Kościół św. Katalda w Rabacie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Katalda
w Rabacie
Il-knisja ta’ San Katald
Ilustracja
Państwo

 Malta

Miejscowość

Rabat
Triq San Katald

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Pawła w Rabacie

Wezwanie

św. Katalda

Wspomnienie liturgiczne

10 maja

Położenie na mapie Malty
Mapa konturowa Malty, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Kataldaw Rabacie”
Położenie na mapie Morza Śródziemnego
Mapa konturowa Morza Śródziemnego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Kataldaw Rabacie”
Ziemia35°52′54,3″N 14°23′53,1″E/35,881750 14,398083

Kościół Świętego Katalda (malt. Il-knisja ta’ San Katald, ang. St. Catald Church) – rzymskokatolicki barokowy kościół z 1745, zbudowany na miejscu średniowiecznej, pochodzącej z XV wieku kaplicy, znajdujący się w Rabacie na Malcie[1].

Historia kościoła[edytuj | edytuj kod]

Teren, na którym zbudowany został kościół, jest miejscem rozległej sieci podziemnych komór grobowych. Budynek stoi nad średniowieczną kryptą, z której prowadzi zejście do wczesnochrześcijańskiego hypogeum[2][3]. Patronem świątyni jest św. Katald, znany też jako Katald z Tarentu, irlandzki zakonnik, później biskup, żyjący w VII wieku[4].

Oryginalna kaplica[edytuj | edytuj kod]

Postawienie pierwszej świątyni datowane jest na wieki średnie i, z powodu braku jakichkolwiek pisanych dokumentów, można jedynie przypuszczać, że miała ona formę wspartej na ostro zakończonych łukach jednoizbowej prostokątnej kaplicy, typowej dla budowanych na wyspie w XV wieku[2].

W 1436 Rollo biskupa Senatore de Mello wspomina o „il benefitio di S. Cataldo”, ale jak dotąd nie znaleziono dowodów na związek pomiędzy tym beneficjum, a tą szczególną kaplicą. Jednak pierwsza świątynia poświęcona św. Kataldowi, jest udokumentowana na tym miejscu przynajmniej od 1495[5].

Kiedy w 1575 biskup Pietro Dusina wizytował kaplicę, stwierdził, że jest ona w bardzo złym stanie, i nakazał jej zamknięcie. Lecz, jak to czasem bywa, z jakiegoś powodu zalecenie papieskiego wizytatora nie zostało wypełnione. W ciągu kilku lat uszkodzenia zostały naprawione i kaplica została ponownie otwarta dla wiernych. Wciąż funkcjonowała w 1594; w tymże roku św. Katald zaczął być uważany za obrońcę przed „il male della Quartana”, tj. „chorobą, która przychodzi co cztery dni”, jak ówcześnie nazywano malarię[5].

W 1595 notariusz Mario Mallia i jego spadkobiercy przeznaczyli pewną sumę pieniędzy na odprawianie w kaplicy nieszporów oraz mszy świętych w dniu jej patrona, tj. 10 maja[3][5].

Statua św. Katalda na placu przed kościołem.

Istniejący kościół[edytuj | edytuj kod]

Starą kaplicę zburzono w 1739. Na jej miejscu zbudowano większy i bardziej imponujący kościół, w panującym wówczas stylu barokowym. Jego budowę ukończono w 1745, ale niestety nie wiemy, kto był jego architektem czy budowniczym[2][3][5]. Z pewnością świątynia ta jest wspaniałym przykładem czasów baroku w połowie XVIII wieku. W tym samym czasie postawiono również kamienną statuę świętego, umieszczając ją na wysokim cokole przed kościołem[5]. W Rabacie istniał silny kult św. Katalda, codziennie odprawiano mszę świętą, w kościele umieszczano ex-voto w formie obrazów, bądź srebrnych darów[2][5].

