] K. Cymanow-Sosin, Reklama multimedialna – w poszukiwaniu paradygmatu badawczego komunikatów perswazyjnych, w: Współczesne media. Problemy i metody badań nad mediami, t. 1, red. I. Hofman, D. Kępa-Figura, Wydawnictwo UMCS, Lublin 2019, s. 157-168.
  8. [8] K. Cymanow-Sosin, Projektowanie i produkcja w komunikacji wizerunkowej na przykładzie obrazów reklamowych, w: W poszukiwaniu fundamentów nauk o mediach, red. K. Wolny-Zmorzyński, A. Lewicki, Oficyna Wydawnicza ATUT – Wrocławskie Wydawnictwo Oświatowe 2019, s. 111-125.
  9. [9] K. Cymanow-Sosin, M. Ciechanowski, T. Podlewski, Prawda, postprawda, fałsz – konteksty medialnych kryzysów wizerunkowych na przykładzie kampanii promocyjnej i reklamowej filmu pt. Botoks, „Studia de Cultura”, Kraków 2019, s. 90-100.
  10. [10] K. Cymanow-Sosin, Etyczno-aksjologiczny wymiar komunikacji reklamowej – odpowiedzialność społeczna i dobro w mediach, w: Z teorii i praktyki komunikacji społecznej. Stan i rozwój badań w Polsce, red. K. Konarska, A. Lewicki, P. Urbaniak, Wydawnictwo Libron, Kraków 2018, s. 191-210.
  11. [11] K. Cymanow-Sosin, „Niestosowność” i tabu we współczesnej reklamie – shockvertising czy prawo do wyrażania własnych poglądów w mediach? w: Wzrokocentryzm, wizualność, wizualizacja we współczesnej kulturze, Wydawnictwo Akademii Ignatianum, Kraków 2017, s. 119-136.
  12. [12] K. Cymanow-Sosin, Reklama wizerunkowa jako forma budowania kapitału społecznego opartego na zaufaniu w: Молодежные научные чтения: наука, образование, бизнес. Материалы заочной научно-практической конференции с международным участием, Wydawnictwo Nasza Poligrafia, Kaługa 2017, s. 114-122.
  13. [13] K. Cymanow-Sosin, Perswazja i manipulacja jako zjawiska kontekstowe na przykładzie reklam sektora usług instytucji rynku finansowego, „Naukowy Przegląd Dziennikarski” 2015 (2), Rzeszów, s. 48-64.
  14. [14] K. Cymanow-Sosin, P. Cymanow, Oddziaływanie przekazu reklamowego w świetle odkryć psychologii konsumenta, w: „Krakowskie Studia Małopolskie” 2007 (11), Toruń, s. 128-146. [Wkład K. Cymanow-Sosin w powstanie artykułu był zasadniczy (tworzenie hipotezy badawczej, pomysł podjęcia i wykonania badań (przeprowadzenie i opracowanie analiz). Wkład drugiego Autora był dopełniający, głównie w zakresie przeglądu literatury na temat zachowań konsumenckich oraz konsultacji w zakresie wykorzystania metody i opisania wniosków do artykułu.]
  15. [15] K. Cymanow-Sosin, Fotografia reklamowa a pamięć twórcy. Fotokompozycje Ryszarda Horowitza, w: „Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis, Studia Historicolitteraria” 2006 (6), s. 217-225.

Public relations w kontekście troski o prawdziwy wymiar komunikacji w oparciu o budowanie pozytywnych relacji z otoczeniem[edytuj | edytuj kod]

