Klub Jagielloński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Klub Jagielloński
Państwo

 Polska

Siedziba

Kraków

Data założenia

1989

Rodzaj stowarzyszenia

OPP

Profil działalności

think tank społeczno-polityczny

Zasięg

Polska

Prezes

Piotr Trudnowski

Nr KRS

0000128315

Data rejestracji

27 sierpnia 2002

Powiązania

Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu, Poradnia Obywatelska, Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, Ośrodek Studiów o Mieście, Pressje, Jagielloński24, Aplikacja Pola

brak współrzędnych
Strona internetowa

Klub Jagiellońskipolskie stowarzyszenie i think tank społeczno-polityczny o profilu konserwatywnym[1] i republikańskim założony w 1989 w Krakowie.

Idee i cele[edytuj | edytuj kod]

Klub stawia sobie za cel podtrzymywanie i szerzenie republikańskiego sposobu myślenia o Polsce i świecie. Organizacja powstała w 1989, tuż po zakończeniu obrad okrągłego stołu, a osobowość prawną uzyskała w roku 1994. Obecnie Klub jest organizacją ogólnopolską prowadząca działalność edukacyjną, ekspercką, publicystyczną oraz realizującą obywatelskie inicjatywy polityczne. Skupia głównie ekspertów, działaczy społecznych i publicystów młodego pokolenia o poglądach republikańskich, ordoliberalnych i konserwatywnych.

W swojej działalności Klub odwołuje się do dziedzictwa I Rzeczypospolitej i II Rzeczypospolitej, ruchu „Solidarności” oraz myśli i filozofii chrześcijańskiej. Zgodnie z Preambułą Statutu Stowarzyszenia misją Klubu Jagiellońskiego jest działanie dla dobra i pożytku Rzeczypospolitej oraz pomnażanie dziedzictwa duchowego, intelektualnego i politycznego Polski poprzez troskę o dobro wspólne, sprawiedliwość, odpowiedzialność, przedsiębiorczość oraz szacunek dla tradycji i religii[2].

Działalność ekspercka w ramach Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego prowadzona jest w duchu poszanowania czterech fundamentalnych wartości: wolności, własności, wspólnoty oraz tradycji.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze działania dzisiejszego Klubu Jagiellońskiego zapoczątkowała grupa studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego w marcu 1988, jeszcze bez oficjalnej nazwy, zbierając podpisy za obroną prorektora UJ prof. Stanisława Grodziskiego. Wiosną 1989 zapadła decyzja o konieczności powstaniu koła naukowego przy krakowskiej uczelni. Kilka tygodni później powstał Studencki Klub Uniwersytetu Jagiellońskiego. 12 maja 1994 Klub uzyskał osobowość prawną. Pierwszym prezesem został Arkady Rzegocki. Na przełomie 1996 i 1997 członkowie stowarzyszenia zorganizowali szereg debat przed uchwaleniem konstytucji. W 2002 został wydany pierwszy numer (teka) „Pressji”, kwartalnika Klubu, pt. Dlaczego w Polsce nie ma Uniwersytetu?.

Do 2006 roku działalność Klubu koncentrowała się na wydawaniu pisma i organizowaniu debat, spotkań dyskusyjnych i seminariów tematycznych. Od 2006 zaczęto prowadzić projekty edukacyjne oraz prace eksperckie. Od 2009 roku prowadzona jest – początkowo pod nazwą Akademia Dojrzałych Obywateli – Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu, która w 2015 roku objęła swoim zasięgiem wszystkie 16 województw. W 2013 roku uruchomiony został portal jagiellonski24.pl, a w roku 2015: think-tank Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Od 2005 Klub posiada własną siedzibę w Krakowie (aktualnie przy Rynku Głównym 34), a od października 2014: siedzibę w Warszawie (aktualnie przy ul. Andersa 35).