Fasada kościoła[edytuj | edytuj kod]

Fasada kościoła jest ładnie ozdobiona. Jej część centralna, zawierająca drzwi, jest wysunięta do przodu. Do boków, nieco cofnięte, przylegają dwie połówki pilastrów w stylu toskańskim, po jednej z każdej strony. Na frontowych narożach stoją pilastry; pomiędzy nimi, a główną częścią fasady, są wklęsłe ściany. Na szczycie fasady biegnie pełne belkowanie, ponad którym góruje wysoki fronton, zakończony kolejnym, w kształcie trójkąta, z krzyżem na szczycie. Po bokach stoją dwa cokoły, dźwigające formę w kształcie żołędzia[1][5].

Północna ściana kościoła.

Na prostym portalu drzwi wejściowych, pomiędzy nimi, a wieńczącym je frontonem, wykuty w kamieniu krzyż grecki[1][5].
Na tylnych narożach oraz na bocznych ścianach znajdują się kolejne cztery pilastry. Ponad wszystkim pnie się w górę kopuła, wsparta na ośmiobocznym bębnie, zwieńczona latarnią z krzyżem na szczycie[5].
Na północnej (od strony Bir Ir-Riebu) ścianie kościoła znajdują się boczne drzwi oraz owalne okno ponad nimi. Po obu stronach drzwi, tuż nad poziomem chodnika, zakratowane okna z krypty pod kościołem. Nad gzymsem północno-zachodniego narożnika, nad drugim owalnym oknem, stoi bell-cot[5].

Wnętrze[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze kościoła.

Kościół wewnątrz ma plan zbliżony do ośmiokąta. Filary w stylu toskańskim, jak również ściany dokoła, zwieńczone są belkowaniem, na którym wspierają się cztery arkady oraz cztery pendentywy, podpierające kopułę z latarnią. Wnęka ołtarzowa jest dość głęboka; ołtarz pokryty jest marmurem, na nim umieszczone jest tabernakulum.

Tytułowy obraz, umieszczony nad ołtarzem, przedstawia nauczającego św. Katalda ubranego w szaty biskupie. Jest to wspaniałe dzieło francuskiego malarza, Antoine de Favraya (1706-1798), który przez wiele lat mieszkał na Malcie. Pokryta złotem rama obrazu oraz, umieszczony poniżej owalny obraz z krajobrazem, są w stylu rokoko[5].

Po obu stronach prezbiterium znajdują się drzwi; te po lewej stronie prowadzą do krypty i katakumb. Nad nimi, w owalnej ramie, portret św. Wincentego a Paulo. Drzwi po prawej stronie, ponad którymi owalny portret św. Joanny de Chantal, założycielki zgromadzenia Sióstr Wizytek, wiodą do zakrystii[5].

Ochrona dziedzictwa kulturowego[edytuj | edytuj kod]

Kościół umieszczony jest na liście National Inventory of the Cultural Property of the Maltese Islands (NICPMI) pod nr 2393[1], zaś figura św. Katalda, stojąca przed świątynią, pod numerem 2392[6].

W latach 2009-2010 przeprowadzona została kompleksowa renowacja świątyni[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Church of St Catald. NICPMI, 2014-06-27. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-08-18)]. (ang.).
  2. a b c d e Conrad Thake. The Restoration of St Cathaldus Chapel, Rabat. „Treasures of Malta”. XVI (2), 2009. [zarchiwizowane z adresu 2018-08-18]. (ang.). 
  3. a b c Mikiel Spiteri (Kilin): A Hundred Wayside Chapels of Malta & Gozo. Valletta: Heritage Books, 2000, s. 14. ISBN 99909-93-06-8. (ang.).
  4. Saint Catald of Taranto. CatholicSaints.Info. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-07-15)]. (ang.).
  5. a b c d e f g h i j k l Noel Ciantar: Il-knisja ta’ San Katald ~ Rabat ~. kappellimaltin.com. [dostęp 2018-08-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-01-08)]. (malt.).
  6. Statue of St Catald. NICPMI, 2014-06-27. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-08-18)]. (ang.).