Kościół św. Bartłomieja Apostoła we Włodowicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Świętego Bartłomieja Apostoła
nr rej.:
- A/792/67 z 17 czerwca 1967 (woj. katowickie)[1]
- A/792/2021 z 12 kwietnia 2021 (woj. śląskie)[2]
kościół parafialny
Ilustracja
widok z góry
Państwo

 Polska

Miejscowość

Włodowice
ul. Krakowska

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Bartłomieja Apostoła

Wezwanie

św. Bartłomieja Apostoła

Wspomnienie liturgiczne

24 sierpnia

Położenie na mapie Włodowic
Mapa konturowa Włodowic, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Bartłomieja Apostoła”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Bartłomieja Apostoła”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Bartłomieja Apostoła”
Położenie na mapie powiatu zawierciańskiego
Mapa konturowa powiatu zawierciańskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Bartłomieja Apostoła”
Położenie na mapie gminy Włodowice
Mapa konturowa gminy Włodowice, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Bartłomieja Apostoła”
Ziemia50°33′06,1″N 19°27′08,6″E/50,551694 19,452389

Kościół świętego Bartłomieja Apostołarzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Zawiercie - Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski archidiecezji częstochowskiej.

Kamień węgielny pod budowę świątyni został położony w 1701 roku. Kościół został ufundowany przez prałata księdza Mariana Kępskiego. Budowla została konsekrowana w 1708 roku, natomiast ołtarze w 1787 roku. Mistrz murarski Walenty Urbański w 1796 roku podwyższył nieco wieżę i odrestaurował świątynię. Kolejna rozbudowa miała miejsce w latach 1898 - 1911. Została wtedy zbudowana zakrystia, kaplica i ponownie została podwyższona wieża.

Świątynia została wzniesiona w stylu baroku polskiego – posiada jedną nawę, jest murowana, otynkowana i nakryta blachą. Od strony wschodniej jest umieszczone węższe prezbiterium na planie prostokąta ze ściętymi narożnikami. Przy nim są umieszczone dobudówki: od strony południowej zakrystia z przedsionkiem, od strony północnej kaplica Pana Jezusa Ukrzyżowanego. Prezbiterium oddziela od nawy arkada. Od strony zachodniej jest umieszczona czworokątna wieża posiadająca kruchtę w przyziemiu.

Wnętrze świątyni – ołtarz

Wewnątrz ściany świątyni podzielone są parzystymi pilastrami z kapitelami ozdobionymi główkami puttów (aniołków uskrzydlonych), w ścianie północnej jest umieszczona nisza sklepiona konchowo przeznaczona na chrzcielnicę i posiadająca trójkątny szczyt, w którym znajduje się oko opatrzności. Nawa nakryta jest kolebkowym sklepieniem z lunetami na gurtach, prezbiterium i zakrystia nakryte są sklepieniem krzyżowym, kruchta nakryta jest sklepieniem krzyżowo-kolebkowym. Drewniany chór umieszczony na podstawach szynowych ozdabiają malowidła Nowego Testamentu.

Świątynia posiada siedem ołtarzy w stylu barokowym. Ołtarz główny w stylu późnobarokowym jest dwukondygnacyjny i powstał na początku XVIII wieku, jest ozdobiony ornamentyką roślinną i posiada rzeźby św. Bartłomieja i św. Jana Chrzciciela oraz świętych Apostołów Piotra i Pawła. Na zwieńczeniu jest umieszczony Bóg Ojciec w otoczeniu puttów. Poniżej znajduje się ołtarz św. Barbary. Pośrodku jest umieszczony duży obraz Chrystusa Bolesnego ze związanymi rękoma adorowanego przez św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja według księdza Jana Wiśniewskiego sprowadzony z Rzymu. Na zasuwie znajduje się obraz Przemienienia Pańskiego nazywany również obrazem zmartwychwstania[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2018-03-13].
  2. Wykaz wpisanych obiektów do rejestru zabytków w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 16 kwietnia 2021 r.. wkz.katowice.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-04-16)]. (pol.) wkz.katowice.pl [dostęp 2021-04-16]
  3. Kościół św. Bartłomieja we Włodowicach. Jurainfo.pl. [dostęp 2018-03-19]. (pol.).