Klif Orłowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zdjęcie z drona. Widok na Klif z boku, w tym na skarpę i rumowisko z drzew i krzewów.
Klif Orłowski od strony mola
Zdjęcie od frontu. Zarośnięty czubek klifu opada w stronę morza. Ściana klifu to spękana, żółtawa ziemia.
Klif od strony morza
Widok z klifu
Replika figury Chrystusa "Błogosławieństwo morza"

Klif Orłowskistromy brzeg morski Kępy Redłowskiej w Gdyni, znajdujący się w granicach dzielnicy Redłowo, a najlepiej dostrzegalny ze znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie dzielnicy Orłowo. Inne nazwy to Klif w Redłowie[1], Cypel Orłowski[2] lub Orla Głowa[3].

Na skutek abrazji ściana urwiska cofa się w średnim tempie 1 m rocznie[4].

Zbudowany jest głównie z gliny morenowej pochodzenia lodowcowego. Rozciąga się on na długości 650 m[5].

Plażę w okolicy klifu pokrywają m.in. otoczaki:

Na plaży znajdują się również ciemnobrunatne warstwy piasku, które stanowią skupisko minerałów ciężkich (m.in. magnetyt, mangan, cyrkon, tytan). Źródłem ich są zniszczone skały magmowe i metamorficzne. U podnóża klifu występują także warstwy węgla brunatnego.

Natomiast Cypel Orłowski, składa się głównie z utworów gliniastych i ma charakter obrywowy. Część południowa klifu charakteryzuje się przewagą procesów osypiskowych, a północna – osuwiskowych.

Klif Orłowski dzieli się na dwie części:

  • martwą – nienarażona na abrazję, mająca postać osuwisk porośniętych roślinnością – ciągnie się do portu w Gdyni.
  • aktywną – stroma ściana wysunięta w kierunku morza, narażona na abrazję[6].

Zbocza klifu porośnięte są przez różnorodną roślinność. Część osuwiskowa i o stromych zboczach często zajmowana jest przez podbiał pospolity. U podnóża klifu pojedynczo osiedla się rokitnik, będący pod ochroną. Natomiast na stokach klifu występują płaty tzw. żarnowczysk – zarośli z panującym żarnowcem miotlastym[7].

Wzdłuż klifu wiedzie nadmorska trasa spacerowa do Sopotu. Idąc szczytem skarpy można zobaczyć panoramę Mierzei Helskiej, portu w Gdyni oraz plaży[6].

W 1924 na skraju lasu, kilkadziesiąt metrów od morza i mola w Orłowie, usytuowany został monument Chrystusa Króla. Jeszcze ok. 2010 na brzegu, niedaleko klifu, znajdowały się resztki postumentu[4]. Obecnie w tym miejscu znajduje się replika figury Chrystusa "Błogosławieństwo morza"[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Obecnie klif znajduje się w granicach administracyjnych dzielnicy Redłowo.
  2. Kazimierz Małkowski: Bedeker Gdyński. Gdańsk: Polnord – Oskar, 2001, s. 154. ISBN 83-86181-73-7.
  3. Przedwojenny Klif w Orłowie. www.nadmorski24.pl. [dostęp 2017-04-26].
  4. a b Orłowski klif znika. "Przegrana walka z morskim żywiołem"
  5. Ścieżka przyrodnicza w rezerwacie – Kępa Redłowska, www.keparedlowska.nmzg.pl. keparedlowska.nmzg.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-02-29)]. (dostęp: 28 lipca 2008).
  6. a b Klif Orłowski w Gdyni, www.geoturystyka.pl. geoturystyka.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-06)]. (dostęp: 7 kwietnia 2011).
  7. Katarzyna Żółkoś, Włodzimierz Meissner: Przyrodnicze osobliwości rezerwatu „Kępa Redłowska”. Przewodnik po ścieżce przyrodniczo-dydaktycznej. Gdańsk: Grupa Badawcza Ptaków Wodnych „Kuling”, 2003.
  8. Figura Jezusa Chrystusa Błogosławieństwo Morza, 2008.