Kościół św. Jana Chrzciciela w Tuczępach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół św. Jana Chrzciciela
Distinctive emblem for cultural property.svg A.79 z dnia 15.01.1957 i 23.06.1967[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo  Polska
Miejscowość Tuczępy
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia św. Jana Chrzciciela
Wezwanie św. Jana Chrzciciela
Wspomnienie liturgiczne 24 czerwca
Położenie na mapie gminy Tuczępy
Mapa lokalizacyjna gminy Tuczępy
Kościół św. Jana Chrzciciela
Kościół św. Jana Chrzciciela
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kościół św. Jana Chrzciciela
Kościół św. Jana Chrzciciela
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa lokalizacyjna województwa świętokrzyskiego
Kościół św. Jana Chrzciciela
Kościół św. Jana Chrzciciela
Położenie na mapie powiatu buskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu buskiego
Kościół św. Jana Chrzciciela
Kościół św. Jana Chrzciciela
Ziemia50°31′00,05″N 20°59′39,04″E/50,516681 20,994178

Kościół świętego Jana Chrzcicielarzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu stopnickiego diecezji kieleckiej.

Świątynia została zbudowana w 1674 roku, dzięki staraniom miejscowego księdza proboszcza Krzysztofa Mastkiewicza z ofiar parafian i jego własnym kosztem. Jest to budowla orientowana, murowana, wzniesiona z kamienia i cegły i otynkowana. Jej nawa została wzniesiona na planie prostokąta, przy niej znajduje się węższe od niej prezbiterium, zakończone prostą ścianą. Od strony południowej do nawy jest dobudowana kruchta, a od strony północnej jest dostawiona kaplica Matki Boskiej Różańcowej, wzniesiona około 1800 roku. Przy prezbiterium od strony północnej, jest umieszczona zakrystia. Wewnętrzne płaszczyzny ścian nawy i prezbiterium przedzielone są pilastrami. Wnętrze nakryte jest sklepieniami kolebkowymi z lunetami. Otwór tęczowy ma kształt półokręgu, natomiast belka tęczowa posiadająca datę 1668 podtrzymuje barokowy krucyfiks i pelikana z pisklętami u stóp krzyża. Elewacje świątyni prezentują się bardzo prosto, prawie ascetycznie: zachodnia jest zwieńczona trójkątnym szczytem ozdobionym wnękami, wschodnia jest również „ożywiona” przez wnęki. Główna fasada jest zasłonięta przez znajdująca się na jej osi murowaną, arkadową, dwukondygnacyjną dzwonnicę z 1829 roku, będącą równocześnie bramą przykościelnego cmentarza. Świątynia nakryta jest dachem dwuspadowym, nad nim znajduje się barokowa wieżyczka na sygnaturkę[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo świętokrzyskie. 2018-09-30. [dostęp 18 lipca 2017].
  2. Tuczępy Kościół parafialny. Gmina Tuczepy, powiat buski.. Dawne kieleckie. Informacje historyczne. [dostęp 2017-07-18].