  1. [16] K. Cymanow-Sosin, Wyznaczniki dziennikarstwa preewangelizacyjnego – kompozycja standardów w oparciu o model 4P, „Kultura-Media-Teologia”, 2020 (41), s. 175-191.
  2. [17] K. Cymanow-Sosin, Od medialnych obszarów przemilczeń po onkocelebrytyzm. Studium przypadku ks. Jana Kaczkowskiego, w: Prywatność w sieci – dobro osobiste czy społeczne, red. M. Drożdż, Biblos, Tarnów 2017, s. 31-45.
  3. [18] K. Cymanow-Sosin, Dialogowość i komunikacja społeczna z młodymi w działaniach współczesnego Kościoła katolickiego, „Studia Socialia Cracoviensia” 2015, 7(1), s. 49-60.
  4. [19] K. Cymanow-Sosin, Dialog jako forma maksymalizacji skuteczności działań w zakresie public relations Kościoła katolickiego - wyniki badań, w: Media w dialogu – mury czy mosty, red. M. Drożdż, Biblos 2015, s. 361-378.
  5. [20] K. Cymanow-Sosin, Strategie public relations jako narzędzie integracji w budowaniu wspólnoty Kościoła katolickiego, „Studia Socialia Cracoviensia” 2014, 6 (1), s. 109-128.
  6. [21] K. Cymanow-Sosin, Zarządzanie własnym wizerunkiem, czyli sztuka skutecznego komunikowania się z otoczeniem, w: Kompendium wiedzy o pisaniu i obronie prac dyplomowych, red. T. Wojewodzic, Ł. Satoła i P. Cymanow, Kraków 2014, s. 83-98.

Język w mediach – jakość porozumiewania się w odniesieniu do zasad etyki i estetyki słowa[edytuj | edytuj kod]

  1. [22] K. Cymanow-Sosin, Hate speech – ethical framework of communication and subjective accountability towards the fighting words, “Media Studies” 2018, 3 (74), s. 117-126. K. Cymanow-Sosin, Mowa nienawiści – etyczne ramy komunikowania i podmiotowa odpowiedzialność wobec walczących słów, „Studia Medioznawcze” 2018, 3 (74), s. 117-126.
  2. [23] K. Cymanow-Sosin, Mowa nienawiści we współczesnej przestrzeni medialnej – diagnoza koncepcji „walczących słów” w aspekcie etyki słowa, „Rocznik Medioznawczy PAU”, t.1, 2018, Polska Akademia Umiejętności, Kraków 2019, s. 81-88.
  3. [24] K. Cymanow-Sosin, Hejt a etyka słowa - od niestosowności do agresji na przykładzie analizy języka w komentarzach internetowych w: Media, biznes, kultura, t. 2: Medialne kreacje wizerunkowe - obraz i słowo, red. B. Czechowska-Derkacz, D. Chomik, J. Wojsław, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego 2018, s. 54-74.
  4. [25] K. Cymanow-Sosin, Plotka w dziennikach opiniotwórczych – od informacji do astroturfingu w: Język a Media. Wzory komunikacji we współczesnych mediach, red. B. Skowronek, E. Horyń, A. Walecka-Rynduch, Uniwersytet Pedagogiczny 2018, s. 13-28.
  5. [26] K. Cymanow-Sosin, K. Drąg, Obraz ekonomicznej migracji Ukraińców do Polski w nowych mediach - zróżnicowane formy zagrożenia w tekstach polskojęzycznych, „Kultura Media Teologia” 2017 (29), s. 58-68.

Analizy mediów i ich monitoring – etyczno-aksjologiczny wymiar komunikacji zapośredniczonej[edytuj | edytuj kod]

  1. [27] Etyczność w mediach – między pogardą a szacunkiem, red. M. Drożdż, K. Cymanow-Sosin, Biblos, Tarnów 2017, s. 340.
  2. [28] K. Cymanow-Sosin, M. Ciechanowski, W poszukiwaniu fundamentalnych wartości w mediach – recepcja słuchaczy radiowych programów wieczornych, M. Drożdż, S. Soczyński, Etyka mediów. Prawdziwe media – prawda i uczciwość w mediach, nr 17, Biblos, Tarnów 2020, s. 257-266.
  3. [29] K. Cymanow-Sosin, M. Drożdż, Analiza zawartości przekazów telewizyjnych w programach informacyjnych na przykładzie monitoringu TVP Info, „Media Biznes Kultura” 2019, 1(6), s. 23-41.
  4. [30] M. Drożdż, K. Cymanow-Sosin, Monitoring programów informacyjnych na przykładzie nadawcy publicznego w aspekcie etycznym i prawnym dotyczącym misyjności i zawodu dziennikarskiego, „Media Biznes Kultura”, 2019 1(6), s. 9-21.
  5. [31] K. Cymanow-Sosin, Radio Kraków jako medium cieszące się dużym zaufaniem społecznym – analiza serwisów informacyjnych, „Studia Socialia Cracoviensa” 2017, 2 (17), s. 54-74.
  6. [32] K. Cymanow-Sosin, Etyczny wymiar kreowania sytuacji kryzysowej w procesie przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, w: Etyka mediów – utopia czy powinność, Biblos, Tarnów 2018, s. 131-146.
  7. [33] M. Drożdż, K. Cymanow-Sosin, Troska o etyczność dziennikarstwa i mediów w „Zeszytach Prasoznawczych”, Zeszyty Prasoznawcze. Analiza zawartości (1957-2012) – metody, tematy, autorzy, red. M. Kawka, R. Filas, P. Płaneta, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego 2016, s. 131-147.

