Ordoliberalizm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Ordoliberalizm (od łac. ordo ‘porządek’) – nurt zbliżony do liberalizmu, wykształcony w Niemczech w latach 30. i 40. XX wieku. Głównymi teoretykami ordoliberalizmu byli Franz Böhm, Alexander Rüstow, Wilhelm Röpke, Walter Eucken. Związani z tym nurtem byli także: Ludwig Erhard i Alfred Müller-Armack.

Ordoliberalizm był próbą modyfikacji anglosaskiego klasycznego liberalizmu i przystosowania go do warunków i mentalności niemieckiej. Poszanowanie dla własności prywatnej i reguł gospodarki rynkowej łączono z katolicką nauką społeczną i konserwatyzmem obyczajowym.

Ordoliberalizm opierał się na katolickiej nauce o naturze człowieka, dostrzegając rolę wspólnoty, tradycji, obyczaju i religii. Wolność, zdaniem ordoliberałów, była konsekwencją ludzkiej wolnej woli. Ustawy nie powinny tworzyć nowych norm, lecz ujmować tradycyjne obyczaje w kategorie prawne.

W gospodarce ordoliberałowie podkreślali aspekt etyczny, przeciwstawiali się traktowaniu pracowników "jak maszyny", z uwagą podchodzili do papieskich encyklik społecznych. Opowiadali się za gospodarką rynkową, szczególnie doceniając i wspierając klasę średnią i drobną burżuazję. Dopuszczali interwencję państwa w gospodarkę tam, gdzie było to konieczne dla obrony konkurencji. Państwo miało zatem bronić wolnego rynku przed monopolami i oligopolami. Ordoliberalizm opowiadał się zdecydowanie za demokracją parlamentarną, którą traktował jako zaporę przeciwko totalitaryzmowi i kolektywizmowi. Ordoliberałowie obawiali się jednak tyranii większości i populizmu, ponad wolę większości stawiając rządy prawa. Ordoliberałowie popierali decentralizację władzy i federalizację państwa.

Idee ordoliberałów zostały w pewnym stopniu urzeczywistnione, kiedy Ludwig Erhard zasiadał na stanowisku ministra gospodarki (1949-1963), a następnie kanclerza RFN (1963-1966).

Zwolennikiem przeniesienia zasad ordoliberalizmu na grunt polski był m.in. Krzysztof Dzierżawski.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Pszczółkowski T.G., "Ordoliberalizm. Społeczno-polityczna i gospodarcza doktryna neoliberalizmu w RFN", Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa - Kraków 1990, ​ISBN 83-01-09412-5​.
  • Czech-Rogosz J.: Ewolucja społecznej gospodarki rynkowej w RFN, AE Katowice 2005, ​ISBN 83-7246-953-9​, s. 13-42.
  • Gostomski E., "Społeczna gospodarka rynkowa dzisiaj", "Pieniądze i Więź" 2008, nr 1.
  • Kuciński J., "Konstytucyjne zasady ustrojowe", "Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Ekonomicznej AlmaMer w Warszawie" 2007, nr 4.
  • Mazuryk M., "Ordoliberalizm a społeczna gospodarka rynkowa w Konstytucji RP", "Myśl Ekonomiczna i Prawna" 2008, nr 2.
  • Juszczak T., "Ordoliberalizm. Historia niemieckiego cudu gospodarczego" Prohibita 2010, ​ISBN 978-83-61344-14​ Wydanie I (cała książka 143 strony)