Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kozłowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła
A-962 z 5.02.1968[1]
kościół parafialny
ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kozłowo

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Wezwanie

Apostołów Piotra i Pawła

Wspomnienie liturgiczne

29 czerwca - Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Położenie na mapie gminy Kozłowo
Mapa konturowa gminy Kozłowo, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła”
Położenie na mapie powiatu nidzickiego
Mapa konturowa powiatu nidzickiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła”
Ziemia53°18′09,2″N 20°16′19,9″E/53,302556 20,272194

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawłarzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Kozłowo archidiecezji warmińskiej.

Jest to świątynia wzniesiona w latach 1733–1738 przez ewangelików. W 1815 roku została wyremontowana i odrestaurowana. Po drugiej wojnie światowej kościół został przejęty przez ludność napływową wyznania katolickiego. W dniu 22 czerwca 1972 roku przy świątyni została utworzona samodzielna parafia. Od 1968 roku budowla figuruje w rejestrze zabytków.

Kościół został wybudowany w stylu barokowym, jest budowlą orientowaną, salową, murowaną z cegły i otynkowaną. Został zbudowany na planie prostokąta z małą zakrystią na planie kwadratu od strony południowej i wieżą na planie kwadratu z kruchtą w przyziemiu – od strony zachodniej. W dolnej kondygnacji wieża jest murowana, w górnej jest drewniana, posiada konstrukcję słupową, jest oszalowana deskami i zamknięta dachem namiotowym nakrytym dachówką. Na szycie znajduje się chorągiewka z datą 1733. Elewacje boczne są podzielone parami pilastrów (we wnętrzu odpowiadają im półfilary) i dużymi prostokątnymi oknami. Pilastry łączą również narożniki korpusu. Całość jest nakryta dachem czterospadowym złożonym z dachówki. Nawa jest nakryta drewnianym stropem płaskim[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo warmińsko-mazurskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2018-10-22].
  2. Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Kozłowie. Leksykon Kultury Warmii i Mazur. [dostęp 2018-11-06]. (pol.).