Rola uniwersytetu jako przestrzeni kompetentnego poznawania prawdy[edytuj | edytuj kod]

  1. [34] K. Cymanow-Sosin, K. Drąg, M. Drożdż, Development of information competences to use internet resources – subject and goal of university education. University as a space for competent development of knowledge of the truth, ICERI2019: Conference Proceedings, 12th International Conference of Education, Research and Innovation, IATED Academy, Seville 2019, DOI tomu: 10.21125/iceri.2019, DOI artykułu: 10.21125/iceri.2019.2754.
  2. [35] Vivat Academia – Uniwersytet w myśli Jana Pawła II – antologia tekstów, red. M. Drożdż, K. Drąg, K. Cymanow-Sosin, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, Kraków 2019, s. 218.
  3. [36] K. Cymanow-Sosin, Wkład Walerego Pisarka w rozwój Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UPJPII, „Zeszyty Prasoznawcze” 2019, t. 62, 2 (238), s. 245-256.
  4. [37] M. Drożdż, K. Drąg, K. Cymanow-Sosin, Myślenie ku dobru i prawdzie jako misja uniwersytetu, w: Vivat Academia. Uniwersytet w myśli Jana Pawła II – antologia tekstów, red. M. Drożdż, K. Drąg, K. Cymanow-Sosin, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, Kraków 2019, s. 7-18.
  5. [38] K. Cymanow-Sosin, K. Drąg, M. Drożdż, Myślenie o Ojczyźnie św. Jana Pawła II, w: Jan Paweł II. Polska – to jest moja Matka, moja Ojczyzna. Antologia tekstów, red. K. Cymanow-Sosin, K. Drąg, M. Drożdż, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II 2018, s. 7-25.
  6. [39] K. Cymanow-Sosin, K. Drąg, Edukacja medialna dzieci na przykładzie współpracy Fundacji Uniwersytet Dzieci i Akademickiego Centrum Medialnego, w: Język Polski w Szkole. SPE. Wokół zdolności i trudności, red. M. Bolińska, Wydawnictwo Pedagogiczne ZNP, Kielce 2018, s. 31-48.
  7. [40] K. Cymanow-Sosin, Nowe technologie w kreowaniu wizerunku Uniwersytetu. Recepcja studentów dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, w: Komunikowanie społeczne w dobie nowych technologii, red. D. Piontek, Sz. Ossowski, ToC, Poznań 2017, s. 143-164.
  8. [41] K. Cymanow-Sosin, Budowanie wizerunku instytucji niekomercyjnej na przykładzie uczelni kościelnej – wybrane narzędzia public relations, „Kultura-Media-Teologia” 2017 (30), s. 9-29.

Zagadnienia poświęcone kulturze i literaturze oraz kwestiom społecznym[edytuj | edytuj kod]

