Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Warszawie (Śródmieście)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła
A-1601[1] z dnia 27.11.2020
kościół parafialny
Ilustracja
widok od frontu
Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Miejscowość

Warszawa

Adres

ul. Wspólna

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Barbary w Warszawie

Wezwanie

Apostołów Piotra i Pawła

Wspomnienie liturgiczne

29 czerwca

Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła”
Ziemia52°13′35,40″N 21°00′25,92″E/52,226500 21,007200

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Warszawierzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii św. Barbary w Warszawie (dekanat śródmiejski archidiecezji warszawskiej). Znajduje się w Śródmieściu Południowym, przy ulicy Wspólnej.

Obecna świątynia powstała na miejscu wcześniejszej budowli pod tym samym wezwaniem, zniszczonej w 1944 roku, po upadku powstania warszawskiego, przez wojska niemieckie. Tuż po zakończeniu działań wojennych w 1945 roku rozpoczęto odgruzowywanie ocalałych fundamentów tak, że w dniu 7 września 1946 roku arcybiskup Antoni Szlagowski, poświęcił i położył „pierwszą cegłę” na fundamentach. Projektantem nowego kościoła był architekt Stanisław Marzyński, profesor wydziału architektury Politechniki Warszawskiej, znany m.in. z odbudowy archikatedry świętego Jana na Warszawskiej Starówce, a także budowy wielu świątyń w Polsce. Prace budowlane były wykonywane stopniowo, w pierwszej kolejności zostały zbudowane: część frontonu oraz pierwsza połowa transeptu. Prace te dobiegły końca w dniu 5 grudnia 1948 roku. Tą część kościoła poświęcił w tym dniu biskup Zygmunt Choromański. Ostatecznie prace zostały zakończone w dniu 17 listopada 1957 roku, kiedy to powstała część zasadnicza świątyni razem z prezbiterium. Tą część, z kolei poświęcił kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Polski[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – Warszawa [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2024-01-01].
  2. Historia. Parafia Rzymskokatolicka Świętej Barbary w Warszawie. [dostęp 2024-01-01].