Z okazji Dnia Flagi RP 2 maja 2015 prezydent RP Bronisław Komorowski wręczył Klubowi Jagiellońskiemu flagę przyznaną w uznaniu działań prowadzonych na rzecz dobra Rzeczypospolitej[3]. W październiku 2015 roku prezydent RP Andrzej Duda powołał prezesa Klubu Jagiellońskiego Krzysztofa Mazura w skład Narodowej Rady Rozwoju[4].

Działalność i projekty[edytuj | edytuj kod]

Klub Jagielloński posiada aktualnie dwa ośrodki centralne: w Krakowie przy Rynku Głównym 34 oraz w Warszawie przy ul. Andersa 35. Organizacja posiada również oddziały w Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku. W oddziałach odbywają się regularne spotkania i wykłady o charakterze eksperckim i formacyjnym, realizowane są lokalne projekty społeczne i edukacyjne, a także prowadzone są prace w ramach projektów ogólnopolskich.

Najważniejsze ogólnopolskie projekty Klubu to:

 • Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu – projekt edukacji obywatelskiej prowadzony corocznie w szkołach średnich w całej Polsce. Obejmuje zajęcia typu case study, gry parlamentarne oraz realizację własnego projektu społecznego przez uczestników. Projekt realizowany jest w partnerstwie z Fundacją PKO Banku Polskiego.
 • kwartalnik „Pressje” to intelektualny kwartalnik społeczno-kulturalny tworzony przez środowisko skupione wokół Klubu Jagiellońskiego. Pismo powstało w 2002 roku. Do marca 2016 ukazały się 42 numery pisma[5].
 • Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego (CAKJ) – think-tank gromadzący kilkudziesięciu ekspertów podzielonych na kilkanaście zespołów tematycznych[6]. Celem działalności eksperckiej jest opracowanie do końca 2018 roku programu systemowych zmian w kilkunastu najważniejszych dziedzinach życia publicznego, takich jak ustrój państwa, administracja, finanse publiczne, gospodarka, nauka i innowacje, edukacja, energetyka, transport, dyplomacja i bezpieczeństwo, polityka morska, ubezpieczenia społeczne, polityka rodzinna, mieszkalnictwo, rolnictwo oraz ochrona zdrowia. Dyrektorem CAKJ jest Paweł Musiałek.
 • klubjagiellonski.pl (wcześniej J24) – portal publicystyczny Klubu Jagiellońskiego, który pojawił się w sieci w sierpniu 2013 roku. Redaktorem naczelnym portalu jest Piotr Kaszczyszyn[7].
 • Aplikacja Pola – uruchomiona w listopadzie 2015 aplikacja mobilna promująca patriotyzm konsumencki. Po zeskanowaniu kodu kreskowego wyświetla ocenę producenta uzależnioną od udziału polskiego kapitału w konkretnym przedsiębiorstwie, miejsca rejestracji, miejsca produkcji, tworzenia w Polsce miejsc pracy w sektorze badań i rozwoju oraz przynależności do zagranicznego koncernu[8]. Do lutego 2016 aplikację zainstalowało 80 000 razy i za jej pomocą zeskanowano ponad 1 000 000 kodów kreskowych[9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Tomasz Krzyżak: Konserwatyści bez dotacji. rp.pl, 10.02.2015. [dostęp 2016-03-10].
 2. Statut. klubjagiellonski.pl. [dostęp 2020-10-13].
 3. Prezydent RP wyróżnił Klub Jagielloński z okazji Dnia Flagi RP. kj.org.pl. [dostęp 2016-03-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-25)].
 4. Krzysztof Mazur. prezydent.pl. [dostęp 2016-03-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-25)].
 5. Pressje. pressje.pl. [dostęp 2016-03-17].
 6. Eksperci. klubjagiellonski.pl. [dostęp 2020-10-13].
 7. Portal klubjagiellonski.pl. klubjagiellonski.pl. [dostęp 2020-10-13].
 8. Algorytm. pola-app.pl. [dostęp 2016-03-17].
 9. Pola ma już pierwszy milion. Aplikacja, która wspiera polskich producentów. polsatnews.pl, 9 lutego 2016. [dostęp 2016-03-17].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]