  1. [42] K. Cymanow-Sosin, Idea nowoczesnego państwa wobec cywilizacyjnych wyzwań na podstawie działalności medialnej Jerzego Giedroycia w: Redaktor. 20 lat bez „Kultury” red. I. Hofman, współpraca: E. Górka, J. Maguś, Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin 2020, s. 39-54.
  2. [43] K. Cymanow-Sosin, Powrót do korzeni - życiopisanie i pamięć ukryta w twórczości ludzi gór w: Z badań nad twórczością literacką i artystyczną w górskich regionach Europy, red. Z. Przerembski, Zakopiańskie Centrum Kultury, Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, Zakopane 2019, s. 9-20.
  3. [44] M. Drożdż, K. Drąg, K. Cymanow-Sosin, Obecność i świadectwo życia Joanny Beretty Molli, analiza zawartości przekazów prasowych na wybranych przykładach w: Św. Joanna Beretta Mola. Komunikacja i Oddziaływanie Społeczne, red. R. Nęcek, J. Sobczyk-Pająk, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II 2019, s. 63-88.
  4. [45] Polska – to jest moja matka, moja Ojczyzna, Kraków, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, red. K. Cymanow-Sosin, K. Drąg, M. Drożdż, Kraków 2018.
  5. [46] P. Cymanow, K. Cymanow-Sosin, Determinanty decyzji w zakresie powrotów z zagranicznych wyjazdów zarobkowych mieszkańców obszarów peryferyjnych, „Nierówności społeczne a wzrost gospodarczy” 2017, 51 (3), Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, Rzeszów 2017, s. 354-365.
  6. [47] A. Florek-Paszkowska, P. Cymanow, K. Cymanow-Sosin, Multi-criteria assessment of risk in the management of a food industry enterprise with the application of the Analytic Network Process, w: International Journal of Science Technology and Management, 2014, s. 207-214.
  7. [48] K. Cymanow-Sosin, Motyw drzewa w twórczości poetyckiej Władysława Orkana i Juliana Kawalca, w: Wokół Władysława Orkana. Aspekty literackie, kulturowe i medialne, red. B. Faron, Wydawnictwo Abaton, Kraków 2011, s. 321-332.
  8. [49] K. Cymanow-Sosin, Polska literatura współczesna w intermedialnym uścisku. Wpływ strategii marketingowych i promocyjnych na percepcję czytelniczą, „Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis, Studia Historicolitteraria” 2009 (9), Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, s. 16-26.

Artykuły naukowe, które ukazały się przed obroną pracy doktorskiej:

  1. [50] K. Cymanow-Sosin, Podróż ludzi księgi Olgi Tokarczuk jako artystyczne motto debiutantki, „Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis, Studia Historicolitteraria” 2007 (7), Wydawnictwo Naukowe Akademii Pedagogicznej w Krakowie, s. 172-185.
  2. [51] K. Cymanow-Sosin, Dlaczego reklama może być interesująca dla literaturoznawcy?, „Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis, Studia Historicolitteraria” 2004 (4), Wydawnictwo Naukowe Akademii Pedagogicznej w Krakowie, s. 251-268.
  3. [52] K. Cymanow-Sosin, Metafory w reportażu lat 70. Polskie paradoksy?, „Rocznik Naukowy Akademii Pedagogicznej” 2003 (3), Wydawnictwo Naukowe Akademii Pedagogicznej w Krakowie, s. 233-255.
  4. [53] K. Cymanow-Sosin, Dom dzienny, dom nocny – Olgi Tokarczuk. W poszukiwaniu utraconej tożsamości, „Rocznik Naukowy Akademii Pedagogicznej” 2002 (2), Wydawnictwo Naukowe Akademii Pedagogicznej w Krakowie, s. 167-177.

Publikacje popularnonaukowe i popularyzujące wiedzę, redakcja podręczników i skryptów oraz ekspertyzy i opracowania[edytuj | edytuj kod]

