Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Starym Kurowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Starym Kurowie
L-253/A z dnia 21.06.2007
kościół parafialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 lubuskie

Miejscowość

Stare Kurowo

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Starym Kurowie

Wezwanie

Piotr Apostoł, Paweł Apostoł

Wspomnienie liturgiczne

Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Położenie na mapie gminy Stare Kurowo
Mapa konturowa gminy Stare Kurowo, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Starym Kurowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Starym Kurowie”
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Starym Kurowie”
Położenie na mapie powiatu strzelecko-drezdeneckiego
Mapa konturowa powiatu strzelecko-drezdeneckiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Starym Kurowie”
Ziemia52°51′09,79″N 15°39′56,56″E/52,852719 15,665711
Strona internetowa

Kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Starym Kurowie – katolicki kościół parafialny znajdujący się w Starym Kurowie (wsi gminnej), w dolinie Noteci, bezpośrednio przy torowiskach linii kolejowej 203. Funkcjonuje przy nim parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy kościół we wsi istniał prawdopodobnie od XVIII wieku[1]. Świątynię wybudowano w 1877, jako ewangelicką, w stylu neogotyckim. 7 października 1945 poświęcono ją jako katolicką (początkowo nosiła wezwanie Najświętszej Marii Panny). Obecne wezwanie uzyskała 27 maja 1947. Świątynią parafialną jest od 1 czerwca 1951[1]. Konsekracji dokonano 21 grudnia 1986. Lata osiemdziesiąte XX wieku przyniosły kompleksową reorganizację wnętrz, m.in. w ołtarzu głównym umieszczono dębową nastawę z wyobrażeniem Ostatniej Wieczerzy. Na ścianach malowidła natynkowe.

Obiekt jest jednonawowy z wysoką wieżą z murowanym hełmem. W sąsiedztwie prezbiterium postawiono dwie figury świętych Piotra i Pawła (apostołów), przywiezione w 1945 z Zabłotowa w diecezji lwowskiej (obecnie Ukraina) przez ks. Michała Rozlepiłę[2].

Z uwagi na położenie bezpośrednio przy torowiskach linii kolejowej 203, czyli historycznego Ostbahnu, świątynia uwieczniana bywa na fotostopach i zdjęciach miłośników kolei[3].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]