  1. [54] K. Cymanow-Sosin, Ogólnopolska konferencja „W poszukiwaniu fundamentów nauk o mediach” Kraków, 20 marca 2018, „Studia Medioznawcze” 2018, 2 (73), s. 154-158.
  2. [55] K. Cymanow-Sosin, K. Białończyk, Prasa krakowska w 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Sprawozdanie z konferencji, „Studia Socialia Cracoviensia” 2018, 10 (2), s. 210-212.
  3. [56] K. Cymanow-Sosin, A. Teler, Odnaleźć się w sieci. Sprawozdanie z konferencji Lost or found in Web? Report from the conference, „Studia Socialia Cracoviensia” 2018, 10 (2), s. 213-214.
  4. [57] K. Cymanow-Sosin, Graduacja magisterska 2017 – sprawozdanie, „Studia Socialia Cracoviensia” 2017, 10 (2), s. 100-112.
  5. [58] K. Cymanow-Sosin, Każdy pragnie być u siebie. Sprawozdanie z kongresu, „Studia Socialia Cracoviensia” 2017, 9 (2), s. 227-230.
  6. [59] K. Cymanow-Sosin, M. Drożdż, O zaufaniu w mediach i do mediów. Sprawozdanie z XI Konferencji Etyki Mediów, „Studia Socialia Cracoviensia” 2017, 10 (2), s. 221-224.
  7. [60] K. Cymanow-Sosin, Perspektywy rozwoju studiów nad mediami. Sprawozdanie z konferencji, „Studia Socialia Cracoviensia” 2017, 9 (1), s. 225-228.
  8. [61] K. Cymanow-Sosin, O komunikowaniu społecznym w dobie nowych technologii. Sprawozdanie z kongresu „The social communication in the era of new technologies”, „Studia Socialia Cracoviensia” 2016, 8 (2), s. 225-228.
  9. [62] K. Cymanow-Sosin O kulturze regionów. Sprawozdanie z kongresu “The culture of the regions”, „Studia Socialia Cracoviensia” 2016, 8 (2), s. 229-231.
  10. [63] K. Cymanow-Sosin, In memoriam śp. ks. Andrzeja Baczyńskiego. Wspomnienie, „Studia Socialia Cracoviensia” 2016, 8 (2), s. 233-236.

Artykuły publikowane na łamach „Konspektu”, „Vita Adacemica”, „Suplementu”, „Dziennika Polskiego”, m.in. cykl rozmów z Rektorami krakowskich szkół wyższych, scenariusze słuchowisk radiowych („Radio Kraków”), scenariusz do filmu, współautorstwo i prowadzenie programu "Informator Regionalny – TVP Kraków” i wywiady[31], m.in.:

  1. G. Heród, Koronawirus. Informacje o koronawirusie to nie manipulacja. Perswazja? Jak najbardziej - rozmowa z dr Klaudią Cymanow-Sosin, „Nasze miasto”, Bochnia, 2020, https://bochnia.naszemiasto.pl/.
  2. G. Heród, Odwaga, wiedza, pasjarozmowa z Klaudią Cymanow-Sosin, BIM, nr 3 (294) rocznik XXVI, 2018, s. 29-31.
  3. M. Zając, Hejt boli, „Tak rodzinie” 2017, nr 6 (120), s. 11-12.
  4. O. Mieczyńska, Dynamika świata reklam[32], 2021, TV Orion.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Klaudia Cymanow-Sosin [online], brzesko.ws [dostęp 2021-11-20].
  2. dr Klaudia Cymanow-Sosin [online], www.umcs.pl [dostęp 2021-11-20] (pol.).
  3. Dr Klaudia Beata Cymanow-Sosin (Sosin), [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 2021-11-20].
  4. Władze Instytutu / Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej [online], idmiks-wns.upjp2.edu.pl [dostęp 2022-01-22].
  5. a b Klaudia Cymanow-Sosin [online], kmt.uksw.edu.pl [dostęp 2021-11-20].
  6. Rada Programowa - BIP Radio Kraków S.A. [online], bip.radiokrakow.pl [dostęp 2021-11-20].
  7. Redakcja, Rzeszów > Nowe rady programowe w radiu i telewizji [online], Nowiny, 13 października 2008 [dostęp 2021-11-20] (pol.).
  8. Książka o spotach reklamowych na YouTube z Nagrodą KRRiT [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-11-20] (pol.).
  9. › krrit › nagroda-im-dr-pawla-stepki
  10. p.b., X Festiwal Filmowy Vitae Valor [online], PWSZ w Tarnowie | Studia | Rekrutacja | Kursy językowe | Studia Podyplomowe, 19 listopada 2020 [dostęp 2021-11-20] (pol.).
  11. Spotkania z duszą: Jan Paweł II. Ludzkie oblicze mediów [online], karnet.krakowculture.pl [dostęp 2021-11-20] (ang.).
  12. Co jest lepsze od wakacji? Kolejny zjazd Akademii Patriotyzmu! [online], niezalezna.pl [dostęp 2021-11-20].
  13. Klaudia Cymanow-Sosin - Studenci, pracownicy - USOSweb - Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie [online], usosweb.upjp2.edu.pl [dostęp 2021-11-20].
  14. Wkład Walerego Pisarka w rozwój Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, „Zeszyty Prasoznawcze”, 62 (2), Kraków 2019, DOI10.4467/22996362pz.19.027.10552, ISSN 2299-6362 [dostęp 2021-11-20] (ang.).
  15. Yellowteam.pl, Klaudia Cymanow-Sosin [online], www.ejournals.eu [dostęp 2021-11-20] (pol.).
  16. Klaudia Cymanow-Sosin, Mowa nienawiści – etyczne ramy komunikowania i podmiotowa odpowiedzialność wobec walczących słów, „Studia Medioznawcze”, 19 (3), 2018, DOI10.33077/uw.24511617.ms.2018.3.58, ISSN 2451-1617 [dostęp 2021-11-20] (pol.).
  17. Interesujący artykuł: BazHum - Prawda, postprawda, fałsz - konteksty medialnych kryzysów wizerunkowych na przykładzie kampanii promocyjnej i reklamowej filmu pt. "Botoks" [online], bazhum.pl [dostęp 2021-11-20].
  18. https://bazhum.muzhp.pl/media/files/Annales_Universitatis_Paedagogicae_Cracoviensis_Studia_Historicolitteraria/Annales_Universitatis_Paedagogicae_Cracoviensis_Studia_Historicolitteraria-r2006-t6/Annales_Universitatis_Paedagogicae_Cracoviensis_Studia_Historicolitteraria-r2006-t6-s217-225/Annales_Universitatis_Paedagogicae_Cracoviensis_Studia_Historicolitteraria-r2006-t6-s217-225.pdf
  19. Polska Akademia Umiejętności - Bieżący numer [online], www.pau.krakow.pl [dostęp 2021-11-20].
  20. Piotr Cymanow, Klaudia Cymanow-Sosin, Determinanty decyzji w zakresie powrotów z zagranicznych wyjazdów zarobkowych mieszkańców obszarów peryferyjnych, 2017, DOI10.15584/nsawg.2017.3.28, ISSN 1898-5084 [dostęp 2021-11-20].
  21. Mirosław Lakomy, Klaudia Cymanow-Sosin, Lokowanie idei w reklamie. Studium analityczno-badawcze na podstawie treści w polskiej wersji serwisu YouTube, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2020, ss. 371., „Horyzonty Polityki”, 12 (38), 2021, s. 169–176, DOI10.35765/hp.2062, ISSN 2353-950X [dostęp 2021-11-20] (pol.).
  22. W reklamach trudno o niewinność – rozmowa z dr Klaudią Cymanow-Sosin | [online] [dostęp 2021-11-20] (pol.).
  23. Rada Programowa - BIP Radio Kraków S.A. [online], bip.radiokrakow.pl [dostęp 2021-11-20].
  24. Przedstawiciele IDMIKS w Radach Programowych mediów regionalnych [online], idmiks-wns.upjp2.edu.pl [dostęp 2021-11-20] (pol.).
  25. Webinary dla organizatorów wydarzeń w ramach EDD [online], Europejskie Dni Dziedzictwa [dostęp 2021-11-20] (pol.).
  26. Kongres Kultury Regionów - Klaudia Cymanow-Sosin [online], www.2016.kultura-regionow.pl [dostęp 2021-11-20].
  27. Metafory we współczesnej reklamie [online], Wydawnictwo Adam Marszałek [dostęp 2021-11-20] (pol.).
  28. Wydawnictwo Petrus - książki, publikacje, teologia, filozofia, historia, pedagogika, etyka, przewodniki, religioznawstwo [online], www.wydawnictwopetrus.pl [dostęp 2021-11-20].
  29. Katolicka Agencja Informacyjna KAI, Klaudia Cymanow-Sosin z UPJP2 laureatem Nagrody im. dr. Pawła Stępki | eKAI [online], eKAI | Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej, 17 czerwca 2021 [dostęp 2021-11-20].
  30. Dr hab. Klaudia Cymanow-Sosin (UPJPII) laureatką Nagrody im. dr. Pawła Stępki 17 VI 2021 [online], upjp2.edu.pl [dostęp 2021-11-20] (pol.).
  31. dr Klaudia Cymanow-Sosin – CZESTOCHOWSKIE24.PL [online] [dostęp 2021-11-20] (pol.).
  32. Dynamika świata reklam. [dostęp 2021-11-20].